Výpočet čisté mzdy 2025
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy
Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Stanislav Bernard
podnikatel, pivovar Bernard
Patrik Nacher
podnikatel a ekonom

58,33 %
z 12 duelů

100,00 %
z 17 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Český důchodce ve švédské penzi
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
23. 9. 2005 12:27, citron
1.Vzniká pomalu averze k placení vysokých odvodů a vyšší příjmové skupiny upředńostńují příjmy bez soc. a zdravotního pojištění , princip solidarity je nabouráván.
2.Dnes více než 90% pracujících nemá ani potuchy o principu jakým způsobem se jim ztrácí
více než čtvrtina příjmu, který jde na důchody.Stát nemá zájem o zprůhlednění jelikož zjištění stavu je pro veřejnost téměř deprimující.(z průměrné mzdy platí pracující 55.000,-kč ročně na důchody)
3. Při dosažení důchodového věku a zaplacení miliónových částek do systému se dozvím ,že patřím jako důchodce mezi chudé v systému nejsou peníze- krásná perspektiva.
4.Jasný a jednoduchý výpočet důchodu zvedne důvěru veřejnosti a zajistí taktéž princip přiměřené solidarity.
přiklad -
Správa důchodu - ve státní bance (není možný krach, vytunelování,levný systém ,zajištění proti inflaci apod)
Každý má možnost nahlédnout na své konto ( žádný politik si nedovolí šáhnout na osobní ůčty občanů, vyjma komunistů a i u nich je to nepravděpodobné )
Výpočet důchodu - naspořená částka + inflace(3000 000)děleno měsíci průměrného dožití (100- 150) dle doby odchodu do důchodu
Princip solidarity každému plátci se navýší měsíce průměrného dožití o např 6 měsíců pro lidi ,socialně slabší nepracující apod.
Výsledek - úspory ve zdravotnictví lidé se budou více starat o své zdraví z důvodu
(přece nenechám propadnout své milióny ve prospěch ostatních )
Velké úspory ve vedení účtů.
Konečný výsledek - slušné důchody
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
17. 12. 2003 8:34, Boucek Antonin
Vase predstava vychazi z domnenky, ze populace na celem svete starne, coz vsak neni pravda - starne populace v rozvinutych zemich, odkud se manualni prace presouva pryc a je nahrazovana bud spatne nebo naopak velmi dobre placenou praci ve sluzbach. V jinych castech sveta populace nestarne anebo naopak mladne. Bude-li na Vas ucet pracovat treba sest Indonesanu,tri Filipinci, sedmdesat Nigerijcu, ctvrtka velmi dobre placeneho systemoveho inzenyra nebo petina investicniho bankere, je system v poradku a muzete byt v pohode. Ve Vasem hypotetickem pripade chleba se doveze zrni z Ukrajiny nebo Indie, strojove s minimalnim prispenim (spatne placene) lidske prace zpracuje v CR a v kramu Vam ho proda usmevavy Vietnamec.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Další příspěvky v diskuzi (celkem 54 komentářů)
23. 9. 2005 12:27 | citron
9. 5. 2005 6:29
4. 1. 2005 22:30 | čertík
6. 4. 2004 11:04 | Hanka
6. 4. 2004 11:01
25. 2. 2004 0:06 | Táňa
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
8. 2. 2004 18:25
LINHART JIŘÍ
29. 12. 2003 12:09 | Hubert
29. 12. 2003 12:09 | Hubert
28. 12. 2003 22:11
A i to Svycarsko samozrejme zdaleka neni idealni. Ani tam neexistuje tolik proklamovana rovnost prav a povinnosti. I tam jsou lide, kteri maji POUZE pravo na davky a podpory a na druhou stranu tam jsou lide, kteri maji POUZE povinnost toto vsechno platit. Proste system, kde o vysi duchodu hlasuje duchodce stejne, jako ten, kdo na duchody plati, o skolnem na VS hlasuji ti, co to plati stejne jako studenti, kde nepracujici hlasuji o vysi svych davek, zemedelci hlasuji o vysi svych dotaci, atd... takovy system nemuze byt funkcni, racionalni, ani spravedlivy. Na to, jestli ma byt zavedeno skolne, by se meli ptat VYHRADNE tech, kteri to plati. Meli by prijit za Vami a zeptat se, jestli i nadale chcete platit tech XXX Kc mesicne. Kdyz se zeptaji studenta, jestli chce platit skolne, logicky rekne ne (i kdyz ne kazdy). To je jako ptat se opileho ridice, jestli chce platit pokutu, zakaznika v restauraci, jestli si ten obed zaplati, a podobne.
