Letní brigády: co je důležité vědět

Studentům za několik dní nastane čas odpočinku, který ovšem řada z nich využívá také k vylepšení své finanční situace. Co se získáním brigády souvisí po pracovně-právní stránce? Jak je student zabezpečen, pokud v době brigády onemocní? Jak je to se zdravotním pojištěním? Chcete-li znát odpovědi na tyto a další důležité otázky, čtěte dál.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 7. 2006 21:46, ladyh

No myslim ze brigad je az az ale jen ve vetsich mestech shanini brigady nekde mimo vetsi mesto je opravdu velky problem. ale nemyslim ze sehnat dobrou brigadu znamena mit "znamosti" Ja napriklad jsem shanela brigadu tri tydny a postestilo se. Chce se to trosku obrnit na pohovory a neztracet nadeji :-) preji hodne stesti

Zobrazit celé vlákno

+76
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 7 komentářů)

1. 6. 2015 15:25 | Marek

Dporučuju jako brigádu merchandising u firmy www.promoteri.eu, dělám pro ně už skoro rok na celoroční brigádě:) Nemusím každý týden znova hledat v inzerátech a hledat další práci. A pokud vím, dělají to po celé ČR..
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 7. 2006 21:46 | Hanka

No myslim ze brigad je az az ale jen ve vetsich mestech shanini brigady nekde mimo vetsi mesto je opravdu velky problem. ale nemyslim ze sehnat dobrou brigadu znamena mit "znamosti" Ja napriklad jsem shanela brigadu tri tydny a postestilo se. Chce se to trosku obrnit na pohovory a neztracet nadeji :-) preji hodne stesti
+76
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 6. 2006 13:49

Jistě, pokud nemáte někde známé, "brigádu" neseženete. Můj syn pracoval minulý rok asi tři týdny v Globusu. Dělal dvanáctky a za 40 Kč hrubého. Po odečtení sociálního a zdravotního pojištění a daně to vyšlo na nějakých 33 Kč čistého na hodinu. Kdyby měl takto pracovat celoročně a vydělat si např. na studia, tak nevím, kdy by vlastně studoval. Nemluvě o středoškolských studentech denního studia, kteří chodí ze školy mezi 15.-17. hod. a mají se učit na další den, připravovat na maturitu apod. Není mi vůbec jasné, jak by mohli splnit podmínku oněch odpracovaných 12 měsíců, aby dostali podporu v nezaměstnanosti. Myslím, že to není reálné. Viděla jsem to u svého syna, který 3x v týdnu chodil domů po 17. hodině, unavený a měl se připravovat na další den. Kdy by asi těch 12 měsíců odpracoval? A prázdniny jsou jenom 2 měsíce, i kdyby pracoval celé prázdniny jako mourovatej tři roky předtím, tak dohromady 12 měsíců to nedá. Ale to byl zřejmě úmysl, aby stát takovým absolventům nemusel dát nic, tak nastaví nesplnitelné podmínky. Nota bene když ještě vlastně nutí zaměstnavatele platit za studenty pojištění, tak je nikdo nechce zaměstnat a radši si vezme "normálního" zaměstnance.
+34
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 6. 2006 9:03 | Ludmila Řezníčková

Omlouvám se, asi jsem se v článku vyjádřila poněkud nejasně. Bohužel ono to v těch zákonech je dost složité a není lehké to přeložit do řeči "normálních" lidí. Je to tak, že studenti jsou skutečně nemocensky pojištěni ze zákona (ať už pracují nebo nepracují), pojistné (žádné) platit nemusí. Ale z tohoto pojištění mají nárok pouze na jedinou dávku a to peněžitou pomoc v mateřství (navíc vypočtenou z rodičovského příspěvku, takže je prakticky ve stejné výši jako rodičák). Pokud student pracuje a již mu v práci vznikne nemocenské pojištění, trvá mu i nadále i to pojištění ze zákona jako studentovi. Tj. musí z výdělku normálně odvádět pojistné, má nárok na nemocenskou vypočtenou ze mzdy, i na peněžitou pomoc v mateřství, ale ta se mu bude stále vypočítávat z rodičovského příspěvku jako studentovi. Doufám, že teď to je již jasnější, klidně ještě napište, jestli byste chtěli něco objasnit.
+31
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 6. 2006 9:17 | Jana

Taky jsem se úplně nechytila, asi to bude tím, že jsem se ani moc nezamýšlela neboť tato problematika se mě již netýká...
+68
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 6. 2006 9:05 | Michal

Článek je v otázce placení sociálního pojištěný trochu zmatečný, nebo jsem ho ne příliš pochopil. Jde mi o sociální pojistění a nemocenskou u pracovního poměru nebo pracovní činnosti (nad 400 Kč, nad 7 dnů). V článku se na jednom místě píše, že "Studenti denního studia SŠ a VŠ (mladší 26 let) jsou účastni nemocenského pojištění ze zákona, ale nejsou povinni odvádět pojistné. (jaké pojistné? sociální nebo část sociálního plynoucí na nemocenské pojištění?) Z tohoto pojištění však nemají nárok na nemocenské, atd. " a na druhém místě "Pokud student nastoupí během prázdnin do zaměstnání, ze kterého mu vznikne sociální pojištění, má z tohoto zaměstnání nárok pouze na nemocenské dávky."
+16
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 6. 2006 14:38 | Olda

No to je všechno fajn, ale horší je brigádu najít. Máte někdo podobné zkušenosti, že je brigád rok od roku méně?
+43
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tomáš Matějček

podnikatel, Miton

Mojmír Čapka

podnikatel, Brisk

Tomáš Matějček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Mojmír Čapka
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services