Jak se vyhnout olympijským pokutám? Vyměňte „Londýn 2012“ za „Londinium 0x7DC“

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 27. 4. 2012 | 18 komentářů
Jak se vyhnout olympijským pokutám? Vyměňte „Londýn 2012“ za „Londinium 0x7DC“
Mysleli jste si, že byla protipirátská smlouva ACTA příliš přísná? Ve stínu drsných opatření chránících značku londýnských her šlo jen o zdvořilostní cedulku „Uklízejte prosím po svých pejscích.“

Před vyběhnutím na olympijskou antuku posnídáte jiné cereálie než ty od oficiálního sponzora her a pochválíte je na Facebooku. Na tabuli před svou hospodou křídou napíšete: „Promítáme londýnské hry na velké televizi“ či „Přijďte vyfandit zlatý rok 2012!“ Nebo se jen na Facebooku pochlubíte svou fotkou z olympijské vesničky. V nemilosrdném světě komerčního sportu by vám to první mohlo nanejvýš vynést diskvalifikaci a to třetí být důvodem k vyvedení z areálu. Ve Velké Británii vás ale budou za tyhle a další prohřešky minimální „společenské nebezpečnosti“ soudit jako zločince. Alespoň že místo vězení hrozí „jen“ pokuta v maximální výši dvacet tisíc liber, tedy asi šest set tisíc korun.

Jak totiž před pár dny připomněl deník The Guardian, už v roce 2006 parlament prosadil Zákon o londýnských olympijských a paralympijských hrách. Ten teď spolu se staršími regulemi dělá v Británii dusno.

Chtěli si dupnout na Adidos a Mike, přišlápli každého

Zákony chrání v první řadě olympijskou značku a symboly. Že si jen tak nemůžete natisknout a prodávat trika s olympijskými kruhy, to je vám asi jasné. Británie ale na evropské poměry bezpříkladným způsobem zregulovala i používání jazyka: „Za porušení pravidel se dá považovat použití dvou slov z následujícího seznamu: Hry, dva tisíce dvanáct, 2012, dvanáct. Přestupkem pravděpodobně bude i použití jednoho z nich spolu s některým z těchto: Londýn, medaile, sponzor, léto, zlato, stříbro či bronz,“ uvádí The Guardian spolu s řadou příkladů, jako je ten s hostinským.

Anketa

Zajímá vás olympiáda?

V olympijské vesničce budou moci kontroloři – noviny neuvádějí, zda půjde o britské policisty, či soukromou agenturu – v koupelnách sportovců přelepovat loga nádržek s mýdly, pokud by narušovaly monopol oficiálních sponzorů. V tomhle případě asi hlavně firmy Adidas.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Účastníci her nesmí sdílet na internetu fotky, videa či jen zvukové nahrávky ze zákulisí, aby tak nenarušovali monopol nasmlouvaných televizních společností.

Je pochopitelné, že Británie chrání investice pořadatelů. Jenže stát se poněkud utrhl z řetězu. Protipirátský zákon nerozlišuje mezi vyčůraným parazitováním („Kupte si Adidos a Mike, tepláky olympiňoniků!“) a zdravou snahou na události férově vydělat („Chcete vidět Londýn 2012 na vlastní oči? Máme nejlevnější letenky“). V roce 2006 parlament navíc nepočítal s tím, že by zpravodajem či vydavatelem byl skoro každý majitel telefonu. Výsledkem je zmetek.

Záchrana je v benzopyrenu

Jak se vyhnout maléru? Blogger John Graham-Cumming navrhuje: přemýšlejte jako rozesílači spamových reklam na zvětšování penisu. Když milionu lidí pošlete e-mail nadepsaný „Levné zvětšení údu“, milion spamových filtrů zachytí milion zpráv. Jestliže ale přebásníte nabídku na „Máte problém se svým vrabečkem? Uděláme z něj kormorána,“ projdou všechny.