Testem kvality Svycarske svobody by bylo, kdyby si nejaky kanton, mesto, obec ci jen skupina podobne smyslejicich sousedu rekla, ze ze Svycarske konfederace vystupuji. Podle me na toto musi mit kazda cast celku pravo, protoze jinak je demokracie pouze diktaturou momentalni (a casto zmanipulovane) vetsiny.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
28. 12. 2003 16:46 | Fredy
Pokud znáte jejich systém, tak je to z velké části to, co navrhujete. Nebo-li přímá demokracie ze zdola. Je velice náročná na odpovědnost a poctivost úředníků a politiků. Bohužel jsme propásli velkou šanci. Škoda, nyní to již bude velice složité.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 12. 2003 1:36
Ja vubec nezpochybnuji, ze vas pribeh je smutny az dojimavy. A uz vubec netvrdim, ze to je vase vina. Pravdepodobne neni. Ale co to ma spolecneho s vysi dani pana X z Prahy, pana Y z Ostravy, atd? Je to snad jejich vina? Z jakeho titulu by to meli byt prave oni, kteri budou muset tuto "nespravedlnost" resit z vlastni kapsy?
Kazdy v zivote zazije vetsi ci mensi nespravedlnost. Ale to jeste neznamena, ze mu to zbytek naroda musi nejak kompenzovat. Nejvic nespravedlivy je samozrejme zivot k postizenym. K lidem, kteri se s "nespravedlnosti" jiz narodili. Takovi lide si zaslouzi solidaritu lidi z okoli. Ale tu pravou solidaritu - dobrovolnou. Protoze ani nejpostizenejsi clovek na svete preci nema nejaky automaticky NAROK, aby ho ostatni POVINNE financovali - oni mu jeho postizeni preci nezpusobili.
Je proste potreba rozlisovat, co ma a muze byt v zakone a co je vec dobrovolneho lidskeho chovani, moralky a solidarity.
Pokud nekdo nekomu narizuje, ze ma nekomu z vlastnich prostredku kompenzovat jeho "nespravedlnost", jen tim vytvari nespravedlnosti dalsi. Tentokrat jiz vsak zcela vedome, coz je nepripustne a odsouzenihodne.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 12. 2003 0:16 | Důchodce
23. 12. 2003 16:26 | Gerhart
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
19. 12. 2003 11:45
Jak chci docílit toho, že někdo postaví školu? Proboha, co blázníte? Soukromé SŠ i VŠ vznikají i teď, kdy to stát maximálně sabotuje. Jelikož investice do vzdělání je ta nejlepší možná investice, podnikání ve svobodném školství by bylo velmi lukrativní. Jaký jste to četl dějepis, že si myslíte, že školy začal zakládat stát a jinak že by nevznikly? Víte, že i před zavedením povinné školní docházky 90% dětí školy navštěvovalo a to byla sakra jiná doba! Stát zavedl povinnou školní docházku, osnovy a ministerstvo školství jen proto, aby školy dostal pod svoji kontrolu a mohl v nich šířit svoji propagandu. Viděl jste nějakou novodobou učebnici? Už od ZŠ se do dětí cpe "ztát zajišťuje", "díky státu máme", "přínos státu je", "základní a nezpochybnitelnou funkcí státu je", atd...
Obec? No samozřejmě, že se lidé mohou jakkoli svobodně sdružovat. A to i na základě geografickém, tedy do obcí. A je i možné, že pro některé funkce (nemocnice, vysoké školy, obrana) by si blízké obce možná dohodly nějaký vyšší celek - třeba kraj. A je dokonce i možné, že i ty "kraje" by si (na základě výhodnosti) domluvily ještě něco vyššího - nějakou obdobu státu (třeba pro tu obranu). Ale ten nižší celek v řetězu občan-obec-kraj-stát by vždy požadoval po tom vyšším celku adekvátní službu za své peníze. Obce by prostě platili "státu" za obranu jen tehdy, pokud by jim jí někdo nenabídl levněji a v lepší kvalitě, dokud by se službou byli spokojeni. Teď je to úplně obráceně - obce musejí po státu žebrat o peníze (které ale stát před tím ukradl občanům těch obcí). A je samozřejmé, že takový svazek by byl dobrovolný (s možností kdykoli vystoupit) a existoval by pouze za podmínek oboustranné výhodnosti (jako všude ve vztahu poskytovatel-zákazník). Prostě by to fungovalo zdola a na základě dobrovolnosti a vzájemné výhodnosti.
Ano i mně by se líbilo omezit vliv státu, aby nepřekážel. Ale říkám, je to ještě větší utopie, než ta moje. Proč by to stát/politici/byrokraice dělali?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
19. 12. 2003 5:53 | Fredy
Vaše představa je, zrušit zákony. Které? Nebo všechny? A podle čeho byste Vy ochránili moji svobodu a můj majetek? Chcete zrušit jakási pravidla mezi lidmi, skupinami lidí a mezi národy. Netvrdím, že je dnes všechno v naprostém pořádku, ale jakousi ochranu mám. Vám to nevyhovuje. Dobře, ale co navrhujete?
