Zlom v životě nejbohatšího Čecha. Chystá velký obchod

Po 16 letech pouští Petr Kellner ze svého portfolia Českou pojišťovnu. Další český cíl? Rozjet čtvrtého mobilního operátora.
Zlom v životě nejbohatšího Čecha. Chystá velký obchod

Petr Kellner, majitel PPF, opouští po 16 letech Českou pojišťovnu. V životním příběhu sedmačtyřicetiletého miliardáře představuje jeden z historicky vůbec největších tuzemských obchodů velký zlom.

Nejbohatší Čech končí se svou nejúspěšnější a nejdůležitější investicí a nadechuje se k dalším dobrodružstvím, jednak doma, jednak na východních rostoucích trzích. Nyní půjde o to, kam své úsilí napře, kde si najde náhradu za pojišťovací byznys, na němž vyrostl.

Je velmi pravděpodobné, že onou náhradou za pojišťovnictví budou telekomunikace. „Kellner stojí o to, aby za Českou pojišťovnu získal jiný podobně silný retailový brand. To by se mu splnilo, kdyby se v Česku stal čtvrtým mobilním operátorem,“ říká zdroj z vedení PPF.

Kellnerova skupina se nyní účastní aukce na rychlé mobilní sítě LTE právě s ambicí stát se čtvrtým plnohodnotným hráčem českého mobilního a internetového trhu.

Aukce, která začala s vyvolávací cenou 7,4 miliardy korun, je v plném proudu. Není známo, jak je nabízená cena momentálně vysoká ani kde se může zastavit. Jisté ale je, že PPF si může dovolit zaplatit velkorysou cenu.

Jeden velký obchod uzavřela skupina loni koncem roku: na prodeji polovičního podílu v Sazce Kellner vydělal po odečtení vynaložených investic podle propočtu serveru motejlek.com skoro pět miliard korun, obchod bude celý dovypořádaný do konce ledna. Teď v rychlém sledu přichází prodej podílu v Generali PPF, skutečně obří „deal“ za víc než 64 miliardy korun. Kellner je připraven na vysokou hru.

Anketa

Bude Kellner čtvrtý operátor?

Buď kmitočet, nebo celý operátor

„PPF určitě nechce vydražit kmitočty za každou cenu. Ale kdyby je nezískala, může se ucházet o převzetí některého ze tří tuzemských operátorů a koupit ho celého i s novou licencí. Nebo bude usilovat o jinou koupi podobného rozsahu,“ naznačuje Kellnerovy plány již citovaný zdroj z PPF.

Kromě snahy převzít (nebo od základů vybudovat – díky úspěšně vydraženým kmitočtům) velkou retailovou společnost v hodnotě mnoha desítek miliard korun je Kellner připraven expandovat v Asii se svou splátkovou firmou Home Credit. Ta je dobře usazená na českém a slovenském trhu, silnou pozici má v Rusku.

Růst má hlavně v Číně, kde zatím poskytuje plnohodnotné standardní splátkové služby v jediném městě Tchien-ťin, ovšem se 40 miliony obyvatel, tedy na trhu velikosti Polska. A chystá si zázemí pro rozšíření služeb do dalších provincií.

Kromě Číny a Vietnamu, kde Home Credit už působí, expanduje v Indii, Indonésii a na Filipínách. Tam všude vidí Kellner obrovský potenciál, k jehož využití ale potřebuje také obrovské investice.

I tady je třeba hledat odpověď na to, proč Kellner opouští svou jistotu – pojišťovací branži. Mimochodem – parametry v pondělí uzavřené dohody svědčí o tom, že Kellner na vypořádání s Italy docela spěchal. Je znát, že se nadechuje k expanzi na novém poli.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz; úvodní foto Isifa

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Přinese čtvrtý mobilní operátor lepší ceny a služby?

2. 11. 2012 | Ondřej Tůma | 2 komentáře

Očima expertů: Přinese čtvrtý mobilní operátor lepší ceny a služby?

Telefonisti, tedy všichni, pozor! Možná přijde i čtvrtý operátor. Přinese nižší ceny a lepší služby? Ptali jsme se člena Rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřeje Malého, Romana... celý článek

Příběhy všedního dne: proč se u nás zatraceně volá tak draze?

18. 9. 2012 | Petra Dlouhá | 19 komentářů

Příběhy všedního dne: proč se u nás zatraceně volá tak draze?

Předražené volání, donebevolající marže, jedna z nejhorších mobilních sítí v Evropě, oligopol tří firem, selhávající regulace. Podobné vysvědčení vystavují odborníci fungování mobilních... celý článek

Paranoidní pondělí: Čtyři konspirační teorie nejen pro příští týden

23. 4. 2012 | Aleš Tůma | 3 komentáře

Paranoidní pondělí: Čtyři konspirační teorie nejen pro příští týden

Německo už má natištěné nové marky. A není všechno zlato, co se třpytí. Některé domnělé konspirace možná vůbec nejsou domnělé!

Očima expertů: České firmy ve světě. Kdo nám dělá dobré jméno?

16. 3. 2012 | Ondřej Tůma | 13 komentářů

Očima expertů: České firmy ve světě. Kdo nám dělá dobré jméno?

Co vás napadne za firmu, když se řekne Švédsko? IKEA, Volvo, vodka Absolut? A jaká firma či značka by mohla vytanout cizinci, když se řekne Česko? Ptáme se ekonomů Pavla Kohouta, Petra... celý článek

Partners Financial Services