Co může dělat zaměstnanec, kterému firma dluží mzdu

Richard Gürlich | rubrika: Jak na to | 31. 8. 2009 | 54 komentářů
Pokud vám firma dluží mzdu, je nejlepší odejít výpovědí okamžitým zrušením pracovního poměru. Prostá výpověď či dohoda pro vás mohou být nevýhodné.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 8. 2012 18:22

Ještě opravuji: Teď (nový ZP) nezáleží na výplatním termínu, ale na splatnosti - ta je definována v paragrafu 141 odst. 1 ZP. Mzda je splatná posledního dne měsíce náaledujícího po měsíci výkonu práce. Když do 15. dne dalšího měsíce zaměstnanec nedostane mzdu, má zákonný důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru a může jej použít po dobu 2 měsíců ode dne, kdy se o něm dozvěděl, nejvýše však do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.

Zobrazit celé vlákno

+39
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 54 komentářů)

28. 3. 2012 10:43 | Petra

Prosím o radu, zaměstnavatel manželovi od ledna nezaplatil, v únoru nějak v půlce dostali všichni výpověď s tím že do 15.3. bude vše zaplaceno, bohužel se tak nestalo.Můžete mi někdo poradit kam se obrátit? Máme 3 děti a já na mateřské takže ty peníze potřebujeme co nejdříve. Díky.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 2. 2012 17:04 | Šerlok Homeless

Pardon: Nemohl jste se o tom dozvědět dřív, jak 20. ledna plus dva měsíce, to máte 20. března. Ostatní platí.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 2. 2012 17:02 | Šerlok Homeless

Citace - Petr / 29.07.2010 09:08

Dobrý den, můžete mi prosím udělat výklad k této větě? Nevim přesně jak si jí vyložit..
"že zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze do 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději však do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl"
Děkuji
No, když se zpozdil s výplatou mzdy za prosinec loňského roku a výplatní termín je 20., tak můžete podat z tohoto důvodu výpověď nejpozději do 2 měsíců po tom, kdz jste se to dozvěděl. Nemohl jste se to dozvědět dřív, než 20. ledna, takže můžete dát výpověď do 20. února. Pokud ale můžete prokázat, že jste se to dozvěděl později, tak k datu, kdy jste se to prokazatelně dozvěděl, připočtěte dva měsíce a máte datum, dokdy z toho důvodu můžete dát okamžitou výpověď. Ale nesmí to být později, než rok po termínu výplaty. Pokud se s výplatama zpožďuje furt, tak můžete dát okamžitou výpověď kdykoliv a jako důvod uvedete jako zpoždění poslední výplaty, jejíž termín prošvihl - co je na tom nejasné?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 1. 2012 20:51 | Petr

Dobrý den. Zaměstnavatel mi vyplácí mzdu pravidelně po termínu splatnosti a k tomu po částech. Teď jsem dostal pouze zálohu a už je 17 dní po výplatním termínu. Chtěl jsem dát okamžitou výpověď, ale majtel prodal firmu a my dostali novou pracovní smlouvu. Můžete mi poradit jak teď mohu postupovat? Díky
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 11:02 | mirek

dobry den,mam takovou prosbu.byl sem zamestnan a muj zamestnavatel se dostal do financnich potozi a jelikoz to byl muj znamy tak sem se s nim ustne doimluvil ze mu pockam s vyplatou,ale za tri mesice zkrachoval.sepsali jsme vypoved dohodou a jeste potom me nejakou dobu sliboval ze me to zaplati jak bude mit,tak sem cekal.ale ted skoro po roce se me uz vubec neoziva,tak sem se chtel zeptat jestli s tim pujde neco delat,jestli to nahlasit na socialku,nebo uz to nena cenu resit.Dekuji za radu...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 10. 2010 14:59 | rooben1

Dobrý den,nechal jsem si posílat penize na účet tátovi manželky.Z prijatých peněz mi paní Lubica Hrdová (tatova bývalá manželka) vybrala 150.000.- a utratila je.Dostal jsem se do druhotné platebni neschopnosti.Podal jsem na ni trestní oznámení a tedka jsem to přenachal vymáhací agentuře.Diky jejímu podvodnému jednaní nemůžu pokračovat v podnikaní,protože jsem pozbyl důvěry u obchodnik partnerů.Můžu po ní vymáhat k penězům které mi ukradla i náhradu škody za ztrátu důvěry u obchodních partnerů.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 9. 2010 23:53 | Robert

Dobrý den,nechal jsem si posílat penize na účet tátovi manželky.Z prijatých peněz mi paní Lubica Hrdová(tatova bývalá manželka) vybrala 150.000.- a utratila je.Dostal jsem se do druhotné platebni neschopnosti.Podal jsem na ni trestní oznámení a tedka jsem to přenachal vymáhací agentuře.Diky jejímu podvodnému jednaní nemůžu pokračovat v podnikaní,protože jsem pozbyl důvěry u obchodnik partnerů.Můžu po ní za ztrátu důvěry požadovat náhradu škody?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 7. 2010 9:08 | Petr

Dobrý den, můžete mi prosím udělat výklad k této větě? Nevim přesně jak si jí vyložit..
"že zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze do 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději však do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl"
Děkuji
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 5. 2010 22:50 | Michal

Dobrý den, ještě jsem se chtěl zeptat, pokud mi nevyplácí zaměstnavatel mzdu a já se nemohu dopravit kvůli nedostatku financí do zaměstnání co takhle použít: Zákoník práce (262/2006sb.) HLAVA III - Překážky v práci na straně zaměstnavatele § 208. Myslím si že je to logické a jde to použít v případě že z pracoviště nechci odejít v dnešní době. Můžu ? Díky za odpověďi
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 3. 2010 20:26 | Pavel

Vy si děláte srandu.Proboha kde sežene peníze na právníka a na soud.Jsme jediný stát,kde není zákon proti mobbingu.Jo ještě asi Horní Volta a Čad.Kolem nás musí zaměstnavatel dokázat,že zaplatil.Nebojte, ono se to po volbách změní až bude ve vládě KSČM.Jo omlouvám se,že jsem před 20 lety zvonil klíči.Včera jsem do jediné slušné strany vstoupil a nebyl jsem sám.Je nás hodně.Občanská sdružení se silnou pravomocí a právním minimem,získaným na "plzeňské univerzitě".Konfiskace majetku a vyplacení týranému zaměstnanci.Lékaři ze mě udělali mrzáka,od státu ani koruna.Bolesti hlavy,závratě a zhoršování paměti a mengelku nenapadne zvednout tlustou prdel a změřit mi tlak.Půl roku.Tak tady taky.Snad je v Plzni i lékařská fakulta. Odebírat diplomy a předávat bílé lopaty.A tak dál a tak dál,nebojte se ono to přijde!!!!!!!!!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 12. 2009 13:09 | Mirka

Poučné čtení, děkuji. Ale jak je tomu v případě, že zaměstnavatel dluží nikoliv výplatu, ale cestovní náhrady. Jsem obchodní zástupkyně, jezdím svým autem - a zaměstnavatel na konci léta najednou přestal proplácet cestovní náhrady (i když to není žádná závratná částka - kolem 5000,- měsíčně) a chce nám proplácet jenom benzín. Na cesťáky nereaguje. Kdo na to nepřistoupil, tak tomu neplatí vůbec nic a dělá vše pro to, abychom vypadly (týká se to ještě dvou kolegyň). Mohu také podat okamžitou výpověď s tříměsíční náhradou mzdy? A co dál, jak z něho dostanu těch cca 15000,-, co mi dluží? Děkuji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 9. 2009 13:27 | ona.m

Dík za ucelené info. Konečně někdo napsal srozumitelně a přehledně jak se s nepříjemnou situací vypořádat.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 8. 2009 9:44 | M

Souhlasím s předchozím komentářem.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 8. 2009 4:21 | F.

Zajímavě napsané, ale zkuste ještě zapracovat na tom, aby se v článku nepletly pojmy zaměstnanec a zaměstnavatel - zdá se to pro jeho obsah zásadní.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 3/3

3

Následující

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miloš Čermák

žurnalista

Aleš Hušák

podnikatel

Miloš Čermák
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Aleš Hušák
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services