Skrytá daň: Srdce nebolí

Každou minci pětkrát otočit v ruce. To se to šetřívalo za starých časů! Platební karta vám může v ruce rotovat jako Peroutka v hrobě letos zjara, ale stejně si přitom pořádně neuvědomíte, kolik se právě chystáte vydat z peněz, kvůli kterým jste v háku potili krev. Podobně neviditelná je taky daň z přidané hodnoty. I když je na každé účtence: vidíte ji ještě, nebo jste o tu schopnost přišli?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 4. 2015 9:43, cml11

Tuším. Už před hodnou dobou jsem se pokoušel počítat míru svého vlastního zdanění a vyšlo mi cca 70 procent odvodů eráru. Stát se z nás snaží vyrazit co může a přinejmenším u střední třídy mu to jde bohužel až moc snadno.

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 7 komentářů)

23. 4. 2015 14:50 | Pedro

Je smutný kam až to lidi nechali dojít... Ale ovčan ve stádu párkrát zabečí a platí dál.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 4. 2015 13:54 | Pavel

Jak důkladně jsem prodaněn tuším. Když mi zaměstnavatel laskavě přidal 1000 Kč hrubého, tak ač jeho náklady na mě vzrostly o 1350 Kč, mě čistého přibylo jen něce kolem 700 Kč. Takže na mých 700 Kč příjmu sežere bezedný chřtán statu 650 Kč. Smozřejmě, že na účtenci vidím, kolik dělá DPH. Nejvíc to bolelo, když jsem se vrátil z US zvyklý, že tam součet daně místní, státní a federální dělal pod 5%, v menších městech i pod 3%. A pak darda s našimi (tenkrát) 19%. Přitom v US, co jsem mohl posoudit, jsou služby státu nesrovnatelně kvalitnější, než to, čím nás oblažuje naše ouředlnicstvo a jiné příživnicstvo.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 4. 2015 11:11 | jezevec

vítej na zemi, potvůrko podivná - to ale muselo bolet, spadnout sem až z mlhovin andromedy? tedy ano, VNÍMÁME daně. začíná to u mzdy, kdy na desetitisícovou výplatu stát sežere dalších 5000, a na dovolenou si předplatím ještě 2000, a na daně z příjmu mého zaměstnavatele musím taky vydělat - takže abych dostal desítku do kapsy, musím vytvořit hodnotu dvacet. takže už jen dostavu výplatní pásku a sliním. a ano ten neblahý reflex pokračuje na clech, dph, spotřebních daních, .... a končí až u příplatku za škodlivé ekonesmysly na účtu za elektřinu, a taky na babišovném z každého litru pohonných hmot. bleju.
přesto se domnívám, že právě DPH a případně daně spotřební jsou jedny z nejspravedlivějších daní. zdaňuje spotřebu - nikoliv vaše úsilí. státu se snadno eviduje a snadno vybírá, hůře se šidí na odečitatelných položkách a kreativním účenictví. spravedlivě více zdaňuje ty více spotřebovávající (a tedy asi bohatší), před těmi chudšími a spotřebovávajícími méně - "alespoň něco" si zaplatí každý z nás, i ten kdo jinak na státu jen parazituje a nic mu nedá - a zcela správně vynechává drobné živnostníčky a sousedský barterový obchod. nakolik je nutné, aby daně a babišovné tvořily 85% ceny benzínu, poté co již ze své mzdy jsme v den výplaty odevzdali půlku, je věc do diskuse - stejně jako lze rozjímat nad hodnotou, kterou stát přidal na dárku zaslaném mi zdarma z usa, že z toho chce stát svůj desátek. ale určitě to vnímáme ....
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 4. 2015 9:43 | cml11

Tuším. Už před hodnou dobou jsem se pokoušel počítat míru svého vlastního zdanění a vyšlo mi cca 70 procent odvodů eráru. Stát se z nás snaží vyrazit co může a přinejmenším u střední třídy mu to jde bohužel až moc snadno.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 4. 2015 9:22 | Mirek

No kdyby jen poštovné , ale třeba si erár vzpomene i na daň darovací :o)
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 4. 2015 9:14 | Timy

Odpovím zpříma na jednu konkrétní z položených otázek: Patřím k těm, kteří křičí, že daň je krádež. (Ale nekřičím to denně :-D)
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 4. 2015 8:23 | Maryl

Jo , to radši bez knížky, dostanu knihu ,,zdarma,, a zaplatím poštovné, že? :)
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tomáš Hodboď

podnikatel, Miton

Renáta Kadlecová

ředitelka Fondu pojištění vkladů

Tomáš Hodboď
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Renáta Kadlecová
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services