Režim na hranicích zmírní, testy nebo karanténa ale nezmizí

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 5. 2020 17:16 aktualizováno 19. 5. 2020 12:22 | 2 komentáře
Režim na hranicích zmírní, testy nebo karanténa ale nezmizí

Zdroj: Shutterstock

Režim na státních hranicích se od příštího úterý mírně zvolní. Lidé se však při návratu dál budou muset prokázat buď negativním testem na nemoc covid-19, nebo jít na 14 dní do karantény. 

Dosud Česko počítalo s plošnými kontrolami na hranicích do 13. června. „Vláda se shodla, že uvolní režim na hranicích od 26. května. Bude je možné překročit na více hraničních přechodech a kontrola bude pouze namátková,“ oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Hamáček v úterý dodal, že by se od 26. května měla otevřít drtivá většina hraničních přechodů. Konkrétní seznam nyní připravuje ministerstvo s policií. „Až na ty nejmenší (přechody) typu turistických stezek, které vedou přes hranice, by se měly otevřít skoro všechny hraniční přechody. Určitě to bude podstatně více než teď,“ řekl Hamáček agentuře ČTK.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po pondělním jednání vlády oznámil, že Česko chce od 8. června upustit od povinných testů na covid-19 při návratu ze zemí, jejichž epidemiologická situace bude neriziková. V současnosti by šlo například o Rakousko, Slovensko nebo Chorvatsko. Ministerstvo podle Vojtěcha povede seznam rizikových zemí, který bude pravidelně aktualizovat. Aktuálně by mezi ně patřily například Francie, Itálie nebo Španělsko.

Dnes jsou hranice sice teoreticky otevřené, ale stále většinou platí, že kdo se ze zahraničí vrátí, musí do karantény, jestliže neukáže negativní test na koronavirus.

Čtěte podrobnosti: Jak jsou otevřené hranice: Chcete jet za prací, na výlet nebo nákup?

Hranice pro běžný provoz má uzavřené i většina sousedních států. Ke zrušení kontrol z okolních zemí přistoupilo jen Rakousko, které otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem. Kontroly jsou tam nyní jen namátkové.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) před dnešním jednáním vlády řekl, že usiluje o to, aby bylo možné do poloviny června otevřít hranice se všemi sousedními státy. Jednají o tom i diplomaté. Chtěl by také, aby v létě zmizela povinnost karantény či testu po návratu z ciziny.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Nákup, který se vyplatí

Nákup, který se vyplatí

Rohlík Premium a balíček Pro dva nebo Pro rodinu v Partners Bance na rok zdarma.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Za zapomenutý mobil tučné výkupné. Co dělat, když vás taxikář vydírá

21. 6. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Za zapomenutý mobil tučné výkupné. Co dělat, když vás taxikář vydírá

Cestování alternativní taxislužbou se může nečekaně prodražit, ukázaly dva nedávné incidenty. V obou případech si cestující v autě zapomněli mobilní telefon a řidiči za jeho vrácení... celý článek

Síť OMV v Česku změní tvář, ukázala nové logo

17. 6. 2024 | Petr Kučera

Síť OMV v Česku změní tvář, ukázala nové logo

Síť OMV představila novou „korporátní identitu“. Během následujících tří let ji nasadí zhruba na tisícovce čerpacích stanic v sedmi zemích – vedle Česka jde o Rakousko, Rumunsko, Maďarsko,... celý článek

Dáte si koprovku v rohlíku? Benzinky se přetahují o lepší servis

10. 6. 2024 | Pavla Adamcová | 1 komentář

Dáte si koprovku v rohlíku? Benzinky se přetahují o lepší servis

Řidičům dávno nestačí jen natankovat a koupit si kafe z automatu. Čerpací stanice se snaží zaujmout zákazníky i nabídkou základních léků, čerstvých potravin, výběrových káv nebo teplých... celý článek

Za přestupky si připlatíte. Správní řízení výrazně zdražilo

20. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Za přestupky si připlatíte. Správní řízení výrazně zdražilo

Za přestupky, které se řeší ve správním řízení, si lidé budou muset připlatit. Ministerstvo vnitra chce od července zvýšit paušální částku nákladů řízení z 1000 na 2500 korun, maximálně... celý článek

Divoký zevnějšek, duše dobrodruha. Jak jezdí SsangYong Torres

8. 4. 2024 | Eva Srpová

Divoký zevnějšek, duše dobrodruha. Jak jezdí SsangYong Torres

Jméno Torres sice evokuje Španělsko, patří ale novému modelu od jihokorejské automobilky SsangYong. Její jméno v Česku každý nezná, i když je mnohem starší než značky stejné „národnosti“... celý článek

Partners Financial Services