Operátora opustíte snadněji. Pokuty klesnou, převod zrychlí

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 15. 9. 2019 | 4 komentáře
Polepší si nejenom spotřebitelé, ale i živnostníci. Operátoři mimo jiné budou muset vracet i nevyčerpaný kredit.
Operátora opustíte snadněji. Pokuty klesnou, převod zrychlí

Trh mobilních operátorů by se měl výrazně rozhýbat. Poslanci v pátek schválili vládní novelu zákona o elektronických komunikacích. Výrazně snižuje nebo i zcela ruší pokuty za výpověď smlouvy se závazkem, zrychluje převod čísla ke konkurenci a nechává celý tento proces na novém operátorovi.

„Cílem je posílit hospodářskou soutěž mezi operátory. Stav konkurence není ideální. Novela by ho měla rozhýbat. Dojde ke snížení cen, které jsou z našeho pohledu v evropském srovnání příliš vysoké,“ řekl před hlasováním ministr průmyslu Karel Havlíček.

Podle něj i některých dalších poslanců je vliv schválené novely znatelný už dopředu, když operátoři už v posledních týdnech své nabídky změnily. Zlevnily. Naposledy včera nové tarify představil operátor O2, od začátku září má nové ceny i T-Mobile.

Za 800 až 850 korun měsíčně lze nově pořídit neomezené volání a SMS a minimálně 10 GB dat. Stále je to horší než třeba v sousedním Polsku či Rakousku, ale jde jednoznačně o krok dopředu, když ještě nedávno operátoři standardně prodávali za 750 korun 1,5 GB dat.

Schválená novela, která ještě míří do Senátu a má být účinná od 1. dubna 2020, by měla podle poslanců být zároveň pobídkou pro vstup čtvrtého velkého operátora na český trh. Nová konkurence by měla výrazně zvýšit tlak na další pokles cen. Definitivně se rozhodne v podzimní aukci kmitočtů pro sítě 5G, kterou chystá Český telekomunikační úřad.

Změny u operátorů

Tři týdny po T-Mobilu představil nové tarify konkurenční operátor O2. U obou na nabídku dosáhne i samostatný zájemce, zatímco Vodafone má komplikovanější podmínky.

Neomezená data pro každého spouští druhý operátor


Máte předplacenou kartu a chcete si telefonní číslo přenést ke konkurenci. Dnes to funguje tak, že zbytek kreditu si může nechat dosavadní operátor. Nejpozději do konce příštího roku se to ale změní.

O nevyčerpaný kredit už nepřijdete. Operátora změníte snadněji

Nového hráče má přilákat případný snadnější nábor nových klientů. Novela totiž výrazně omezuje dosavadní praxi, kdy si operátoři sjednávají klienty na dva roky. Když klient chce odejít před vypršením závazku, musí za to zaplatit pětinu z měsíčních tarifů, které zbývají do konce smlouvy. Když by tedy odcházel například 10 měsíců před koncem smlouvy a platí měsíčně 750 korun, dělá nyní pokuta 1500 korun (20 % ze 7500).

I od dubna budou moci operátoři lákat na výhodnější smlouvy se závazkem. Pokutu za předčasné vypovězení ale budou moci vybírat, jen když jim klient odejde v prvních třech měsících po podepsání smlouvy. A pokuta se navíc výrazně sníží – z dnešních 20 na pět procent.

Když lidé budou měnit operátora, budou to mít nově navíc mnohem jednodušší. Odpadne jim veškerá administrativa, když vše za ně nově bude povinně vyřizovat nově vybraný operátor. Číslo navíc starý operátor k novému bude muset přenést do dvou pracovních dnů. Dnes je lhůta desetidenní.

Výrazné zlepšení novela přináší i živnostníkům, kteří nově budou vůči operátorům ve stejném postavení jako běžný spotřebitel. U nich přitom dnes operátoři běžně účtují například pokuty za předčasné ukončení smlouvy ve výši 100 procent zbývajících měsíčních tarifů.

Poslanci také schválili, že operátoři budou nově povinni vracet případný nevyčerpaný kredit, pokud o to klienti do 30 dnů od vypovězení smlouvy požádají.

Trh má pomoci rozhýbat i srovnávač cen operátorů, který podle novely bude muset nově zprovoznit Český telekomunikační úřad. Kalkulačka by měla najít vždy nejlepší nabídku z ceníků operátorů pro konkrétní situaci daného člověka.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+83
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Levné nákupy v Polsku nekončí. Nulová DPH na potraviny zůstane

5. 12. 2022 | Jana Divinová

Levné nákupy v Polsku nekončí. Nulová DPH na potraviny zůstane

Nulová daň z přidané hodnoty (DPH) na základní potraviny, kterou Polsko zavedlo na začátku letošního roku, bude pokračovat až do konce června 2023. Nařízení už podepsala ministryně... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

3. 12. 2022 | Jana Divinová

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

Do Česka letos zamířilo dvacet nových značek obchodů a služeb. U některých se budete divit, jak tu mohly tak dlouho chybět, třeba jako Chanel, jiné možná znají z výjezdů do ciziny jen... celý článek

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

30. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou do konce prosince ušetřit 20 procent z nákupů v řetězci Albert a v internetových obchodech Rohlík a Košík.

Kdo se vyzná v pojištění, může vyhrát. Nebojte se a vyzkoušejte

30. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Kdo se vyzná v pojištění, může vyhrát. Nebojte se a vyzkoušejte

Rozumíte pojištění? Tak schválně, otestujte se. Když se vám v našem kvízu bude dařit, můžete si i zasoutěžit o pěkné ceny.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.