Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Drábek se švarcsystémem prohrál KO. Teď ho vyzvou Babiš a Marksová

Jednou je pro vládu švarcsystém veřejný nepřítel číslo jedna, jindy zanedbatelný problém, kterému není potřeba věnovat větší pozornost. Tyhle dva postoje se střídají (i u téže vlády) jako noc a den. Právě teď jsme ve fázi, kdy se zase sbírá vojsko na křížové tažení proti „zaměstnávání na živnosťák“. Korouhve pozvedají šéfové ministerstev financí a práce a sociálních věcí.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 6. 2014 10:17, jp

Pořád jen další a další kontroly, razie, postihy, pokuty… Proč mám pocit, že jdeme špatným směrem? „Nelegální“ švarcsystém. Může být za nelegální vůbec označen dobrovolný obchod mezi dvěma subjekty? Předpokládám, že pistoli u spánku nikdo nikomu nedržel. Pak je možnost najít si jiné zaměstnání (není-li, pak takový zaměstnanec dostal nejlepší možnou nabídku, která je k mání), nebo jít na pracák. Myslet si, že živením dalších úředníků a zaváděním dalších represí se zvýší zaměstnanost, je naivní. Dává-li dnes zaměstnavatel živnostníkovi nějakou sumu (kterou si může dovolit na tento účel vynaložit), pak stejnou sumu mu nedá při zaměstnání. Zaměstnanec na tom ztratí, stát získá (svoje odvody). Přitom snad stát tu má být pro lidi, a ne naopak!? Lze pak vůbec mluvit o tom, že stát o něco přichází? Naopak každá koruna, která zůstane v kapse občana, bude s nejvyšší pravděpodobností lépe utracena, než když zeroduje po cestě k úředníkovi a nakonec skončí v řepce, solárech apod. Celé mi to připadá jen jako další plíživé zvyšování státní moci a někteří (závistiví) jedinci tomu budou ještě tleskat, ať už jde o švarcsystém nebo související zvyšování odvodů živnostníků (zajímavé je, že se nikdy nemluví o sbližování druhým směrem – snižováním odvodů zaměstnanců). I ekonomický přínos represí bude nakonec negativní. A pak, kde je Babišův slibovaný boj s korupcí a ušetřené stamiliardy?

Reagovat

 

+32
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 6. 2014 16:59, antonin jizba

To ze clovek pro nekoho pracuje na zivnostak v ramci svarcsystemu ostatnim obcanum nic dobreho neprinasi . Prave naopak to vlastne ostatnim ublizuje. Protoze za 1.vetsinou jde o praci kde by mohl pracovat na plnny uvazek jako zamestnanec. 2.odvod do statni kasy a do socialniho systemu je vetsinou minimallni pokud je vubec nejaky -a pak tyto penize chybi. 3. Na trhu prace je pak tento system zneuzivan zamestnavateli na ukor radovych zamestnancu. Takze muj nazor je temto system potirat jak je to jen mozne.

Reagovat

 

-21
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (29 komentářů)

30. 6. 2014 6:59 | Břetislav

A to si p. Babiš neuvědomuje, že si živnostníci všechno musí platit sami, jen aby měli práci ??? Že třeba nepobírají nemocenskou, že šetří peníze firem, aby ty v dnešní těžké ekonomické situaci vůbec přežily ?? Kdo platil opravdu malé daně byli jen ti nejchudší živnostníci, jinak odvody se nijak nevybočují od zaměstnanců. A jak tedy udržet zaměstnanost, aby všichni tito OSVČ neskončili na ÚP? Minulé vlády moc dobře věděli co dělají, když švarcsystem přehlíželi, ale tato vláda jen naslibovala hory doly a skutek utek... Teď budou živnostníci teprve třít bídu s nouzí... Jak ubohé rozhodnutí v této již tak těžké době potírat švarcsystem...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

6. 7. 2014 23:46 | Vladan

...i když živnostník pracující ve stylu švarcsystém neodvede, žádné odvody ze mzdy pak stejně vydělané peníze utratí zde v tomto státě......takže nevím o co úředníkům jde.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

7. 7. 2014 7:21 |

Známý mi popisoval jak to chodí u nich ve firmě... Dokud bylo DPH rozumných 5%, nebyl důvod ho řešit, o zakázku "bez papíru" si řekl jen cca každý stý zákazník - za ty komplikace to stálo jen chronickým škrtům. S každým dalším zvýšením ovšem takových poptávek přibylo, dnes je DPH 15% a o to jak se jí vyhnout se zajímá minimálně každý druhý zákazník. Kdyby firma řekla, že toto nedělá, zkrachuje - poptávce ráda vyhoví konkurence. Výsledek? Polovina výroby jde načerno, zaměstnance firma neuživila, a už téměř neuživí ani lidi co pracujou "šwarc", většina jich tam dělá úplně načerno a jsou zároveň na pracáku, a musí být rádi že mají aspoň na chleba. A daně nedovádí nikdo, protože se na ně nevydělá. Až tam to naši zákonodárci s jejich "vylepšováním" podmínek pro podnikání dotáhli. :(
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

