Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč (ne)zařadit zlato do portfolia?

Jan Traxler | rubrika: Co se děje | 21. 8. 2018 | 51 komentářů
Zlato je dobré mít fyzicky doma jako jinou formu peněz pro případ nejhoršího. Zlato se může hodit i jako střednědobá spekulace nebo protiváha akciím. Vůbec se ale nehodí pro dlouhodobé držení jako investice.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 1. 2019 21:38, Tomáš

Zlato je sice mnoha ekonomy odsuzováno a nepovažují jej za investici, neboť negeneruje průběžně žádné výnosy, nicméně je to trochu složitější. Investice do akcií např. přináší podíl na zisku, často v podobě vyplácení dividendy, nicméně pokud mám investiční horizont např. 20 let, je z hlediska daní výhodné, aby dividenda byla automaticky reinvestována. A jak sám pan Traxler v jednom z článků uvádí, nezřídka klienty od dividendového pasivního příjmu odrazuje.
Pokud srovnám zhodnocení indexu amerických akcií SP500TR (total return) se zhodnocením zlata na horizontu 20 let (01/1999 - 01/2019) vychází mi v USD pro jednorázovou investici zhodnocení 5.5 % p.a. pro SP500TR, resp. 7.7 % p.a. pro zlato. V korunách vlivem pohybu kurzu vypadá pro jednorázovou investici situace následovně 3.9 % p.a. pro SP500TR, resp. 6.1 % p.a. pro zlato. Lze namítnout, že uchování zlata něco stojí, nicméně dosáhnout čistě zhodnocení SP500TR je velmi obtížné, protože reinvestováné dividendy jsou ve skutečnosti (sice efektivněji, ale přesto) částečně zdaněny. Lépe by bylo použít index SP500NTR (net total return), pro který jsem ale nenašel data pro horizont předešlých 20 let. Z uvedeného vyplývá, že ať už nazýváme vložení peněz do zlata jakkoliv, může přinést zajímavé zhodnocení, jakkoliv nemusí splňovat význam investice dle učebnicových pouček.

Reagovat

 

+37
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 8. 2018 21:56, Karel

Nemůžete investovat podle zpráv v novinách. Kdyby ta informace k něčemu byla, tak už dávno všichni nakupují zlato a jeho cena prudce roste. Že se tak neděje znamená, že zlato nikoho kromě Ruské centrální banky nezajímá.

Možná ale, když to paní Šichtařová ještě párkrát uveřejní, tak si centrální bankéři celého světa a obchodníci v investičních bankách řeknou: "Ta Šichtařová má ale pravdu." a začnou houfně skupovat poslední zbytky zlata, co ještě na světě zbyly. No to je ale kravina.

Komentáře paní Šichtařové je třeba číst jen ve stavu hluboké deprese pro obveselení ducha, protože jiný smysl nemají.

Reagovat

 

-16
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (SteveX 24. 08. 2018 17:28)

Další příspěvky v diskuzi (51 komentářů)

27. 8. 2018 14:14 | SteveX

Pane Multimilionér, jelikož věřím, že do několika let padne dolarový standard, na který jsou defakto navázány i ostatní měny, tak v takovém fičáku, který věřím, že nastane, nemá cenu nic odhadovat, pokud si ušetřený majetek, zachová nynější kupní sílu po odečtení "skutečné" inflace (a né té které nám prezentují v TV) tak budu v pohodě, ale pokud jak věřím, v průběhu nějvětší změny vlastnictví za desítky let, se velmi dobře zhodnotí zlato a stříbro, tak se budu mít velmi dobře (pokud teda tady nenastane stav nynější Venezuely a budu muset raději s rodinkou prchnout do pryč a nechat tu napospas nemovitosti)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Multimilionér 27. 08. 2018 13:42)

27. 8. 2018 15:30 | SteveX

Přesně tak pane Karle, neinvestovat podle zpráv na Nově - to už je pozdě, investovat tam, kde to nyní většina přehlíží, ale je prověřené tisícemi let, navíc tento rok s parádní cenou za poslední roky (díky papírovým manipulacím velkých bank, hlavně u stříbra, banka JP Morgan Chase, se chystá pěkně stříbře napakovat), tedy fyzické zlato a jeho věrný kamarád stříbro, je nyní pro smart investory, kteří vidí za horizont, že nová recese, je blíže, nežli dále a pak se bude hodit mít u sebe něco fyzického a proti cyklického.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Karel 24. 08. 2018 21:56)

28. 8. 2018 9:34 | Multimilionér

OK, takže ze spořáku (20% portfolia) půjde 10% na akcie, 5% do CHF a 5% do Kč na případný nákup zboží. To zní zajímavě.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (SteveX 27. 08. 2018 14:03)

28. 8. 2018 9:36 | Multimilionér

A já se odvážím tvrdit, že dolarový standart tady bude ještě minimálně 15 let a že nepadne "do několika let" jak píšeš. Pouze budoucí vývoj ukáže kdo měl pravdu ...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (SteveX 27. 08. 2018 14:14)

28. 8. 2018 10:00 | SteveX

pane Multimilionér, i kdyby dolarový standard nakonec padnul za 15 let příští recese se blíží (a vzhledem distorzím v ekonomikách způsobených národními bankami v soukromých rukách - FED, se domnívám, že bude hlubší než se většina myslí, aby na tom utajení akcionáři FEDu - majitelé největších US bank patřičně vydělali a obohatili se na střední třídě). Jinak normálně pravopis neřeším, protože sám se často přepíšu, vzhledem ale k Vaším prvotním poznámkám vyžadujícím přesnost a moje podivné oslovování, si dovolím poukázat na rozdíl mezi dolarovým standardem a dolarovou standartou (vlajkou) o které se zmiňujete Vy viz: https://www.pravopisne.cz/2010/10/standard-%C3%97-standart/
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Multimilionér 28. 08. 2018 09:36)

24. 9. 2018 18:55 | SteveX

a proč mít švýcarský frank? protože je jako poslední důležitá světová měna je ze 40% kryt zlatými švýcarskými rezervami viz: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0v%C3%BDcarsk%C3%A1_n%C3%A1rodn%C3%AD_banka tedy není, jako ostatní měny, napojen zcela na dolarový standard
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

24. 10. 2018 11:18 | SteveX

Tak s krytím švýcarského franku zlatem to byla bohužel pravda jen do roku 2000 (už sem to nechal na Wiki opravit), kvůli vstupu do MMF pár let předtím se bohužel jako poslední částečného zlatého krytí vzdali, takže i když si myslím, že je švýcarský frank velmi dobrá alternativa měnové hotovosti a určitě je dobré nějakou frankovou hotovost v době krize mít (protože zlato se v minulosti jak v USA, tak UK tak Austrálii až na několik desítek let v případě USA 1933-1975 zakazovalo pro občany vlastnit a bylo rozkázano odevzdat k výkupu za poměrně nízké státně stanovené ceny), zlato a stříbro je určitě dobré jako krizovou rezervu mít. Alternativa pro také případy kdy stát zakáže zlato vlastnit může být tzv. Bullion Jewelry - šperky tvořené z 22k či 24k zlata, ale zde je premium min 30% nad spotem zlata takže je to vhodné opravdu jen pro extrémně krizové scénáře.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

21. 11. 2018 11:51 | SteveX

Nedávno byly přidány 9. a 10. díl Hidden Secrets of Money od Mike Maloney, které jsou opět fenomenální a všem, kteří ještě pochybují o držení fyzické zlaté a stříbrné rezervy (minimálně 5% z objemu svých aktiv) pro zlé časy vysoké inflace či měnových reforem od nenažraných vlád, vřele doporučuji shlédnout, zadejte si na youtube Fall Of Empires Rome vs USA (Hidden Secrets Of Money Ep 9) a American Bread and Circus (Hidden Secrets Of Money Ep 10)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

