Režim na hranicích zmírní, testy nebo karanténa ale nezmizí

| rubrika: Aktuality | 18. 5. 2020 17:16 aktualizováno 12:22 | 2 komentáře

Zdroj: Shutterstock

Režim na státních hranicích se od příštího úterý mírně zvolní. Lidé se však při návratu dál budou muset prokázat buď negativním testem na nemoc covid-19, nebo jít na 14 dní do karantény. 

Dosud Česko počítalo s plošnými kontrolami na hranicích do 13. června. „Vláda se shodla, že uvolní režim na hranicích od 26. května. Bude je možné překročit na více hraničních přechodech a kontrola bude pouze namátková,“ oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Hamáček v úterý dodal, že by se od 26. května měla otevřít drtivá většina hraničních přechodů. Konkrétní seznam nyní připravuje ministerstvo s policií. „Až na ty nejmenší (přechody) typu turistických stezek, které vedou přes hranice, by se měly otevřít skoro všechny hraniční přechody. Určitě to bude podstatně více než teď,“ řekl Hamáček agentuře ČTK.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po pondělním jednání vlády oznámil, že Česko chce od 8. června upustit od povinných testů na covid-19 při návratu ze zemí, jejichž epidemiologická situace bude neriziková. V současnosti by šlo například o Rakousko, Slovensko nebo Chorvatsko. Ministerstvo podle Vojtěcha povede seznam rizikových zemí, který bude pravidelně aktualizovat. Aktuálně by mezi ně patřily například Francie, Itálie nebo Španělsko.

Dnes jsou hranice sice teoreticky otevřené, ale stále většinou platí, že kdo se ze zahraničí vrátí, musí do karantény, jestliže neukáže negativní test na koronavirus.

Čtěte podrobnosti: Jak jsou otevřené hranice: Chcete jet za prací, na výlet nebo nákup?

Hranice pro běžný provoz má uzavřené i většina sousedních států. Ke zrušení kontrol z okolních zemí přistoupilo jen Rakousko, které otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem. Kontroly jsou tam nyní jen namátkové.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) před dnešním jednáním vlády řekl, že usiluje o to, aby bylo možné do poloviny června otevřít hranice se všemi sousedními státy. Jednají o tom i diplomaté. Chtěl by také, aby v létě zmizela povinnost karantény či testu po návratu z ciziny.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.