Nákupy na internetu: Kdy lze vrátit zboží bez udání důvodu

Věra Tůmová | rubrika: Co se děje | 15. 5. 2009 | 59 komentářů
Nákupy na internetu bývají pro zákazníky výhodné, a to nejen kvůli ceně. E-shopy mají i další výhody. Snadno lze vrátit nechtěné zboží či reklamovat poškozené. Odstoupit od smlouvy může zákazník do čtrnácti dnů, ale neměl by si tuto možnost plést s reklamací.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 9. 2012 11:31, Hana

Dobrý den, zakoupila jsem v internetovém obchodě komplet do postýlky. Ale chtěla jsem ho do 14 dnů vrátit . Dostala jsem od rodičů jiný komplet. Balíček jsem si převzala 13.9. a zpět jsem ho odesílala 27.9. Mám stále nárok na vrácení peněz do 14dnů. ? Nebo e-shop musí mít zboží na místě do 14dnů. Jak to je . Moc děkuji za informaci.

+35
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 59 komentářů)

15. 5. 2009 13:39 | Věra Tůmová

Dobrý den, o neporušeném obalu se nikde v textu nezmiňujeme, neuvádí to na svých stránkách ani solidní internetoví obchodníci. Ohledně návratu obalového materiálu se prodejci řídí § 457, kde se uvádí: Je-li smlouva neplatná nebo byla-li zrušena, je každý z účastníků povinen vrátit druhému vše, co podle ní dostal. a § 458 (1) Musí být vydáno vše, co bylo nabyto bezdůvodným obohacením. Není-li to dobře možné, zejména proto, že obohacení záleželo ve výkonech, musí být poskytnuta peněžitá náhrada. S pozdravem VT
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 5. 2009 12:44 | Bára

Znovu se Vás ptám. Když se odvoláváte na Občanský zákoník, kde v něm máte něco o obalech? A jak uvedl už někdo výše (a myslím, že i Vy ve Vašem článku), kde je něco o NEPORUŠENÉM obalu?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 5. 2009 12:32 | Věra Tůmová

Dobrý den, samozřejmě, že výrobek můžete vyzkoušet :-) Pokud ale chcete využít odstoupení od smlouvy bez udání důvodu do 14 dní, je třeba poslat s výrobkem i veškerý obalový materiál. Zdaví VT
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 5. 2009 12:00 | Bára

§53 odst.7 Občanského zákoníku: "(7) Bylali smlouva uzavřena při použití prostředků komunikace na dálku, má spotřebitel právo od smlouvy odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce do 14 dnů od převzetí plnění. V případě, že dodavatel nepředal spotřebiteli informace, které je povinen předat písemně nebo jiným obdobným způsobem podle ustanovení odstavců 4 a 6, činí tato lhůta pro odstoupení 3 měsíce od převzetí plnění. Jestliže však jsou informace řádně předány v jejím průběhu, dochází k ukončení tříměsíční lhůty a počíná od té doby běžet lhůta čtrnáctidenní."
Kde je něco o obalu? A kde je něco o neporušeném obalu? Jak máte výrobek vyzkoušet, když je zavařen do folie?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 5. 2009 11:47 | Věra Tůmová

Dobrý den, dovoluji si upozornit, že to není vliv Kasa.cz ani jiného internetového obchodu, nýbrž to vyplývá z Občanského zákoníku a týká se to odstoupení od smlouvy. Na tyto skutečnosti by Vás měl upozornit každý solidní internetový prodejce. Příjemný den přeje VT
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 5. 2009 10:44 | Bob

Tak to vas musim mily kolego opravit, protoze to plati u reklamace, ale ne u odstoupeni. Mozna byste mel vice studovat zase na oplatku vy.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 5. 2009 10:23 | Spotřebitel

Jen žasnu, co autorka byla schopná vyplodit, ale bude to nejspíš špatný vliv společnosti Kasa.cz. Jak říká zákon a jak také judikovaly již několikrát soudy, předmětem prodeje je zboží, nikoliv jeho obal, proto také nelze podmiňovat vrácení peněz vrácením zboží včetně původního obalu (někteří "chytráci" dokonce požadují vrácení v neporušeném obalu - nesmysl!). Takže, milá autorko, více myslet, méně věřit (firmám).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 5. 2009 10:16 | Čampulka

Před více jak jedním rokem jsem odstoupil od smlouvy,doržel jsem všechny náležitosti a vrátil vadný fotoaparát.Dodnes nemám ze svých peněz ani korunu.Prodejce novefoto.cz (EMarkets ČR) nereaguje ani na soudní platební příkaz.Vymáhání práva v této republice je opravdu nad síly obyčejného člověka. S pozdravem Karel Čampulka
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 1. 2010 21:14 | Vrácení X reklamace

Dobrý den,
koupil jsem si přes internet nabiječku a baterii k fotoaparátu. Bohužel baterie nefunguje. Baterie a nabiječka byla v sadě. Mohu nefunkční baterii s nabiječkou vrátit a požadovat peníze, nebo je mohu pouze reklamovat? Děkuji za odpověď
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 8. 2009 9:15 | jarmila

Dobrý den, nejlépe doporučeným dopisem s dodejkou zašlete prodejci reklamační dopis, kde mu sdělíte, že uplatńujete reklamaci na zakoupenou pohovku a dle § 616 občanského zákoníku do šesti měsíců od nákupu zboží máte nárok na opravu, výměnu nebo odstoupení od sml.a vrácení peněz, pokud není oprava nebo výměna možná, můžete požadovat vrácení peněz, je do těch šesti měsíců na Vás, co si vyberete, to pak uveďte do reklam.dopisu. Pokud budete muset pohovku vrátit zpět do obchodu na Vaše náklady, máte nárok taktéž dle § 598 Obč.z.na náhradu nutných nákladů spojených s uplatněním reklamace.(zavezení pohovky na reklamaci )Pokud jste z Olomouce a budete potřebovat další radu obraťte se na tamnější poradnu pro spotřebitele,adresu najdete na www.spotrebitele.info nebo na výše uvedený e-mail.Hezký den.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 6. 2009 11:28 | WITORY

KOUPIL JSEM SEDACKU ZA 35000 V NABITALU OLOMOUC KDYZ JSEM JI DOMA ROZBALIL MELA VELKY FLEK VOLAM TAM PISU TAM ANIC PORADITE MI ?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 6. 2009 10:20 | Milada

Koupili jsme od firmy Deramax domácí videotelefon,jelikož se nám zpozdila dodávka venkovní brány,přišli jsme o možnost do čtrnácti dnů ho vrátit.Firma kterou jsme na instalaci zavolali zjistila,že telefon je nefunkční.Obratem jsem ho poslala zpět s tím,že žádám vrácení peněz,jelikož už nemám k tomuto výrobku důvěru.Dodavatel samozřejmě operoval s lhůtou kdy je možnost vrátit zboží a poslal nám telefon údajně opravený,ale my nechceme něco opravovaného a chtěli bychom odstoupit od smlouvy je to možné?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 6. 2009 12:31 | pavel

Koupil jsem sekačku od firmy Kamenný obchod. Dodala ji poškozenou. Ihned jsem ji reklamoval s tím, že žádám vrácení peněz. Neuvažoval jsem o rozdílu mezi termíny "odstoupit od smlouvy" a "reklamovat". Jasně jsem sdělil, že zboží je nefunkční, a pochopitelně nemám zájem o něco tak nekvalitního, že už při dodání to nefunguje. Kamenný obchod mi ji však za 22 dnů od převzetí poslal po opravě zpět. Můžu nyní po reklamaci odstoupit od smlouvy bez udání důvodu?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 6. 2009 16:19

Moc děkuji za odpověď.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 6. 2009 21:40 | Jan Sladovník

Míno, i v případě vyhovění se záruční doba neprodlužuje a zůstává doba sjednaná při koupi zboží.
Meearo, záleží na tom, co bylo slíbeno od výrobce, ale pouze cenou se řídit právně nemůžeme. Hodinky jsou zřejmě poškrábány opotřebením, je zde velká pravděpodobnost, že případná reklamace by nebyla uznána pro nevhodné zacházení.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 6. 2009 10:25 | Meeara

Dobrý den, zakoupila jsem přes internetový obchod značkové hodinky vyšší ceny a poškrabalo se mi sklíčko. Lze to reklamovat???Děkuji
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 5. 2009 13:33 | Mína

dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to se zárukou u výrobků, které se v průběhu 24 měsíců reklamují. Záruka se prodlužuje od doby reklamace??(opravy?)zase o 24 měsíců? Nebo platí den zakoupení a od té doby 24 měsíců, bez ohledu na reklamace. Děkuji za odpověď.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 5. 2009 15:00 | olda

Vratil jsem zbozi dle zakona, neporusene, vcas (odstoupeni od smlouvy). Obchod vsak po 2 mesicich a nekolika urgencich, penize nevratil (www.babytime.cz). Jaka je lhuta pro vraceni penez, nikde jsem se o zadne nedocetl? Dekuji za odpoved. Zbyva mi pouze oslovit soud s zadosti o vydani platebniho prikazu?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 5. 2009 8:25 | comment

Odstoupení od smlouvy tedy "v řeči právníků" znamená, že byla neplatná nebo byla zrušena? Plyne to z nějakého zákona, nebo to je prostě "právnický úzus"? Mě to totiž z laického pohledu připadá jako odlišná věc, a pokud by to nebyla odlišná věc, proč na to právníci zavedli nový termín?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Stránka 3/3

3

Následující

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Pelcl

podnikatel, GZ Digital Media

Pavel Kohout

ekonom

Zdeněk Pelcl
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Pavel Kohout
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services