Co může dělat zaměstnanec, kterému firma dluží mzdu

Richard Gürlich | rubrika: Jak na to | 31. 8. 2009 | 54 komentářů
Pokud vám firma dluží mzdu, je nejlepší odejít výpovědí okamžitým zrušením pracovního poměru. Prostá výpověď či dohoda pro vás mohou být nevýhodné.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 8. 2012 18:22

Ještě opravuji: Teď (nový ZP) nezáleží na výplatním termínu, ale na splatnosti - ta je definována v paragrafu 141 odst. 1 ZP. Mzda je splatná posledního dne měsíce náaledujícího po měsíci výkonu práce. Když do 15. dne dalšího měsíce zaměstnanec nedostane mzdu, má zákonný důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru a může jej použít po dobu 2 měsíců ode dne, kdy se o něm dozvěděl, nejvýše však do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.

Zobrazit celé vlákno

+39
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 54 komentářů)

3. 5. 2016 12:34 | Lenka Lisonova

Dobry den mam dotaz.Jde o to ze maminka pracovala pod jednu uklidovu spolecnost zvanou fastclear z plzne....nevidela od nich zadnou smlouvu, vedouci tvrdil ze smlouva je ale opakovane odkladal to aby ji mamke vubec dal podepsat prej ji podepsal uz on sam.takze smlouvu nikdy nevidela..pracovala u nich dva mesice a jedine co ji dali bola 3500kč ve forme zalohy.Kdyz sem se stezovala prijmo ve spolecnosti, tak zacali apelovat nato ze prej klienti nebyli s maminkou spokojeny a spatne vykonala svoji praci tak ji nic nezaplati a prej sni ukoncili praovni pomer a ze mamince vse vysvetlili.Jenze maminke se vubec nikdo neozval a do ted neozyva.A s klientama zadnej problem nebyl, maminka u nich pracuje ted sama za sebe a ne pod tou spolecnosti.Takze do jistoty vime ze v tomhle problem zadnej nebyl.Myslim ze se tady toho porusilo hodne.Kdyz sem jim rikala ze maminka zadnou pracovni smlouvu nevidela a jak je mozne ze sni neco navazali i bez jejiho podpisu a take i rozvazali bez jejiiho podpisu tak rekli, ze to byla dohoda o pracovnej cinnosti ustna dohoda a prej to je v suladu ze zakonem.v tom pripade se domahame našich penez o kterych se take USTNE pan vedouci s moji maminkou dohodol.Pan vedouci si dokonce troufl rict ze ma doklad o zaplaceni co na ucet posilala penize pro nas.Nam zadne penize na ucet neprisli tak sme alespon chteli videt ten doklad ani ten nepreukazal.Proste uplne ignoruju.Moje maminka ma u nich pres 15 tisic, ja si myslim ze je to dost velka castka nato aby sme nad tim jen tak mavli rukou a za tezce odrenou praci v nelidskych podminkach ktera spolecnost clearfast nabizi jen tak zapomeli.Chci Vas teda poprosit o pomoc.Mam cerne na bilem vyfocenu konverzaciu semnou a se spolecnosti.Mame svedkou o kterych vime ze jim taky nezaplatila, take svedkou ktery nereknou ze moja maminka pracovala spatne! sfalšovali podpis, nezaplatili mzdzu,lzou, vyhrozujou a tak dale
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 4. 2016 9:54 | Jirka

Chápu to tedy dobře tak že zaměstnavatel může opakovaně vyplácet mzdu s měsíčním zpožděním a zaměstnanec se nemůže bránit?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 1. 2016 13:45 | karel

a kdyz vyplatu zdrzi za trest naschval ? je za to postih? kde si stezovat?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 10. 2015 23:51 | Klára22

Je to hrozný narazit na fér šéfa, který vás nebude jen vykořisťovat mi přijde skoro nemožný..
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 9. 2015 17:46 | andrea

Dobry den,potrebuji potadit pritel pracoval v mensi firme autodervisu mel smlouvu o dohode mohl odpracovat 300 hodin za rok pracoval ve firme 3 mesice od dubna do cervna jenze zamestnavatel mu nezaplatil odpracovane hodiny porad se vymlouval ze nema penize nebo ze penize poslal a nic neprislo proto u firmy skoncil.dal podnet na inspekci prace s tim ze nedostal 3 mesice vyplatu ,smlouvu dohodou nemel udany datum nastupu do prace a nedal mu smlouvu o ukonceni pracovniho pomeru ani zapoctovy list.inspekce prace podnet prijala jenze dluzne penize ktere byvaly zamestnavatel dluzi musi pritel vymahat soudne tak k cemu je inspekce??? Slusny lidi trpy a nemaji nikde odvolani nemame prnize na pravnika ani na soud poradte my jak dostat odpracovane penize ktere nam chybi a nevime kudy kam.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 8. 2015 11:27 | Kuba