Na rozdíl ode mě chcete zrušit všechny daně a odvody státu. Defakto chcete zrušit funkci státu. Dobře, dejme tomu že se Vám to povede. Jak ale chcete docílit toho, že někdo postaví třeba střední, či vysokou školu? Předpokládám, že alespoň nejnižší článek, to je obec ponecháte. Nebo uvažujete tak, že vše vyřeší trh? Nějaký podnikatel se rozhodne postavit někde školu. Asi si udělá soukromý průzkum, kolik je v dané lokalitě dětí. To mu konec konců může udělat soukromá firma. Budou muset obcházet každou rodinu a ptát se. Třeba se jim to povede. Pak postaví školu. Kdo její stavbu bude financovat? Za čí peníze? Je jen několik možností, kdo by měl ve Vašem světě peníze. Bankovní a pojišťovací žraloci, mafie a náboženské sekty. Těm posledním se v takovém to prostředí nejlíp daří. Pak je ještě možnost, že by onen podnikatel obešel všechny rodiny budoucích studentů a vybral peníze předem. Co by se v takové škole učilo? Asi to, co by hlavní sponzor praktikoval. Drogový dealer by si vychovával své ovečky?
S tím, že daně platí ti chudší a střední vrstvy nic nenaděláte. Bohatí většinou daně neplatí. Náš stát měl šanci mít bohatou střední vrstvu, která by slušně uživila i tu chudou. Náš stát se vydal cestou likvidace střední třídy a tak té chudší nezbude než to zatáhnout sama. Nebo-li sociální kapitalismus po česku.
Líbí se mi, že jste už připustil i omezení státu. Podle mě omezení vlivu státu. V tom se můžeme sblížit. Neříkám nic jiného. Stát má plnit jen základní roli a dál nepřekážet. Většinu dalšího buď nepotřebujeme a nebo to může zajistit trh. Pokud připouštíte omezenou funkci státu, tak i tu musí někdo platit. Zase jen její obyvatelé. A teď je jedno jak toto služné budeme nazývat. U mě je to daň a navrhuji jednotnou ve výši 10% pro každého. Může být stanovena hranice výše příjmu, od které by se tato daň odváděla. Zápornou daň neuznávám, neboť to není nic jiného, než zase nějaká forma podpory útlumu vlastních snah a aktivit. Obezlička pro líné a nemakačenky.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
18. 12. 2003 21:07 | Petr
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
18. 12. 2003 18:00 | Fredy
Všem neznalým jedinců doporučuji k večernímu čtení vlastní výplatní pásku. Je ale třeba číst mezi řádky. Dejme tomu, že pán, co chce mít děti, ale místo příjemné chvíle na lůžku s partnerkou stále hledá tu správnou kalkulačku, má hrubou mzdu 20.000 Kč. Jeho zaměstnavatel si proto musí blokovat 27.000 Kč. Pán má na pásce čistou mzdu 15.075 Kč a celkové odvody státu 4.925 Kč. Co nevidí, je odvod zaměstnavatele ve výši 7.000 Kč. Dohromady odevzdají do chřtánu nenasytných státních přerozdělovačů celkem 11.925 Kč. Což dělá asi 60% z hrubé mzdy.
Co by se stalo kdybychom společně prosadili jednotnou daň (rozuměj všechny odvody státu – daň, sociální a zdravotní pojištění) třeba ve výši 10%? Zaměstnavatel by si blokoval jen 22.000 Kč, aby mohl zaplatit státu 10% z HM, tedy 2.000 Kč. Totéž by odvedl za zaměstnance. Také 2.000 Kč. Dohromady by erár dostal 4.000 Kč. Pán by si polepšil o necelé 3.000 Kč.
Dokonce jsem přesvědčen o tom, že by mu v tomto případě zaměstnavatel přidal ještě trošku a i tak by se mu to vyplatilo. Třeba na čistých 19.000 Kč. V tomto případě by zaměstnavatel potřeboval 23.220 Kč a oproti současnému stavu by ušetřil 3.780 Kč. Pán by mohl odložit kalkulačku a začít se množit. Proti současnu by si polepšil o necelé 4.000 Kč. Za rok 48.000 Kč. K čemu pak nějaké almužny ve formě příspěvku na stavební spoření, penzijní připojištění a KŽP? Proč ještě živit finanční žraloky? A proč nějaké porodné (někde jsem slyšel – skočné) a další příspěvky, kde se vždy z každé koruny 60 haléřů cestou ztratí?
Ovšem stát by se musel také uskromnit. Zaměstnavatelé by nemusely hledat úhybné cestičky obcházení odvodů státu, Švarc systém by se také moc nevyplácel. Jenže jak do toho?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
18. 12. 2003 16:59 | Boucek Antonin
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
18. 12. 2003 16:42 | Petr
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Stránka 1/3
Předchozí