Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 26. 1. 2023 | 1 komentář
Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

Zdroj: Shutterstock

Dotační program Nová zelená úsporám Light, který přispívá nízkopříjmovým domácnostem na stavební úpravy vedoucí k úsporám energií, má úspěch. Za první dva týdny od spuštění příjmu žádostí už jsou vyčerpány dvě třetiny z miliardy a půl, která byla na dotace určena.

„Zájem ukazuje, že program podpory rychlého zateplení byl nastaven správně a oslovuje přesně ty domácnosti, pro které je určen. Počet žadatelů je tak velký, že v prvních dvou týdnech byla vyčerpána už miliarda z alokovaných prostředků,“ řekl dnes Marian Jurečka (KDU-ČSL), který vede ministerstvo životního prostředí. Stát proto navýší celkový objem dotací na dvojnásobek, tedy celkem tři miliardy korun.

Jurečka počítá se také s rozšířením dotačních programů. Už v prvním čtvrtletí by měla přijít možnost získat příspěvek na výměnu kotle za tepelné čerpadlo, výhledově se uvažuje i o příspěvku (nejspíš kombinovaném s půjčkou) na pořízení fotovoltaických panelů.

Podle náměstka ministra životního prostředí Petra Hladíka je v plánu i nový dotační program na renovace bytových a rodinných domů. Program má zatím pracovní název Oprav dům po babičce. Pravděpodobně půjde o program spojující dotaci a půjčku. Má být zaměřený na mladší lidi a motivovat je k pořizování starších nemovitostí, které jsou energeticky náročné a vyžadují komplexní rekonstrukci. Přispívat by se opět primárně mělo na úpravy směřující ke snížení energetické náročnosti.

Víc na dotacích, míň na dávkách

Největší zájem je v Nové zelené úsporám Light o peníze na výměnu oken. Program podporuje i zateplení fasády, střechy, stropů a podlah. O dotaci nejčastěji žádají majitelé nemovitostí z řad seniorů. Průměrný věk žadatelů se pohybuje kolem 72 let. Výjimkou nejsou ale ani starší ročníky, rekord zatím drží 96letá žadatelka. Průměrná výše schválené dotace je 116 tisíc korun (maximum je 150 tisíc na domácnost).

na co se žádá v Nové zelené úsporám LightZdroj: Ministerstvo životního prostředí

Cílem programu je mimo jiné snížit do budoucna výdaje státního rozpočtu na sociální podporu. „Jen za prosinec 2022 jsme přiznali a vyplatili příspěvky na bydlení v celkové výši přesahující jednu miliardu korun. Od Nové zelené úsporám Light si proto slibujeme, že se po realizaci opatření ze strany žadatelů posléze výrazně sníží náklady státu na příspěvek na bydlení, které vloni činily celkem 8,56 miliardy,“ doplňuje Marian Jurečka, který je zároveň ministrem práce a sociálních věcí.

K dnešnímu dni bylo podáno 8306 žádostí s požadavkem na dotaci 951 milionů korun. První desítky milionů dnes odchází na účty domácností. 

kde se se žádá o Novou zelenou úsporám LightZdroj: Ministerstvo životního prostředí

Na co lze žádat o dotaci z Nové zelené úsporám Light?

O dotaci můžete žádat na několik stavebních úprav:

  • Zateplení fasády
  • Zateplení stropu
  • Výměna oken
  • Zateplení střechy
  • Zateplení podlahy
  • Výměna vchodových dveří

Celková výše dotace na jeden objekt – rodinný dům nebo trvale obývaný rekreační objekt – může být až 150 tisíc korun.

Podpora z programu Nová zelená úsporám Light názorně.Zdroj: Státní fond životního prostředí

Podpora z programu Nová zelená úsporám Light názorně.


Kdo může žádat o dotaci Nová zelená úsporám Light?

Nová zelená úsporám Light je určená nízkopříjmovým domácnostem, zároveň ale ne domácnostem nemajetným. Žadatel musí být majitelem nebo spolumajitelem domu, na kterém se budou úpravy provádět. Může jít i o trvale obydlenou rekreační nemovitost. V nemovitosti musí být hlášený k pobytu před 12. zářím 2022.

Kromě toho musí všichni v domácnosti žadatele (s výjimkou dětí a nezaopatředných dětí, tj. studujících) spadat do jedné z následujících kategorií:

  • starobní důchodce
  • invalidní důchodce ve 3. stupni
  • ten, kdo mezi 12. zářím 2022 a datem podání žádosti pobíral příspěvek na bydlení

Podrobněji

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Kde chtějí Češi bydlet a proč? Výsledky průzkumu

19. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Kde chtějí Češi bydlet a proč? Výsledky průzkumu

Tři čtvrtiny obyvatel Česka chtějí bydlet raději v rodinném domě (74 %) než v bytě (26 %). V naprosté většině přitom preferují vlastnictví nemovitosti před pronájmem. Ukázal to lednový... celý článek

Stát hledá majitele 150 tisíc nemovitostí. Možná jste něco zdědili

11. 3. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Stát hledá majitele 150 tisíc nemovitostí. Možná jste něco zdědili

Na území Česka jsou desítky tisíc nemovitostí, z nichž některá může patřit třeba i vám. Mnozí z majitelů zemřeli a stát teď hledá dědice. Čas se přihlásit máte do konce roku.

Hypotéka za poloviční cenu. Vyplatí se sleva od developera?

10. 3. 2023 | Olga Skalková

Hypotéka za poloviční cenu. Vyplatí se sleva od developera?

Developeři nabízejí nové byty za poloviční úrok, než na jaký Češi běžně dosáhnou v bance. Jak se jim to může vyplatit a na co je třeba si dát pozor?

Nájmy půjdou nahoru. Kdo skupuje byty, na které nemáme?

8. 3. 2023 | Jana Divinová

Nájmy půjdou nahoru. Kdo skupuje byty, na které nemáme?

Byty jsou drahé a hypotéky prakticky nedostupné. Přesto existuje skupina kupců, kteří mají o nové byty stále větší zájem. Díky tomu přibude nájemních bytů, cena nájmů ale ještě poroste.... celý článek

Elektřina i plyn výrazně zlevní. Tři rady pro domácnosti

7. 3. 2023 | Jan Traxler | 5 komentářů

Elektřina i plyn výrazně zlevní. Tři rady pro domácnosti

Ceny energií na burze od konce léta prudce klesly. Ropa, elektřina i plyn už jsou levnější než před válkou na Ukrajině. Příští rok by měly elektřina i plyn zlevnit také pro koncové... celý článek

Partners Financial Services