27. 1. 2019 21:38 | Tomáš

Zlato je sice mnoha ekonomy odsuzováno a nepovažují jej za investici, neboť negeneruje průběžně žádné výnosy, nicméně je to trochu složitější. Investice do akcií např. přináší podíl na zisku, často v podobě vyplácení dividendy, nicméně pokud mám investiční horizont např. 20 let, je z hlediska daní výhodné, aby dividenda byla automaticky reinvestována. A jak sám pan Traxler v jednom z článků uvádí, nezřídka klienty od dividendového pasivního příjmu odrazuje. Pokud srovnám zhodnocení indexu amerických akcií SP500TR (total return) se zhodnocením zlata na horizontu 20 let (01/1999 - 01/2019) vychází mi v USD pro jednorázovou investici zhodnocení 5.5 % p.a. pro SP500TR, resp. 7.7 % p.a. pro zlato. V korunách vlivem pohybu kurzu vypadá pro jednorázovou investici situace následovně 3.9 % p.a. pro SP500TR, resp. 6.1 % p.a. pro zlato. Lze namítnout, že uchování zlata něco stojí, nicméně dosáhnout čistě zhodnocení SP500TR je velmi obtížné, protože reinvestováné dividendy jsou ve skutečnosti (sice efektivněji, ale přesto) částečně zdaněny. Lépe by bylo použít index SP500NTR (net total return), pro který jsem ale nenašel data pro horizont předešlých 20 let. Z uvedeného vyplývá, že ať už nazýváme vložení peněz do zlata jakkoliv, může přinést zajímavé zhodnocení, jakkoliv nemusí splňovat význam investice dle učebnicových pouček.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+37
Líbí
Nelíbí

20. 2. 2019 5:28 | Jakub

Třeba protože jsou lepší alternativy. Moje zkušenosti s platformami Mintos a ViaInvest po více než roce:
https://www.osobnizkusenosti.cz/zkusenosti-s-viainvest-jak-vynosne-jsou-me-investice/
https://www.osobnizkusenosti.cz/mintos-kolik-mi-vydelaly-moje-investice/
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

24. 2. 2019 19:03 | SteveX

Jakube doufám, že se nesnažite srovnávat zlato a drahé kovy, které nikdy nemohou že své podstaty spadnout na nulu, jako akcie, dluhopisy či Vámi zmiňované P2P investice, asi trošku zapomínáte, že ty Vaše P2P půjčky s garancí zpětného odkupu v případě neplacení, jsou jen tak dobré jako ta firma, která tu garancí dává... Jakmile začne další finanční krize a daná firma, co ty P2P půjčky preprodavá či dokonce i samotná platforma Mintos či Viainvest začne mít kreditní problémy tak se ta garance a Vaše investice rozplinou jako pára nad hrncem a toto se Vám s fyzickými drahými kovy stát prostě nemůže a nikdy nespadnou na nulovou hodnotu jako u papírového a digitálního dočasně pochybného bohatství.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  9 978 002 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Články na Heroine.cz

Tuk, žár, kyselost, sůl. V téhle kuchyni recepty neexistují

Tuk, žár, kyselost, sůl. V téhle kuchyni recepty neexistují

Žádný kulinářský pořad se vloni v Americe neřešil tolik jako netflixová série Salt Fat...více

Případ Lovecraft. Rasistický feminista v říši etického konzumu

Případ Lovecraft. Rasistický feminista v říši etického konzumu

Trpký rasista, který si dal práci se zodpovědně připravit na první sex. Antisemita, který...více

Optikou neurovědy. Není to jen ve tvý hlavě

Optikou neurovědy. Není to jen ve tvý hlavě

Všechno, co ve svém vnitřním i vnějším světě cítíme, má subjektivní povahu. Náhlý výbuch...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ondřej Raška

podnikatel, Miton

Jan Švejnar

ekonom

Ondřej Raška
ÚSPĚŠNOST
55,56 %

z 27 duelů
×
Jan Švejnar
ÚSPĚŠNOST
72,41 %

z 29 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK