Dočasný pokles cen pronájmů vystřídá do konce roku návrat k cenám před pandemií

PR článek | rubrika: FINEXPO | 31. 5. 2021 | 2 komentáře
Růst cen nemovitostí obvykle znamená i růst cen pronájmů. Po pandemii ceny všech typů nemovitostí rostou, ale ceny pronájmů zejména ve větších městech klesaly. Jak se bude vyvíjet trh s nájemním bydlením do konce roku a co na něj bude mít vliv dlouhodoběji?
Dočasný pokles cen pronájmů vystřídá do konce roku návrat k cenám před pandemií

Zdroj: Shutterstock

Komerční spolupráce

„Prvotní šok a následné utlumení aktivit jsme loni na jaře zaznamenali i v realitních službách, včetně pronájmu nemovitostí. Lidé se obávali nemoci, zastavily se prohlídky. Majitelé bytů ke krátkodobým pobytům vyčkávali, jak se situace vyvine. Po této stagnaci, která byla cítit napříč obory, došlo na realitním trhu postupně k uvolňování těchto bytů do nabídky pro bydlení. Rostoucí nabídka bytů k dlouhodobému pronájmu ve městech a lokalitách, které jsou závislé na krátkodobých pobytech, ať už jde o turistiku, studium, lázeňství nebo pracovní cesty, postupně vedla k poklesu cen pronájmů. V centru Prahy došlo ke snížení nájemného až o 60 %, ” říká Ing. Jan Hájek, realitní odborník z Quantum realityRealitní kancelář Praha.

Do konce roku se trh s nájemními byty vrátí na ceny před pandemií

Podle odborníků z Odhad-zdarma.cz dojde postupně do konce roku v těchto studijních a turistických lokalitách ke snížení nabídky a k návratu většiny majitelů zpět ke krátkodobým pronájmům. „I když veřejně ještě změna nemusí být vidět, tedy nabídka se ještě nemusí snižovat, reálně už k ní dochází. Na trhu je patrné vyčkávání majitelů na návrat sezony, turistů a studentů. Nejen soukromí majitelé, ale i některé hotely se rozhodly v době pandemie část pokojů uvolnit pro dlouhodobé pronájmy, třeba i na jeden rok. Tuto nabídku však už nyní stahují,” vysvětluje Jakub Zámiš, realitní odborník z kalkulačky Odhad-zdarma.cz, která na základě dat z trhu, umělé inteligence i revize odborníků umí on-line určit výši tržní ceny bytů i domů.

Krátkodobé pronájmy ekonomicky výhodnější

Zejména v turisticky atraktivních lokalitách, například v centru Prahy, pronajímali majitelé byty s určitým plánem návratnosti a ziskovosti. Byty a nemovitosti pořízené na hypotéku tak na své majitele vyvinuly tlak na stanovený rozpočet a krátkodobé pronájmy vycházejí výhodněji. Čistý výnos z krátkodobého pronájmu bytu byl v době před pandemií v průměru o 30 % vyšší. Postupné stahování bytů z nabídky je tak zcela logickým a nevyhnutelným krokem. Zejména s blížícím se uvolňováním pravidel pro cestování, návratem studentů do škol a opětovným probuzením pracovních cest.

Podíl nájemního bydlení v poměru k vlastnictví nemovitosti dlouhodobě poroste

Poměr nájemního bydlení vůči vlastnímu bydlení je v západním světě oproti České republice výrazně vyšší. V budoucnu se očekává zvýšení poměru lidí bydlících v nájmu i v České republice.   

Domnívám se, že k růstu podílu nájemního bydlení bude přispívat více vlivů. Zaprvé k tomu povedou vnější faktory a pak také změna vnitřní, která je už nyní viditelná v jiném myšlení a nákupním chování u nastupující mladé generace. K vnějším faktorům můžeme počítat například nedostatečnou nabídku nemovitostí,“ uvádí Jakub Zámiš.

Trend jiného myšlení a spotřebního chování je u mladších lidí vidět napříč službami a obory. Chtějí být flexibilní, nevážou se tolik na majetek, jedno místo a ani vlastnictví nemovitosti. Například průměrný věk majitele auta na operativní leasing je 26 let. Jiné chování a přístup je vidět také v zaměstnání, kam nepřicházejí s vidinou zůstat v něm na celý život. Už dnes se navíc ukazuje, že mladí lidé, kteří pořizují vlastní bydlení, se neobejdou bez pomoci rodiny. Do zástavy jde obvykle nemovitost rodičů. To vše jsou signály, které povedou k větší oblibě nájemního bydlení. I dlouhodobé plány developerů reagují na tento trend výstavbou a rozvojem nájemních bytů.   

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

24. 7. 2021 | Daniel Tácha | 9 komentářů

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

Pandemie, rostoucí inflace a nejistota z budoucího vývoje ještě víc rozhýbala hypoteční i realitní trh. Nemovitosti zejména ve velkých městech, kde poptávka významně převyšuje nabídku,... celý článek

Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

21. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Úroky u hypoték dál rostou. Fronty na vyřízení taky

Průměrný úrok hypoték počtvrté v řadě stoupl – v červnu na 2,13 % z květnových 2,06 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

20. 7. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Za jak dlouho našetříte na vlastní byt? Porovnání krajů

Na vlastní bydlení si Češi mohou reálně našetřit za 56 let práce – tedy až v důchodu. Ukazuje to analýza stavební spořitelny Modrá pyramida. Ta vychází z průměrné mzdy, od níž odečítá... celý článek

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

17. 7. 2021 | Radim Zelený | 15 komentářů

Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

Na trhu s nemovitostmi roste zájem o prodej prostřednictvím aukce a družstevní formu financování. V rozhovoru to popisuje šéf společnosti Next Reality Robert Hanzl. Současný hlad po... celý článek

Nová zbraň na energošmejdy. Vznikne registr, lidé se jich zbaví

16. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Nová zbraň na energošmejdy. Vznikne registr, lidé se jich zbaví

Lidé zřejmě budou lépe chráněni na trhu s energiemi. Poslanci schválili vládní novelu energetického zákona, teď ji projednají senátoři. Očekává se, že nová pravidla začnou platit od... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.