Dálnice D1 je delší o 14 kilometrů. Nově spojuje Přerov a Lipník

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 13. 12. 2019 | 1 komentář

Ředitelství silnic a dálnic uvedlo ve čtvrtek do provozu čtrnáctikilometrový úsek dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou. Jedná se o předposlední úsek naší nejdůležitější dopravní tepny, která se tímto prodloužila na více než 366 kilometrů. Stavbu za 2,8 miliardy korun realizovala společnost Skanska.

Jde o letos nejdelší nově otevřený úsek dálnice, celkem letos v Česku přibylo 34 kilometrů dálnic. Naposledy na začátku tohoto týdne Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo necelých 11 kilometrů dlouhý úsek dálnice D3 na jihu Čech mezi Ševětínem a Borkem. Dálnice tak spojila Tábor s Českými Budějovicemi.

„Dobudování uceleného dálničního tahu D1, který spojuje hlavní průmyslové oblasti státu, je klíčové pro zajištění dalšího rozvoje České republiky. Zprovozněním úseku mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou jsme se přiblížili k celkovému dokončení D1,“ řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

Jak upozornil web Seznam zprávy nový úsek D1 končí v polích. Pro úplné dokončení dálnice je totiž třeba ještě postavit posledních 10 kilometrů z Říkovic do Přerova.

„Na tuto stavbu byla před třemi týdny konečně vydána změna územního rozhodnutí. Věřím, že během příštího roku se podaří zajistit stavební povolení i přes odpor občanských sdružení. Zároveň vysoutěžíme zhotovitele, abychom mohli nejpozději v roce 2021 stavbu zahájit,“ dodal Mátl.

Například bývalý ministr dopravy Antonín Prachař je ale k tomuto termínu skeptický. „To už nelze stihnout,“ řekl Seznamu Prachař. Výstavbu úseku Přerov-Říkovice totiž dlouhodobě brzdí spor s obyvateli přerovské okrajové městské části Dluhonice, kteří úzce spolupracují s ekologickou organizací Děti Země. Několika dluhonickým občanům totiž hrozí zbourání domu a přijít mají místní i o sportovní hřiště.

Aktuálně otevřená stavba mezi Přerovem a Lipníkem měla začít v roce 2008 a skončit v roce 2011. Nakonec byla zahájena až v červenci 2015, přičemž tehdy byl uváděn termín dokončení červenec 2018.

Stavba za téměř tři miliardy korun zahrnovala kromě hlavní trasy také přeložky silnic I. třídy (I/55 Kokory – Přerov), II. třídy (II/436 Čekyně – Přerov, II/437 Dolní Újezd – Lipník nad Bečvou – Trnávka) a několika silnic III. třídy. V trase jsou situovány čtyři mimoúrovňové křižovatky, deset mostů, šest nadjezdů a více než pět kilometrů protihlukových stěn. Součástí stavby je také velká oboustranná odpočívka Osek.

Už to víte? Za dálnice zaplatíme nově. Projděte si podrobnosti

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

dálnice, doprava

A tohle už jste četli?

Jak zaplatit auto. Za vlastní, na úvěr, nebo na leasing?

26. 9. 2022 | Vojtěch Dobeš

Jak zaplatit auto. Za vlastní, na úvěr, nebo na leasing?

Pořídit si auto bývala přímočará záležitost. Měli jste peníze – koupili jste auto. Neměli jste peníze – šetřili jste a šetřili a koupili si auto. Nebo jste si půjčili a koupili si auto.... celý článek

Nafta skokově nezdraží, spotřební daň zůstane nižší

16. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Nafta skokově nezdraží, spotřební daň zůstane nižší

Spotřební daň na motorovou naftu zůstane nižší o 1,50 Kč na litr až do konce roku 2023. Rozhodli o tom poslanci, když schválili vládní návrh. Snížení mělo původně platit jen od letošního... celý článek

Dvakrát tolik za skoro stejné auto? Cupra Ateca versus Škoda Karoq

23. 8. 2022 | Vojtěch Dobeš

Dvakrát tolik za skoro stejné auto? Cupra Ateca versus Škoda Karoq

Tahle auta si nejsou jen podobná. Využívají srovnatelnou techniku a vyrábějí se ve stejné továrně. Přesto Karoq začíná na 639 tisících a vrcholná Cupra Ateca může stát skoro o milion... celý článek

Za pracovní cestu dostanete víc. Stravné mimořádně stouplo

22. 8. 2022 | Petr Kučera

Za pracovní cestu dostanete víc. Stravné mimořádně stouplo

Kvůli zdražování letos rostou i takzvané cestovní náhrady. Kolik vám teď zaměstnavatel proplatí?

Dálniční známka s příplatkem. Podívejte se, kde ji nekupovat

16. 8. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Dálniční známka s příplatkem. Podívejte se, kde ji nekupovat

Neplaťte zbytečně navíc za dálniční známku. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) a státní podnik CENDIS řidiče varují před nákupem na neoficiálních webech. Když budete dálniční... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.