Jak vyřešit (ne)přebírání pošty v době dovolené

PR článek | rubrika: FINEXPO | 9. 8. 2021
Je čas prázdnin a dovolených, což s sebou mnohdy přináší nejen radosti, ale také starosti. Podnikatelé a živnostníci museli dřív běžně zajišťovat před odjezdem spoustu věcí. Zejména to, aby v kanceláři přítomen alespoň jeden kolega, který přebíral poštovní korespondenci.
Jak vyřešit (ne)přebírání pošty v době dovolené

Zdroj: Shutterstock

Komerční spolupráce

Doba se ale mění, procesy se digitalizují, díky čemuž je možné provádět mnohá zjednodušení, respektive zefektivnění procesů. Třeba právě v případě potřeby (ne)přebírání pošty v průběhu období, kdy si zaslouženě užíváte dovolenou.

Jedním z takovýchto nástrojů je datová schránka. Ta slouží podnikatelům a živnostníkům především ke komunikaci s úřady. Zjednodušeně ji lze popsat jako e-mail pro komunikaci s orgány veřejné moci a právnickými osobami. Každá právnická osoba je dokonce povinna komunikovat skrze datovou schránku – například s finančním úřadem. Co se týče fyzických osob, ať už daná osoba podniká či nikoliv, datovou schránku si může zřídit v obou případech.

E-mail si může každý zřídit samostatně a anonymně, kdežto datovou schránku zřizuje Ministerstvo vnitra (provozuje ji Česká pošta), a to na základě předložení dokladu totožnosti, výpisu z obchodního či živnostenského rejstříku. Do budoucna lze počítat s existencí obou zmíněných subjektů, vzájemně se doplňujících a fungujících souběžně.

Jak již bylo nastíněno, digitalizace je, stejně jako komunikace skrze datovou schránku, pro většinu jedinců výrazným zjednodušením – to platí pro různé aktivity, a to nejen ve světě byznysu. Některé dokumenty zde lze odesílat napřímo, některé je nutné zkonvertovat do elektronické podoby. Datovou schránku využívají úřady především pro doručování písemností, tím pádem jedincům odpadá povinnost chození na poštu. Co se týče uživatelské přívětivosti, datovou schránku většina klientů ovládá. Jedná se o velmi obdobné rozhraní jako v případě e-mailového klienta.

Jak a kde si mohu zřídit datovou schránku?

Fyzické osoby, ať už podnikají, či nikoliv, si mohou datovou schránku zdarma zřídit buďto na Czech POINTu, v online či v listinné podobě. U nově vzniklých společností se přístupy k datové schránce generují automaticky a jsou zasílány na trvalou adresu jednatele. Přijdou přibližně do týdne od zápisu do obchodního rejstříku. Pokud přístupy nepřijdou, stačí zajít na kteroukoliv pobočku Czech POINT (například na Českou poštu) a přístupy nechat zneplatnit a vystavit nové. Tato služba je na počkání a zdarma.

Mnozí podnikatelé vůbec nevědí, že se nemusí o datovou schránku téměř vůbec starat. K tomu jsou určeny specializované firmy. Pokud se jedná o našeho účetního klienta, můžeme mu poskytovat mimo jiné i správu datové schránky, kdy hlídáme příchozí poštu a zároveň skrze datovou schránku komunikujeme s příslušnými úřady. Přístupy lze zřídit vždy pro danou osobu, tudíž je vidět, kdo danou zprávu otevřel či odeslal. Příchozí poštu pak našim klientům komunikujeme. Do datové schránky chodí ve většině případů důležité dokumenty a je nutné o nich klienta informovat,“ říká František Tomek, specialista na zakládání firem a obchodník z Jake&James Accounting s.r.o.

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

U nouzového dodavatele energií nezůstávejte dlouho, radí úřad

22. 10. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

U nouzového dodavatele energií nezůstávejte dlouho, radí úřad

Lidé, kteří po ukončení dodávek od společností ze skupiny Bohemia Energy přešli k takzvanému dodavateli poslední instance, by neměli otálet s výběrem standardního produktu z nabídky... celý článek

Ano, bude dráž. Nahoru jdou ceny nemovitostí i hypotéky

22. 10. 2021 | Petr Golka | 6 komentářů

Ano, bude dráž. Nahoru jdou ceny nemovitostí i hypotéky

Rostoucí ceny nemovitostí probouzejí Česko ze sna o vlastním bydlení téměř pro každého. Místo toho můžeme čekat, že přibude těch, kteří budou bydlet v pronájmu. Proč se to jen tak neotočí? celý článek

Energošmejdi nabízejí „pomoc“. Vyjde draho, varuje úřad

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka

Energošmejdi nabízejí „pomoc“. Vyjde draho, varuje úřad

Na Energetický regulační úřad (ERÚ) se obracejí první desítky lidí se stížnostmi na takzvané energetické šmejdy, kteří se snaží zneužít ukončení dodávek energií od společností ze skupiny... celý článek

Pražská plynárenská „upravuje cenu“. Tohle nemá obdobu, píše

21. 10. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Pražská plynárenská „upravuje cenu“. Tohle nemá obdobu, píše

Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží zemní plyn podle ceníku Standard v průměru o 24,6 procenta. Ve sdělení o „úpravě cen“ připomíná, že v předchozích více než devíti letech ji... celý článek

Ceny hypoték míří ke 4 %, přehřátý trh zpomaluje

20. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Ceny hypoték míří ke 4 %, přehřátý trh zpomaluje

Statistika Fincentrum Hypoindex za září sice ukazuje hodnotu 2,43 %, jenže takový úrok vám už dnes banky k nové hypotéce nenabídnou. Trh čeká zchlazení.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.