Výpočet čisté mzdy 2025
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy
Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Milan Richter
politik a podnikatel
Ivan Pilip
exministr a podnikatel

50,00 %
z 10 duelů

50,00 %
z 12 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Šéf mě nutí do přesčasů: Co si nenechat líbit a jak se bránit
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
7. 10. 2015 16:56, KM
Zrušme zákoník práce a vraťme se do středověku, to slýcháme od progresivních českých rádobypodnikatelů už čtvrt století. Solidnímu zaměstnavateli zákoník práce nepřekáží. Vygumovanému frajírkovi, který ví jen to, že olivy, stejně jako lidi, je třeba drtit, aby vydaly to nejlepší, vadí velmi.
ad. 1) Zaměstnavatel nic vytvářet nemusí. Většina zaměstnanců totiž nemá zrovna moc na výběr - potřebují práci, aby uživili sebe, rodinu, mnohdy splácí hypotéku, nebo platí ne zrovna zanedbatelný nájem. Ne každý je svobodný a bezdětný s větší finanční rezervou. A ne každý pracuje v profesi, kde si může zaměstnavatele vybírat.
ad. 2) To samozřejmě musí, ale zaměstnavatel musí být v diktování podmínek něčím limitován, viz. ad. 1. Pozice zaměstnavatele je prakticky vždy silnější, než pozice zaměstnavatele. Takže ona je dohoda a "dohoda".
ad. 3) Nevylíval bych s vaničkou i dítě. Odbory, které fungují tak, jak fungovat mají, tedy ochraňují zaměstnance před zvůlí zaměstnavatele, jsou věcí velmi dobrou. Přebujelé odbory, které chrání zájmy sociálních skupin, které to nepotřebují a ze všeho nejvíc zájmy své (lékařské odbory, odbory Škoda Auto, apod.) jsou paraziti.
USA zařadil mezi nejvyspělejší země světa především demokratický právní systém založený na jasných principech a zásadách a vymahatelnosti práva.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
7. 10. 2015 14:20, Fredy
Příčinou tohohle všeho je Zákoník práce. Pokud by neexistoval (jednou k tomu stejně dojde), tak by podobné problémy (články) nebyly. Vše by záleželo dohodě zaměstnavatele a zaměstnance. Pokud by zaměstnavatel potřeboval od zaměstnanců přesčasy, tak by se s nimi musel dohodnout. Jinak by mu mohli, ze dne na den, odejít. Což by pro něj nebylo asi výhodné. Ale na druhou stranu by zaměstnavatel mohl, z fleku a bez jakýchkoliv odměn a termínů, propustit každého, kdo by neplnil dohodu.
Tento postup má tři základní body:
1) Zaměstnavatel musí, aby mohl existovat a uspět, vytvářet pro zaměstnance takové podmínky, aby měli zájem u něj pracovat.
2) Zaměstnanec musí dodržovat podmínky dohodnuté se zaměstnavatelem. Pokud by tomu tak nebylo, tak nemá jistotu, zda nebude okamžitě propuštěn. Výhodné pro dobré pracovníky, nikoliv pro lemply a fluktuanty.
3) Zmizela by jedna sekta, zvaná odbory a jejich bossové by si museli najít normální práci. Ne každému by se to povedlo.
Tento princip řadí USA mezi nejvyspělejší země světa.
Další příspěvky v diskuzi (celkem 27 komentářů)
26. 7. 2017 6:26 | maryl
6. 11. 2015 8:38 | dixpam
19. 10. 2015 8:10 | bn
11. 10. 2015 14:07 | jezevec
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 10. 2015 18:27 | KM
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 10. 2015 15:12
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 10. 2015 12:41 | jezevec
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 10. 2015 11:59 | KM
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 10. 2015 10:59 | jezevec
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 10. 2015 8:25 | KM
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 10. 2015 1:16 | jezevec
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 10. 2015 23:58 | KM
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 10. 2015 17:06 | jezevec
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 10. 2015 13:23 | josef
Predstavte si evropskou firmu, ktera ma v dusledky hospodarskeho cyklu problemy. Aby snizila naklady, protoze uz tolik neprodava, musi propustit zamestnance. To ale znamena, ze jim bude muset dat dalsi 3 platy za NIC. A pokud takovych lidi je hodne, tak to muze tu firmu i potopit, takze nakonec o praci prijdou vsichni a jeste jim zamestnavatel zustane dluzen odstupne. Oni nedostanou podporu, meli prece dostat odstupne a jsou v potizich take.....
