Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Živnostníci v palbě. Zvýší jim stát daně?

Jsou živnostníci z hlediska daňové zátěže opravdu tak zvýhodněni, jak nám často tvrdí politici? A jak nejlépe srovnat „nepoměr“ mezi živnostníky a zaměstnanci? Zeptali jsme se ekonomky Markéty Šichtařové, odboráře Víta Samka, zástupců asociací podniků a živnostníků Karla Havlíčka a Jiřího Víška a dalších osobností ze světa financí a podnikání.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 4. 2014 8:44, Hana Nejedlá

Skupina politiků, která neumí hospodařit s vybranými daněmi a neustále nás zadlužuje, svoji neschopnost překrývá výkřiky o "parazitech". Jakmile se ocitne v úzkých, jsou živnostníci první na ráně. Je to vděčné a účinné. Oni totiž nemají čas se bránit.
Ale dobře, pokud chceme srovnat podmínky, tak proč vytrhávat pouze jednu část - daně? Srovnejme na stejnou úroveň vše.
A začněme třeba u zaměstnanců. Zrušme:
- nárok na dovolenou
- stravenky
- placení nemocenské
- odstupné
- výpovědní dobu
- pevnou pracovní dobu
- volno o víkendech, svátcích
- výplatní termíny mezd (budou až dodavatel zaplatí)
atd. A nebo zrušme živnostníky, všichni budou povinně zaměstnáni ... a počkat, to už tu vlastně jednou bylo!

Reagovat

 

+43
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 4. 2014 7:40, josef

Už přestaňte fňukat. Zaměstnavatel to nedělá z dobroty srdce, nařizuje mu to zákon. Jako živnostník máte šéfa sebe! Co vám brání dát si 6 týdnů dovoleně a odkládat si na nemocenskou? Zaměstnavatel to musí zaplatit ze svých zisků, nebo na to vzít peníze jinde. Brání něco vám, udělat to taky? A to vyhrožování, že skončíte a půjdete na pracák a všem tím ukážete.. :-) On se svět nezboří. Uvolníte místo na trhu a pokud bude poptávka, někdo to za vás rád udělá. Jako vlastní šéf, si můžete dát všechny výhody, co má zaměstnanec a ještě mnohem víc. Je to jen na vás. Nebo ne? Chcete raději zákon, který to nařídí, jako to nařizuje zaměstnavatelům? To by bylo řevu. :-)

Reagovat

 

-78
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (33 komentářů)

4. 4. 2014 16:39 | Mirek

Josefe, vy mluvíte (píšete) jako kniha. Možná byste mohl nějakou napsat. Akorát, že je to takové co by, kdyby, aby. V podstatě kecy o hovně.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (josef 04. 04. 2014 10:19)

4. 4. 2014 17:00 | Mirek

Jasně Jirko, žádný trh si křivit nenecháme. A tak napálíme uvažovanou minimální daň 1.000,- Kč úplně všem. I nízkopříjmovým zaměstnancům. Třeba takové prodavačce v nějaké utrápené sámošce s čistým příjmem 7.500,- Kč měsíčně. Žrát bude obden, 8-10 km do práce bude chodit pěšky. Je to zdravé a posílí to její kondici. A po chvilce tréningu jí to nezabere víc než 4 hodiny denně. Důležité je, aby právnický odborářský spratek Samek měl na své palmáre.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 04. 04. 2014 09:34)

4. 4. 2014 18:51

Pepku ty jsi vážně debil
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+25
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (josef 04. 04. 2014 07:40)

4. 4. 2014 20:17 | Pavel

Drobným živnostníkům by to uškodit nemělo.velcí živnostníci zase na to mají.Těm to také neuškodí.Drobní živnostníci ani na ty dva miliony nedosáhnou.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

6. 4. 2014 9:48 | Roger

Strop dva milióny, pokud je to tak, jak plyne z médií, je neskutečná hovadina - tedy pokud by to v praxi znamenalo, že při obratu 1 999 000 budu mít daň o několik set tisíc nižší, než při obratu 2 000 099, a celkově tedy nepatrným překročením od stolu nastaveného limitu neskutečně prodělám.
Je to opravdu myšlené takto debilně, nebo by to v praxi znamenalo podnikání rozdělit na dvě části, zisky do dvou mliónů zdanit paušálem a zbytek klasicky?
Celé to nedává smysl, ale takových nelogičností a nespravedlností je v zákonech tolik, že už mne snad nepřekvapí skoro nic, co ti vlivní nahoře jsou schopní vypotit (a ještě ke všemu to myslet vážně).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

6. 4. 2014 22:08 | robin

tak uvidíme, jak konkrétně bude zákon znít, ale současné omezení 2M pro 30% a 40% paušál bylo vykládáno jako: pokud použijete paušální výdaje, tak maximální částka nákladů bude 600k resp. 800k, ať už jste vydělali ty 2M nebo třeba 50M (vždy ale člověk může použít reálné náklady, pokud se mu ty paušální nevyplatí...)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Roger 06. 04. 2014 09:48)

7. 4. 2014 7:17 | Roger

V této podobě jsem to neslyšel, dávalo by to větší smysl. Jenže pak jsou troubové novináři či politici, kteří mluvili o celkovém obratu dva milióny korun, nikoliv zdanitelném zisku, jak by to vyplývalo z toho, co píšete Vy.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (robin 06. 04. 2014 22:08)

7. 4. 2014 10:25

Doporučuji panu Mládkovi, Babišovi, Sobotkovi a spol., aby se hodně naváželi do živnostníků. Máme poměrně nízkou nezaměstnanost, proč si ji nezvýšit? Velká část živnostníků (mluvím o těch skutečných ne o parazitech typu poradce pro braní úplatků Dalík, Topolánek a podobní)už dnes balancuje na hraně přežití, mnozí už skončili a jsou na pracáku. Ti lidé s bídou zaplatí složenky, neznají dovolenou a často přežívají na úkor osobního zadlužování, což je samozřejmě časovaná bomba.
Pokud někdo argumentuje nárůstem počtu živnostenských listů, bylo by zajímavé, aby se blíže podíval na strukturu nových i končících živnstníků. Vsadím své boty na to, že končící budou převážně skuteční živnostníci a nové živnostenské listy jsou vydávány převážně pseudozaměstnancům, kde firma převede zaměstnance na švarcsystém a pak možná ještě vietnamští trhovci a večerkáři.
Pracoval jsem jako zaměstnanec, poté mnoho let jako živnostník a nyní pokládám za velký úspěch to, že se mi podařilo vrátit se zpět do zaměstnaneckého poměru. Nikdy už bych si ŽL nepořídil a do živnostenského podnikání nešel. Mám jasnou pracovní dobu, stálý příjem a čistou hlavu. Nemám bezesné noci z toho, jak zaplatím faktury za nájem kanceláře, telefony, za co koupím benzín, jestli budu schopen zaplatit dětem obědy ve škole, když už několikátý měsíc ačkoli makám jak šroub nedostávám ani korunu. Stanete-li se živnostníkem, stáváte se člověkem druhé kategorie. Zůstávají vám náklady, rizika a odpovědnost, které na vás přenášejí ti vělcí, silní a stát vás má za parazita.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+24
Líbí
Nelíbí

10. 4. 2014 20:08 | Ivan Novák

To už dělám od doby, kdy začali škubat husu dřív, než ji narostlo peří.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (xxx 04. 04. 2014 05:56)

11. 4. 2014 10:51 | Hana Dlabačová

Vážený pane,tak nevím,zda jste zaměstnancem,zaměstnavatelem,č iživnostníkem.To třetí bych vyloučila.Asi máte velmi zkreslené představy o živnostnících.Drtivá většina jich žije na okraji chudoby,protože prostě si práci nesežene.Trh je přesycen téměř vším.A protože stát rozprodal a tím pádem zrušil desítky továren,kde tito živnostníci byli zaměstnáni, a stát jim práci nesehnal,museli se starat sami,aby neskončili pod mostem.Náklady na jejich živnost nespočetně převyšují procento odvodů,které odvádí zaměstnanec.Žádný zaměstnavatel to nemá jednoduché.Ale není třeba se obouvat do živnostníků.Ti mají na hrbu neskutečně více,než zaměstnanci.Úspory peněz a tím pádem příliv do státní pokladny hledejte jinde.Ne u živnostníků!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (josef 04. 04. 2014 07:40)

11. 4. 2014 13:45 | barta

Já bych zrušil zaměstnaneckou práci !!! . Jako živnostních mohu vyzkoušet pár zaměstnavatelu a postupem času ty co se chovají jako otrokáři , vyděrači a intrykáni vyloučím ze seznamu . Rozhodně zbydou ti co platí pravidelně a mají zájem o spolupráci . A další vyhoda je v tom že nejsem vázán na konkrétní místo .
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

14. 4. 2014 8:56 | Marky

Jsem zaměstnankyně, ale se zvýšením daní pro OSVČ zásadně nesouhlasím. Rodiče jsou OSVČ a ty stresy bych nikomu nepřála. Navíc jsou v práci možná i jednou tolik, co já. Pravda, kdyby měli děti jako já, dělat by to tak nemohli. Uživí je to, ale boháči rozhodně nejsou, já je někdy nazývám otroci ve svém. Osobně bych nechtěla svůj život trávit 16 hodin denně v zaměstnání a argument, že mohou jít za prací jinam. Blbost,když bydlíte na hranicích, tak všude je to daleko, jako OSVČ nedostanete nijak vysokou hypotéku na pořízení bydlení ve městě a ve velkých městech byste tak leda vydělali na podnájem. Takže, pokud se někdo tzv. narodil na blbém místě, pak je odsouzen od určitého věku pouze podnikat jako OSVČ, anebo se stát bezdomovcem.Jsem šťastná, že se mi jako mladé podařilo odejít do města a nalézt si práci u zaměstnavatele, protože mám opravdu pravidelný plat, zaručenou dovolenou a nemusím se bát, že když mi někdo nezaplatí, že já nebudu mít na jídlo pro děti. Obdivuji a vážím si všech lidí, kteří něco umí, a kteří dokážou zaměstnat sami sebe anebo i další lidi. A tak by to měl mít nastavené i stát.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+22
Líbí
Nelíbí

24. 7. 2017 17:14 | volnonozka

Je hodně různých srovnání živnostníků a zaměstnanců, všechno má pro a proti. Článek https://www.freelance-market.cz/nl/102/zivnostnici-pracuji-dele-nez-zamestnanci-citi-se-ale-stastnejsi také o něčem vypovídá.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 787 919 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2018

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jaroslav Havel

advokát

Daniel Beneš

manažer

Jaroslav Havel
ÚSPĚŠNOST
56,60 %

z 53 duelů
×
Daniel Beneš
ÚSPĚŠNOST
34,48 %

z 58 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK