Zlom v životě nejbohatšího Čecha. Chystá velký obchod

Po 16 letech pouští Petr Kellner ze svého portfolia Českou pojišťovnu. Další český cíl? Rozjet čtvrtého mobilního operátora.

Petr Kellner, majitel PPF, opouští po 16 letech Českou pojišťovnu. V životním příběhu sedmačtyřicetiletého miliardáře představuje jeden z historicky vůbec největších tuzemských obchodů velký zlom.

Nejbohatší Čech končí se svou nejúspěšnější a nejdůležitější investicí a nadechuje se k dalším dobrodružstvím, jednak doma, jednak na východních rostoucích trzích. Nyní půjde o to, kam své úsilí napře, kde si najde náhradu za pojišťovací byznys, na němž vyrostl.

Je velmi pravděpodobné, že onou náhradou za pojišťovnictví budou telekomunikace. „Kellner stojí o to, aby za Českou pojišťovnu získal jiný podobně silný retailový brand. To by se mu splnilo, kdyby se v Česku stal čtvrtým mobilním operátorem,“ říká zdroj z vedení PPF.

Kellnerova skupina se nyní účastní aukce na rychlé mobilní sítě LTE právě s ambicí stát se čtvrtým plnohodnotným hráčem českého mobilního a internetového trhu.

Aukce, která začala s vyvolávací cenou 7,4 miliardy korun, je v plném proudu. Není známo, jak je nabízená cena momentálně vysoká ani kde se může zastavit. Jisté ale je, že PPF si může dovolit zaplatit velkorysou cenu.

Jeden velký obchod uzavřela skupina loni koncem roku: na prodeji polovičního podílu v Sazce Kellner vydělal po odečtení vynaložených investic podle propočtu serveru motejlek.com skoro pět miliard korun, obchod bude celý dovypořádaný do konce ledna. Teď v rychlém sledu přichází prodej podílu v Generali PPF, skutečně obří „deal“ za víc než 64 miliardy korun. Kellner je připraven na vysokou hru.

Anketa

Bude Kellner čtvrtý operátor?

Buď kmitočet, nebo celý operátor

„PPF určitě nechce vydražit kmitočty za každou cenu. Ale kdyby je nezískala, může se ucházet o převzetí některého ze tří tuzemských operátorů a koupit ho celého i s novou licencí. Nebo bude usilovat o jinou koupi podobného rozsahu,“ naznačuje Kellnerovy plány již citovaný zdroj z PPF.

Kromě snahy převzít (nebo od základů vybudovat – díky úspěšně vydraženým kmitočtům) velkou retailovou společnost v hodnotě mnoha desítek miliard korun je Kellner připraven expandovat v Asii se svou splátkovou firmou Home Credit. Ta je dobře usazená na českém a slovenském trhu, silnou pozici má v Rusku.

Růst má hlavně v Číně, kde zatím poskytuje plnohodnotné standardní splátkové služby v jediném městě Tchien-ťin, ovšem se 40 miliony obyvatel, tedy na trhu velikosti Polska. A chystá si zázemí pro rozšíření služeb do dalších provincií.

Kromě Číny a Vietnamu, kde Home Credit už působí, expanduje v Indii, Indonésii a na Filipínách. Tam všude vidí Kellner obrovský potenciál, k jehož využití ale potřebuje také obrovské investice.

I tady je třeba hledat odpověď na to, proč Kellner opouští svou jistotu – pojišťovací branži. Mimochodem – parametry v pondělí uzavřené dohody svědčí o tom, že Kellner na vypořádání s Italy docela spěchal. Je znát, že se nadechuje k expanzi na novém poli.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz; úvodní foto Isifa

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.