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 10. 2015 13:16 | josef
Ten zbytek, co pisete je taky nesmysl, protoze Vy tvrdite, ze lide s malou kvalifikaci nebudou moci nikde pracovat, protoze je nikdo nevezme. To je ale zasadni omyl. Nebo si myslite, ze lide, kteri delaji treba popelare delaji za minimalni mzdu? Nedelaji.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 10. 2015 8:55 | KM
To, že existují profesionální pobírači sociálních dávek samozřejmě vím, nijak mě to nětěší, ale taky vím, že rozhodně neplatí nezamětnaný = vyčůránek na dávkách. Jistěže, jsou profese, kde těžko sháníte zaměstnance, protože prostě nejsou. Ale ve většině případů je to tak, že na jedno pracovní místo je několik desítek zájemců. Ale místo je jen jedno. Jak je v diskuzi již zmíněno, těžko mluvit o rovnovážném postavení, když počet nezaměstnaných je o řád vyšší, než počet volných míst. A to nezkoumám o jaká místa se jedná. Ten, podle vás imbecil o pár odstavců výš, není daleko od pravdy. A já taky nechci žít v predátorské společnosti, kde přežívají jen mladí, silní s ostrými lokty. Kdo po tom touží, ať odejde do džungle a tam si to může užívat. Jenže tam by nejspíš nebyl v postavení toho silného s komparativními výhodami a dlouho by nepřežil.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 10. 2015 5:53 | Fredy
Z jejich pohledu jsou odbory násilnická organizace, která jakoby hájí zájmy zaměstnanců, ale přitom ničí svobodný trh práce.
Ale máte pravdu v tom, že zde by to znamenalo přinejmenším revoluci, neboť většina lidí si to, bez odborů a štědré ruky státu (jako bez tatíčka a maminky) nedovede představit. Že to je problém se zjistí až dojdou peníze a tím pádem skončí socialismus.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 10. 2015 0:07 | jezevec
zaměstnanec rozhodně netahá za kratší konec, bez něj by zaměstnavatel nepodnikal a tedy ani nevydělával. nevznikla by přidaná hodnota práce dobře placených vedoucích - takže by se toho méně potřebovalo. tedy méně vyrobilo a méně prodalo. tedy by vznikl další přebytek pracovních sil. a na to by nejvíc doplatili právě ti (netvrdím že vždy vlastní vinou) nejmizernější zaměstnanci. protože kdo jako zaměstnavatel dokáže vymyslet zorganizovat a zaplatit práci pro deset (dvacet, tisíc) lidí, sám se uživí kdekoli a kdykoli. ale tech deset by bez něj bylo v háji, kdyby on nepodnikal a nezaměstnával. nebo snad lidi nevstupují do pracovního poměru převážně proto, že sami nejsou schopni uplatnit se bez zprostředkovatele (=zaměstnavatele) na trhu práce?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 10. 2015 19:45 | KM
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
7. 10. 2015 18:42 | Fredy
To, co píšete, slyším velmi často. Hlavně od těch, kterým práce zrovna moc nevoní. Samozřejmě je to Vaše věc, jak na to pohlížíte. Ale nemáte, předpokládám, žádné srovnání. Pokud jste žil, pracoval, či podnikal v USA, tak se omlouvám. Dovolím si o tom spíše pochybovat. Tam právě absence svazujících zákonů, které ničí ČR, ale potažmo i celou Evropu, pomáhá tomu, že se většině žije velmi dobře. Lidé umí "prodat" svoji práci a věřte, že po žádných odborech moc netouží. Jejich sociální systém je, kupodivu, v mnohém solidárnější a spravedlivější, než ten náš.
Ale jak jsem psal v závěru. Mnohým tohle dojde až později.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Stránka 1/2
Předchozí