Komodity: ceny ropy pod tlakem blízkovýchodního konfliktu

Komodity: ceny ropy pod tlakem blízkovýchodního konfliktu
Izraelsko-libanonská válka zavdala hlavní příčinu k prolomení dalších historických maxim ceny ropy na světových trzích. Nejistota, zda se do konfliktu nevmísí Sýrie a především Írán vyhnaly cenu ropy až k 79 USD/barel. Konflikt pokračuje dále, obava, zdá se, vypršela. Cena se uklidnila a poklesla dokonce na nižší úrovně než před začátkem rozbrojů.

Investice do komodit byla v prvním pololetí jednoznačnou výhrou s jednou výjimkou, kterou byl zemní plyn. Ostatním komoditám se kvůli geopolitickým rizikům ohledně situace v Íránu, kvůli nebývalému zájmu na straně poptávky i kvůli omezeným zdrojům na nabídkové straně dařilo nadmíru dobře. Poslední události, za kterými se skrývají náznaky zpomalení americké ekonomiky (omezená spotřeba), posunuly ceny mírně níže. Stejné důvody ale platí také pro zbývající část roku. Fundamenty se proti prvnímu pololetí příliš nezměnily, spíše se posunuly jinam. A rizika hovořící ve prospěch komoditního trhu také přetrvávají.

Cena zemního plynu od počátku roku klesla o více než 45 %, a snížila tak výkonnost všech komoditních indexů. Faktory, které mají vliv na cenu plynu, se dostávají do popředí právě v současnosti. Řeč je o nadprůměrných teplotách v letošním létě zvyšujících poptávku po zdrojích do klimatizací, před námi je sezóna hurikánů ve Spojených státech. Proto bychom se mohli v příštím období dočkat spíše rostoucího trendu, ovšem se zvýšenou volatilitou.

Ropa je kapitola sama pro sebe. Rizik je přemíra, stačí si vybrat. Střednědobé vyhlídky na vyřešení s významným světovým exportérem Íránem nejsou příliš optimistické, nedávný počátek války na Blízkém východě nahrává geopolitickým rizikům a dalšímu růstu ceny ropy. Dále svoji roli hraje krátkodobě zvýšená poptávka po energiích v letním sezónním období a dlouhodobě hladová ekonomika Číny a její růst poptávky po všech typech komodit. Poptávka po ropě je stále velmi neelastická, existuje jen málo alternativních paliv. Rizika pro pokles vidím nejvíce ve zpomalující ekonomice USA, o jejichž prvních náznacích hovořil i šéf Fedu Ben Bernanke. Výsledkem bude přetrvávající volatilita na trhu, více věcí hovoří spíše pro růst, a to především v delším horizontu. Ceny se tak mohou vyšplhat opět ke svým maximům z předminulého týdne (78,50 USD/barel).

Relativní cenový vývoj vybraných komodit

Zdroj: Bloomberg, AKAM

V souvislosti s alternativami na trhu paliv a energií obecně se již delší dobu hovoří o etanolovém boomu. Vyšší poptávka po etanolu ovšem závisí především na vybudované infrastruktuře. Ve střednědobém horizontu by ale právě poptávka po této komoditě mohla nastartovat sektor zemědělských plodin, které se díky nadúrodě z minulých let již delší dobu obchodují na svých minimech. Minulý týden dokonce ztratily přes 2 % a v celém roce 2006 si polepšily jen o 1,24 %.

Vývoj cen vybraných komodit
21. 7. 2006 1 týden 1 měsíc rok 2006 1 rok
GSCI Index 730,21 -5,02 % 2,36 % 1,50 % 6,99 %
Ropa 73,75 -4,56 % 6,62 % 25,04 % 32,36 %
Zemní plyn 6,14 -3,28 % -6,82 % -45,31 % -18,69 %
Zlato 620,2 -7,16 % 5,57 % 19,52 % 46,93 %
Zemědělské plodiny 580,33 -2,26 % -0,37 % 1,24 % 0,94 %
Zdroj: Bloomberg, AKAM

Trh kovů a drahých kovů těží ze zvýšené poptávky na konci ekonomické cyklu. Cena zlata se vyskytla na svých letošních maximech díky propadům amerického dolaru (profil, názory). Opět se zlato projevilo jako jistota. Krátkodobě posilující dolar může díky této korelaci cenu zlata opět ovlivnit. Dlouhodobě by ale zlato mohlo nadále posilovat. V ročním horizontu přineslo dokonce více než ropa (téměř 47 % proti 32 % u ropy).

Autor pracuje jako Portfolio Manager Assistant ve společnosti Atlantik-Kilcullen Asset Management.

Investujete do komodit? Do jakých? Jaký vývoj očekáváte?

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.