Zdravím, měl bych dotaz. Před cca 2 lety, jsem odešel od zaměstnavatele, stím že mi do dnes dluží cca 80 000.- Než jsem odešel, tak jsem mu oznámil, že se ještě ozvu, rád bych se připomněl, mám ještě nějakou možnost to z něj dostat? Předem díky za jakoukoliv odpověď.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 12. 2014 8:28 | frantisek holoubek rousinov u vyškova

Dobrý den,u stav.fa.,pracuji 8let nestalo se mi aby mi zaměstnavatel nezaplatil i když se občas potíže s plscením vyskytli,ale mzdu vždy doplatil,ale nyní mi dluží za 4měsíce a jelikož se mi v září stal úraz šel jsem ,ale ani neschopenku mi neposlal naOssz,kterou jsem si musel opětovně vyběhat.Mimo jiné když jsem urgoval vydělané peníze za 4měsíce,bylo mi oznámeno,že kdo marodí,nepotřebuje peníze,tak to platilo i o dovolené.Nemám peníze na soudní výlohy,tak ani nevím kam se mám obrátit poradíte?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 12. 2014 8:28 | frantisek holoubek rousinov u vyškova

Dobrý den,u stav.fa.,pracuji 8let nestalo se mi aby mi zaměstnavatel nezaplatil i když se občas potíže s plscením vyskytli,ale mzdu vždy doplatil,ale nyní mi dluží za 4měsíce a jelikož se mi v září stal úraz šel jsem ,ale ani neschopenku mi neposlal naOssz,kterou jsem si musel opětovně vyběhat.Mimo jiné když jsem urgoval vydělané peníze za 4měsíce,bylo mi oznámeno,že kdo marodí,nepotřebuje peníze,tak to platilo i o dovolené.Nemám peníze na soudní výlohy,tak ani nevím kam se mám obrátit poradíte?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 5. 2014 10:40 | Romana

Dobrý den,muj pracovni pomer byl ukonecn u zamestanavatele dohodou.Mám, ale problem, ktery se tyka s vyplacenim mzdy od zamestnavatele.Ve smlouve mam , ze vyplatni termin je do 20. dne v mesici, a dosud jsem neobdrzela od zamestnavatele mzdu, co mi ma uhradit.Uz jsem nejake problemy co se tyce zamestnavatele resila i s pravnikem, naposledy jsem mu poslala doporuceny dopis s cislem uctu , na ktery ma mzdu poslat, ptz to zamestnavatel pozadoval, poslala jsem mu to doporucene, i presto, ze ode mne vedel, ze si ma vyzvednout doporuceny dopis, si ho nevyzvedl, dopis se vratil zpet na postu meho trvaleho bydliste.Dluzi mi jeste penize, nejen za mesic brezen,ale i za duben, ma mi proplatit dovolenou asi 9.5 dne a procenta z mesicni trzby.Neodpovida mi na emailovou korospondenci a ani, kdyz mu poslu dopis do vlastnich rukou.Uz opravdu nevim jak se mam branit, potrebovala bych od nekoho poradit, ptz uz jsem celke zoufala.Dluzi mi jeste 17000, momentalne nemam zadny prijem a chci se zeptat jestli mi nekdo neporadi ja, tyto penize mohu vymahat.Dekuji moc
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 11. 2013 9:53 | Lucie Alexová

Dobrý den, je nějaká stanovená lhůta pro zaměstnavatele, do kdy musí dlužnou částku (bývalému) zaměstnanci vyplatit? Obávám se, aby např. po roce tato povinnost nezanikla a (bývalý) zaměstnanec pak přišel o svůj nárok na finanční vyrovnání. Děkuji
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 10. 2013 7:02 | Jana Vondřičková

Dobrý den,můj tatínek jezdí jako řidič MKD a už přes rok pracuje v jedné solidní firmě. Letos mu končil profesní průkaz a tak podal výpověd dohodou z profesních důvodů. Šéf této firmy mu ale už od 15 září dluží výplatu a už má nárok na diety a 15 října na další výplatu. Čekáme,jsme v nouzi jak psychické tak finanční ale stále peníze na účtu nejsou.Prosím poraďte!! :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 9. 2013 17:34 | Petr

Nastoupil jsem do prace 4cervence a jeste jsem nevidel ani korunu dostal jsem se akorat do financnich potizi a pomalu k rozchodu s pritelkini.A porad slibujou,neni mozne aby normalni pracujici clovek byl tak trestan.Tento stat je vyhovujici akorat pro ty podvodne firmy.A zas to odsere obycejny clovek.ti co kradou jsou vysmati.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 6. 2013 14:29 | petra

dobrý den,co mohu dělat proti tomu když zamněstnavatel mi neplatí včas mzdu,ted je červen a ještě jsem nedostala mzdu za květen,první půlu mi pošle příští týden to znamená že dostanu první půlku v červenci a druhou druhý týden v červenci.Takhle nám to vyplácí zamněsnavatel už dva roky,prostě nám dlužý jeden plat jakoby.Kvůli této situaci jsem se dostala vlastně i do finančí tísně nic nemám v čas zaplacené a narůstaj mi i kvůli tomu úroky na elektřině plynu atd.poradíte mi někdo děkuji za odpověd
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 4. 2013 19:04 | Milan

Mám dotaz : zaměstnavatel nám nevylpatil 3měsice mzdu a už pracujeme čtvrty měsic zadarmo. Pokud ukončim pracovni smlouvu okamžitě dostanu zaplaceno i ten 4měsic když zažádám zitra jen o ty 3 měsice u soudu ???čekali jsme podle zákona na vyplatní listky a zase se nic nedělo tak si říkam pokud by mi propadl leden nebo mám to risknout ještě dalši měsíc a co je lepši podat firmu do konkurzu když nás je vice dohromady nebo když budu žádat přes pracák diky za rychlou odpověď
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 4. 2013 19:03 | Milan

Mám dotaz : zaměstnavatel nám nevylpatil 3měsice mzdu a už pracujeme čtvrty měsic zadarmo. Pokud ukončim pracovni smlouvu okamžitě dostanu zaplaceno i ten 4měsic když zažádám zitra jen o ty 3 měsice u soudu ???čekali jsme podle zákona na vyplatní listky a zase se nic nedělo tak si říkam pokud by mi propadl leden nebo mám to risknout ještě dalši měsíc a co je lepši podat firmu do konkurzu když nás je vice dohromady nebo když budu žádat přes pracák diky za rychlou odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 3. 2013 14:54 | hanka

firma zkrachovala byla v insolvencnim zizeni ted ji ma dzuhy majitel.dosta jsem vypoved. uz 5 let cekam na vyplaceni ozstupneho a nekolika vyplat co mam delat. poradte dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 1. 2013 19:09 | Michal

Dobrý den. Můžete poradit jak dostat od zaměstnavatele peníze pokud mi dluží 3 výplaty? V prosinci jsem u něho dal okamžité zrušení pracovního poměru. Kromě mne dalo zrušení pracovního poměru další 4 zaměstnanci. Děkuji za radu.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 1. 2013 19:27 | Václav

Dobrý den.Nedostal jsem mzdu za říjen, ale jak mohu dát výpověd, když jsem v pracovní neschopnosti. Děkuji za odpověd
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 12. 2012 20:34 | Zdeněk

Dobrý den. A co když mi zaměstnavatel dal jen část mzdy (cca polovinu. Asi nemám nárok na okamžitou výpověď. Existuje něaké jiné řešení? K dnešnímu dni mi dluží 2/2 Říjnové mzdy. A 15.Prosince to bude už po splatnosti. Děkuji za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 8. 2012 18:22

Ještě opravuji: Teď (nový ZP) nezáleží na výplatním termínu, ale na splatnosti - ta je definována v paragrafu 141 odst. 1 ZP. Mzda je splatná posledního dne měsíce náaledujícího po měsíci výkonu práce. Když do 15. dne dalšího měsíce zaměstnanec nedostane mzdu, má zákonný důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru a může jej použít po dobu 2 měsíců ode dne, kdy se o něm dozvěděl, nejvýše však do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.
+39
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Oldřich Bajer

podnikatel, zakladatel NetCentrum

Dana Bérová

exministryně a podnikatelka

Oldřich Bajer
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Dana Bérová
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services