7. 7. 2014 7:52 | Ladislav

Já se domnívám, že žijeme v demokratické zemi, kde si snad každý OSVČ může vydělávat, kde chce a také hledat si práci, kde mu jí vůbec dají... Co to je za nesmysl, že pokud někdo pracuje na živnost u stejné firmy, dopouští se švarcsystemu, který se v naší zemi tak potírá... Ať nás tedy p. Babiš zaměstná ve svých firmách, rádi budeme u něj zaměstnanci... Ale dnešní doba nabízí jen práci tímto způsobem a my jsme rádi, že máme vůbec na živobytí...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

8. 7. 2014 7:40 | Roger

Přesně tak, tito lidé stát nezatěžují, tak proč jim škodit a posílat je na úřady práce? Kdyby raději potírali to, že někteří po většinu života jen pobírají dávky - za nic. Pomalu začínám mít pocit, že i ten komunismus byl v tomto odpovědnější, a penězmi na nemakačenka tak neplýtval. Jenže co, vlády pracují na principu, že si musí uplatit, či koupit masy, ne hlasy těch, kteří 'stát' ve skutečnosti primárně dotují.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

9. 7. 2014 10:54 | Pavla

Nevím a nechápu, proč každý před volbami slibuje hory doly a pak skutek utek.. V době, kdy není práce a kdy spousta firem má velké finanční a vůbec existenční problémy, chtějí potírat švarcsystem, který snad jediný ještě umožní lidem práci.. Copak není dost lidí na úřadech práce ??? Je lepší brát od státu podpory, sociální dávky aj. než si na sebe vydělat sám????????? Švarcsystem by rozhodně měl být legalizovaný.. Podnikatelé za to platí několikrát, navíc stát jim v případě nemoci nebo ztráty výdělku takřka nic nedá... Takže o co vlastně p. Babišovi, či vládě jde ???? Navíc, souhlasím s názorem, že snad žijeme v demokratické zemi a každý si o sobě rozhoduje sám...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

14. 7. 2014 6:31 | Zuzana

Asi je pro stát lepší vybírat co nejvice peněz na daních a pak rozdávat na úřadu práce lidem na sociálních dávkách.. To je logika našeho státu. Takhle ale nebude pracovat nikdo z těch, co jsou v evidenci úřadu práce. Znám takové, kteří jen čekají na dávky od státu a nehnou prstem, aby si něco hledali.. Pak se jen vymlouvají, že je každý chce jen zaměstnant na švarcsystem, ale ten se potírá a tak jim vyhovuje být doma a vlastně nemít žádné problémy.. Hold jsme státem, kde se lidé nezapojují do práce, protože by mohli mít ještě průšvih za to, že vlastně pracují... Dobré, že ?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

28. 7. 2014 6:53 | Jarmila

Já myslela, že žijeme v demokratické zemi, kde si člověk může vybrat práci sám. Důležité je, aby se vůbec podařila sehnat.. Člověk si na sebe musí vydělat sám, taková almužna od státu Vás tak akorát přivede do exekuce. Tak nevím, co vláda stále řeší.. Je to horší než za totality a ty manýry exekutorů přirovnávám ke gestapu. To se Vám, páni politici daří....
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

13. 6. 2016 16:32 | Soňa

Ona si vláda totiž neuvědomuje dost důležitou věc a to, že jak treba my co máme možnost dostávat náhodile práci v SRN a máme možnost party lidí co vlastní ŽL a A1.....tak je při nás nesmysl je zaměstnat? Nebereme za ně milióny, jsme rádi, že nějak "nezávisle" fungujeme a to samé lidí pod námi na ŽL...každý z nás si je rizik vědom a tak jsme to prijmuli....ale jak po nás stát může chtít ty lidi zaměstnat, když teď mám práci jistou např.na měsíc a nevím kdy bude další? Co my budou ty zaměstnanci potom dělat?...půjdou marodit?..kdo je bude platit?atd...jednou se rozhodli být živnostníky a tak jsou za sebe odpovědný a my přeci nejsme Matky Terezy abychom rozdávali druhým a sami na chleba neměli. Hold někdo vlastní velké podniky (Agro....) ale někdo je rád, že tu svou mini rodinnou firmu uživý a odmítá se tomuto podřídit....tak kde pak jsme? A jaké úniky? Vždyť mi vystaví živnostníci fakturu, jako já firmě nademnou a každý pak přeci odevzdá daňové přiznání....na fakturách jsou iniciály dané osoby a účty, kam se peníze posílají...tak o jaké úniky tedy jde?? Už toho tady zase začínám mít dost....stále se nám snaží někdo diktovat, jak se uživit....a oni nám na chleba nedají, vydrzuji si jinou skvadru, těch co ani neví co práce je.....
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2018

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Dvořáček

podnikatel, Rudolf Jelínek

Luděk Sekyra

podnikatel, Sekyra Group

Pavel Dvořáček
ÚSPĚŠNOST
57,14 %

z 119 duelů
×
Luděk Sekyra
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 74 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK