Režim na hranicích zmírní, testy nebo karanténa ale nezmizí

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 5. 2020 17:16 aktualizováno 19. 5. 2020 12:22 | 2 komentáře
Režim na hranicích zmírní, testy nebo karanténa ale nezmizí

Zdroj: Shutterstock

Režim na státních hranicích se od příštího úterý mírně zvolní. Lidé se však při návratu dál budou muset prokázat buď negativním testem na nemoc covid-19, nebo jít na 14 dní do karantény. 

Dosud Česko počítalo s plošnými kontrolami na hranicích do 13. června. „Vláda se shodla, že uvolní režim na hranicích od 26. května. Bude je možné překročit na více hraničních přechodech a kontrola bude pouze namátková,“ oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Hamáček v úterý dodal, že by se od 26. května měla otevřít drtivá většina hraničních přechodů. Konkrétní seznam nyní připravuje ministerstvo s policií. „Až na ty nejmenší (přechody) typu turistických stezek, které vedou přes hranice, by se měly otevřít skoro všechny hraniční přechody. Určitě to bude podstatně více než teď,“ řekl Hamáček agentuře ČTK.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po pondělním jednání vlády oznámil, že Česko chce od 8. června upustit od povinných testů na covid-19 při návratu ze zemí, jejichž epidemiologická situace bude neriziková. V současnosti by šlo například o Rakousko, Slovensko nebo Chorvatsko. Ministerstvo podle Vojtěcha povede seznam rizikových zemí, který bude pravidelně aktualizovat. Aktuálně by mezi ně patřily například Francie, Itálie nebo Španělsko.

Dnes jsou hranice sice teoreticky otevřené, ale stále většinou platí, že kdo se ze zahraničí vrátí, musí do karantény, jestliže neukáže negativní test na koronavirus.

Čtěte podrobnosti: Jak jsou otevřené hranice: Chcete jet za prací, na výlet nebo nákup?

Hranice pro běžný provoz má uzavřené i většina sousedních států. Ke zrušení kontrol z okolních zemí přistoupilo jen Rakousko, které otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem. Kontroly jsou tam nyní jen namátkové.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) před dnešním jednáním vlády řekl, že usiluje o to, aby bylo možné do poloviny června otevřít hranice se všemi sousedními státy. Jednají o tom i diplomaté. Chtěl by také, aby v létě zmizela povinnost karantény či testu po návratu z ciziny.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

16. 1. 2023 | Jana Divinová

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

Cestující už nemusejí hledat nejbližší automat nebo riskovat problémy s odloženou platností elektronické jízdenky. Definitivně tím končí prodej jízdenek u řidičů na městských spojích. celý článek

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

14. 1. 2023 | Vojtěch Dobeš

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

Sotva jsme si zvykli na samotnou existenci hybridních a elektrických aut, už je tu celá řada druhů. Většinu hybridních modelů na trhu dnes tvoří light verze, zvané mild-hybrid, nebo... celý článek

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

4. 1. 2023 | Petr Kučera

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

Jednodušší bodový systém, přísnější pokuty za závažné přestupky, řidičák už od 17 let pod dohledem mentora nebo řidičák na zkoušku. To jsou hlavní změny, které mají fungovat od roku... celý článek

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

21. 12. 2022 | Arnošt Barna | 2 komentáře

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

Poté, co na konci října titulky ohlásily „konec tradičních aut“, začala téma řešit široká veřejnost. Co bude ukončení prodejů tradičních vozů znamenat v praxi? V čem se bude jezdit?... celý článek

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

15. 12. 2022 | Veronika Doskočilová

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

Videí, jak se lidé na náledí nedokážou udržet na nohou, je plný internet. Teď se můžete pobavit i na ulici. Málokomu je však do smíchu, když na chodníku uklouzne on sám a zraní se.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.