Signál v metru se rozšiřuje. Všude má být do konce roku 2021

| rubrika: Aktuality | 30. 9. 2019 11:05

Mobilním signálem jsou nově pokryty další čtyři stanice a přilehlé tunely pražského metra. Vysokorychlostní mobilní síť LTE mohou v testovacím provozu od dnešního dne využívat také cestující na trase C v úseku Muzeum – Nádraží Holešovice. V následujících týdnech budou operátoři technologii ještě odlaďovat podle aktuálního provozu.

Cestující tak nyní mohou využívat mobilní služby celkem v 16 stanicích a přilehlých tunelech na trasách A a C. Pokud vše půjde bez komplikací, mělo by do konce března příštího roku být pokryto dalších 16 stanic na trasách A a B. Bude to znamenat, že signálem bude na více jak polovině stanic pražského metra.

„Tímto krokem budou pokryty stanice v širším centru hlavního města, které z pohledu prací zároveň patří k těm nejobtížnějším,“ říká Martina Kemrová, mluvčí společnosti T-Mobile. Právě tento operátor výstavbu potřebnou pro pokrytí metra signálem koordinuje za konsorcium operátorů a společnosti CETIN.

Pokud se současné tempo výstvaby podaří udržet, bude metro sítí LTE kompletně pokryto na konci roku 2021.

Víme, co umí operátoři

Dva operátoři mají od září nové balíčky, tentokrát už s neomezenými daty. Kdo je výhodnější? A co když vám stačí méně?

Kolik teď zaplatíte za volání a data. Projděte si nové tarify


Polepší si nejenom spotřebitelé, ale i živnostníci. Operátoři mimo jiné budou muset vracet i nevyčerpaný kredit.

Operátora opustíte snadněji. Pokuty klesnou, převod zrychlí

„Žijeme v on-line době, signál v pražském metru měl být už dlouho samozřejmostí, v této oblasti Praha bohužel o několik let zaspala. Jsem proto rád, že se v současnosti daří urychlovat instalační práce a alespoň po úsecích zlepšovat cestujícím komfort a umožnit jim vyřídit si běžné on-line povinnosti i během jízdy,“ říká Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku Praha.

„Pevně věřím, že stejným tempem budou operátoři postupovat i v dalších měsících, aby celé metro bylo pokryto LTE sítí již do konce roku 2021. Z naší strany pro to uděláme maximum,“ dodal Witowski.

V současnosti mohou cestující využívat mobilní služby ve standardu 4G v 16 stanicích a přilehlých tunelech v úsecích Bořislavka – Nemocnice Motol (4 stanice) na trase A, na trase C v úseku Muzeum – Roztyly (8 stanic), a ode dneška také v úseku Muzeum – Nádraží Holešovice (4 stanice).

Do konce března 2020 se signálu dočkají cestující také v dalších 16 stanicích na úsecích v centru Prahy: v 6 stanicích na trase A mezi Muzeem a Dejvickou a v 10 na trase B mezi Smíchovským nádražím a Palmovkou. Cestující tak v tu dobu budou moci využívat vysokorychlostní síť LTE v celkem 32 stanicích metra a přilehlých tunelech.

K pokrytí sítí LTE v celém rozsahu metra tak po březnu zůstane dovybavit příslušnou technologií ještě 29 stanic a přilehlých tunelů. Původní plán počítá s pokrytím signálu ve standardu 4G ve všech úsecích nejpozději do konce roku 2022. „Budou-li práce pokračovat stejným tempem jako doposud, je pravděpodobné, že cestující budou moci využívat signál ve všech úsecích metra již na sklonku roku 2021,“ říká Kemrová.

Operátoři pokrývají metro signálem na vlastní náklady. Pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi stojí v průměru 10 milionů korun v závislosti na jeho délce. Nejdelší i nejkratší mezistaniční úsek v pražském metru se nachází na trase C. Největší vzdálenost (2748 m) je mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Kobylisy, nejkratší úsek (425 m) vede ze stanice Muzeum C na Hlavní nádraží.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.