Graham-Cumming tak lidem navrhuje používat pro letošní olympiádu alternativní název: Londinium 0x7DC Ολυμπιακοί – ukázka atletických schopností světové úrovně. Zkráceně Londinium MMXII. Vyřešil i problém s olympijskými kruhy. Žádná vláda na světě totiž nemůže zakázat molekulu benzopyrenu →

Tak znovu: kde leží hranice mezi majetkem jedněch a právy druhých?

Přes kanál La Manche k nám tedy plují dvě zprávy. Ta první je jasná. Pokud se na Londinium MMXII chystáte jako diváci, raději nechejte fotoaparát doma. Mohlo by vás to přijít draho.

Druhá je vážnější. Ukazuje se, že vášnivé spory o tvrdost zákonů chránících duševní vlastnictví se netýkají jenom zprofanovaného kopírování filmů. V Evropě se znovu vedou pře o to, kudy vést hranici mezi veřejným a soukromým, mezi svobodným a svázaným, právy všech a některých.

Představte si dálnici, na kterou stát dostane desetimilionovou slevu s podmínkou, že zákonem zakáže filmování zfušovaného povrchu. Město, jehož hlavní architekt bude požadovat poplatky za „využití mřížky silnic“ v navigacích či mapách. Zákaz mluvit o vlastní firmě v reklamě jako o „mistrech oboru“, pokud si na to nekoupíte licenci od Českého svazu tělesné výchovy. Tresty za focení městských památkových rezervací – protože na turistickou propagaci si radnice najímají agentury, kterým se to nelíbí.

Jak už to tak na některých „ukázkách atletických schopností světové úrovně bývá“, i na Londiniu 0x7DC se opět bojuje o víc než o medaile samotné.

Redakce doporučuje:
Kašpárkovo duševní vlastnictví

Michal Kašpárek

A další komentáře Michala Kašpárka pro Peníze.cz

 

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 4. 2012 8:32, Ind

Ja. Já si myslím, že tohle obcházet a ochcávat je pod člověkovu důstojnost, říct jim nazdar a nas.at do klavíru.

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 4. 2012 10:04, MoB

"Že si jen tak nemůžete natisknout a prodávat trika s olympijskými kruhy, to je vám asi jasné." - Tak to mi teda není jasné. Proč bych nemohl? Co je na tom špatného? Kdo vlastní olympijské hry v Londýně 2012? Budu za přechozí větu žalován a odsouzen? A připadá tohle všem těm kreténům, co za tím stojí, jako normální stav???

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Jednoactovky: OSA dál kyne, Hollywood našel svého řezníka a do Evropy míří videohropůjčovna

3. 2. 2012 | Michal Kašpárek | 4 komentáře

Jednoactovky: OSA dál kyne, Hollywood našel svého řezníka a do Evropy míří videohropůjčovna

Tušíte, jak se lidé budou bavit za dvacet let? Pokud ano, čekají na vás peníze a kancelář.

Vyfotíš, zaplatíš! Pozor na dovolené, i architektura může být chráněná autorským právem

3. 6. 2011 | Michal Kašpárek | 15 komentářů

Vyfotíš, zaplatíš! Pozor na dovolené, i architektura může být chráněná autorským právem

Vyfotit si na dovolené město, most anebo sochu v parku a pak se albem pochlubit ostatním vypadá jako samozřejmost. Přesto za to nad vámi v některých oblíbených destinacích visí pokuta,... celý článek

Kdo už z hokeje infarkt dostal a kdo ho teprve dostane

16. 5. 2011 | Petra Dlouhá | 24 komentářů

Kdo už z hokeje infarkt dostal a kdo ho teprve dostane

Divoké bušení srdce hokejového národa se v pátek třináctého ustálilo do pozvolného tepání. Extáze vítězství jsme nedosáhli. Pro všechny ale infarktové zážitky ještě neskončily. Firma... celý článek

Platím, abych mohl krást

4. 2. 2011 | Michal Kašpárek | 20 komentářů

Platím, abych mohl krást

Rok 2010 byl rokem, kdy řada českých domácností začala vedle vodného a stočného platit i “pirátné” - dobrovolný poplatek za používání webů, kde lze počítač nakrmit kradenou hudbou a... celý článek

Partners Financial Services