Průměrný byt od konce komunismu narostl o víc jak 30 metrů

| rubrika: Aktuality | 22. 7. 2020 11:50 | 16 komentářů

Žijeme ve větších bytech a v menším počtu lidí než na konci komunismu. Takové jsou závěry studie Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS). Zároveň ale dodává, že vzhledem k rostoucím cenám bydlení v posledních letech roste zájem o menší byty.

Obyvatelé České republiky bydlí v průměru ve větších bytech než před rokem 1989. Zatímco na konci komunismu činila průměrná obytná plocha na bytovou jednotku 45 metrů čtverečních, teď se pohybuje kolem 78 metrů čtverečních. Současně klesl průměrný počet osob žijících v jednom bytě, a to z 2,8 na 2,3 osoby.

Stoupá i počet místností v průměrném bytě – konkrétně z 2,6 na 3,7 místností. „Nejběžnější byty před 30 lety měly uspořádání 2+1, nyní je podle našich zkušeností nejčastějším standardem bytových jednotek 3 nebo 4+kk,“ vysvětluje Tomáš Kořínek, předseda představenstva ČMSS. 

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„Z tohoto pohledu lidé bydlí lépe než před 30 lety, mají větší byty a bydlí v nich méně lidí. Zajímavý nicméně bude další vývoj. Kvůli rostoucím cenám vidíme už dnes návrat k menším bytům a letošní vývoj ovlivněný koronavirovou situací zájmu o menší byty také nahrává,“ dodává.

Průzkum ČMSS provedený v době vrcholící koronavirové krize potvrdil, že větší část domácností se chce stále stěhovat do většího bydlení, nicméně pozvolna roste i zájem o menší byty. Do většího bydlení se chce stěhovat 28 % domácností, 18 % chce naopak bydlet v menším, často kvůli nižší ceně.

Z celoevropského pohledu české byty stále patří mezi ty menší. Průměr ve všech zemích Evropské unie je 96 metrů čtverečních, okolo tohoto průměru se pohybují i sousední Rakousko či Německo. Vůbec největší byty mají v průměru na Kypru s více než 140 metry čtverečními. Na opačném konci je se 45 metry Rumunsko.


Čtěte víc:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 7. 2020 18:02, Obyvatel

Tak já třeba bývalý režim nebráním, i když ironicky říkám zlí bolševici, ale protestuji proti propagandistickým kecům, ba zjevným lžím, manipulacím s fakty.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 7. 2020 12:23, Tomáš

Schvalne, za jak dlouho se tu vyrojej lide co budou branit minuly rezim :)

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

bydlení, byty, nemovitosti, reality

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.