Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Bulharsko: Nejde o peníze ČEZ, jde o pověst Česka

| rubrika: Co se děje | 25. 2. 2013 | 4 komentáře
Bulharská investice ČEZ si na sebe už vydělala, Česko však bojuje o ztrátu dobré pověsti svých investorů, což může přinést daleko větší škody než samotný vynucený odchod ČEZ z této země.

Na to, co se teď děje v Bulharsku, je třeba se dívat v širších souvislostech a nehledat problém výhradně ve skoro dvojnásobné výši částek na složenkách za elektřinu, které po pravoslavných Vánocích doputovaly do bulharských domácností.

Důvodem současných nepokojů, které se shodou okolností obrátily proti distributorům elektřiny, je mizerná ekonomická situace Bulharska, nejchudší země Evropské unie. Bulharsko v krizových letech pořádně navýšilo rozpočtový deficit, a přestože jde o jednu z nejméně zadlužených zemí celé Evropské unie, Brusel donutil populisticko-pravicovou vládu premiéra Bojka Borisova „něco s tím dělat“.

Výsledkem byly drastické škrty ve výdajích státu (ne nepodobné škrtům v Portugalsku či Španělsku), díky nimž se sice podařilo srazit deficit rozpočtu na 1,3 procenta hrubého domácího produktu, ale pro mnoho Bulharů to znamenalo konec nadějí na zvýšení platů. Ostatně opět nejnižších v celé Unii. V paritě kupní síly je příjem Bulharů pouhých 14 200 dolarů ročně, zatímco v Česku přibližně dvojnásobný.

Dalším obrovským problémem je korupce a nefunkční soudní systém – důvody, proč byly Bulharsku na čas pozastaveny výplaty z unijních fondů. Země má obrovské potíže s organizovaným zločinem, který proniká až do nejvyšších politiky a který měl mimochodem podle dobře informovaných zdrojů zasáhnout i do struktur bulharského ČEZ. „Korupčníci ve vládě a v policii se prakticky nemají čeho bát, protože korupci nikdo nestíhá, je součástí společnosti,“ vyplynulo z depeší americké ambasády v Sofii, které se dostaly na Wikileaks.

Příliš vysoké účty

Korupce ještě víc zvyšuje napětí ve společnosti, které s blížícími se volbami hrozilo tak jako tak výbuchem. Nakonec ho roznítila elektrická jiskra. Účty za elektřinu totiž v Bulharsku patří pro řadu lidí k největším položkám ze životních nákladů. Když jim teď po Novém roce přišly skoro dvojnásobné účty, mnohým opravdu nezbylo na živobytí víc než několik set korun na měsíc.

ČEZ v Bulharsku vydělával královsky. Za necelých osm let, po která v Bulharsku působí, se mu devět miliard korun investovaných do dvoutřetinového podílu ve třech distribučních společnostech a šest miliard za uhelnou elektrárnu Varna už téměř vrátilo. To však ČEZ nestačilo a tak se zapojil do solárního byznysu, který se se zhruba ročním zpožděním rozběhl v Bulharsku podobně divoce, jako v České republice. Tak jako u nás si i v Sofii nebezpečí obrovských nákladů na výkup elektřiny ze solárních elektráren uvědomili až příliš pozdě, zdražení elektřiny o 13,4 procenta bylo vyvolané právě boomem solárních elektráren.

Anketa

Nemáte ze zahraničních potíží ČEZ tak trochu škodolibou radost?

Nevyvážet všechen zisk

Naděje nemůže ČEZ vkládat ani do středečního pádu bulharské vlády a přinejmenším prozatímním odchodu premiéra Bojka Borisova, který předtím oznámil, že ČEZ sebere licenci. Má jedinou šanci: asertivním chováním vyjít vstříc svým bulharským odběratelům a třeba i za cenu krátkodobých ztrát jim cenu elektřiny snížit, dohodnout s nimi možnost rozložení plateb a podobně. Pokud ČEZ a další distributoři elektřiny zůstanou terčem pouličních protestů, nemůže to v chudé zemi, jež se zmítá v populismu zleva i zprava skončit dobře.

Lze ovšem souhlasit s tím, že Bulharsko není Albánie. Zatímco odchod z divoké země orlů byl sice bolestivý, ale svým způsobem pochopitelný, Bulharsko stojí za to zachraňovat. Třeba tím, že něco ze 14, 4 miliardy korun, jež ČEZ v této zemi vydělal, jí v nějaké podobě částečně vrátí.

Pokud se na zdejším trhu udrží, bude mít šanci takové investice zase vydělat zpátky. Pokud se neudrží, nepoškodí to zdaleka jen ČEZ samotné, ale pověst i českých investic v zahraničí jako takových. Což je věc, kterou si Česká republika, jež jen ztěžka a pomalu proniká mezi země-investory, dovolit nemůže.

Autor je redaktor Lidových novin a MF DNES

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

25. 2. 2013 | 12:37 | TVK

Jde o pověst Česka? Nejde náhodou o pověst Bulharska, které se ve světle stávajících událostí stane jistě vítanýma důvěryhodným přístavem daších zahraničních investic? Pokud mají místní problém s cenami elektřiny, tak se...více

25. 2. 2013 | 12:26 | Marcela

Opravdu píšete o Bulharsku? Je mě to nějaké povědomé.
Dalším obrovským problémem je korupce a nefunkční soudní systém – důvody, proč byly Bulharsku na čas pozastaveny výplaty z unijních fondů. Země má obrovské potíže...
více

25. 2. 2013 | 10:42 | Jirka

Ano, jde o pověst Česka...Bulhaři doteď byli snad jediným národem, který měl Čechy skutečně rád, hlavně starší generace, které pamatovaly masivní odborové zájezdy Čechů k Černému moři. V poslední době opět obliba této destinace...více

25. 2. 2013 | 10:06 | Kysoň

Nějak nerozumím těm 14 200 $ ročně a jejich téměř dvojnásobku u nás ???? více

Oblíbená témata

Bulharsko, ceny elektřiny, Česko, ČEZ

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK