ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 15. 3. 2022 | 1 komentář
ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

Zdroj: Shutterstock

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje za rok 2021 vyplatit dividendu 44 korun za akcii. Čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, loni firmě meziročně klesl o 3 % na 22,3 miliardy korun, zároveň je ale výsledek nad očekáváním – ČEZ počítal se ziskem mezi 19 až 21 miliardami korun.

„Výsledky hospodaření překonaly naše výchozí očekávání zejména díky rekordnímu zisku z obchodování s komoditami na zahraničních trzích, vyšším realizačním cenám vyrobené elektřiny a díky stabilnímu bezpečnému provozu jaderných zdrojů,“ říká Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

„Na řádné valné hromadě budeme akcionářům navrhovat dividendu ve výši 44 Kč na akcii, což je výsledek součtu řádné složky ve výši 37 Kč na akcii odpovídající 90 % očištěného konsolidovaného čistého zisku za rok 2021 a mimořádné složky ve výši 7 Kč na akcii, která reflektuje příspěvek prodeje bulharských aktiv do celkové dluhové kapacity Skupiny ČEZ,“ dodává Beneš.

Pro rok 2022 ČEZ očekává růst čistého zisku na 38 až 42 miliard korun. Dividendu ze zisku roku 2022 předpokládá na úrovni 56 až 62 korun na akcii, což by odpovídalo 80 % ze zisku. Firma chce na valné hromadě aktualizovat dividendovou politiku: výplatní poměr má nově dosahovat 60 až 80 % čistého zisku místo dosavadních 80 až 100 %.

„Průměrný výplatní poměr srovnatelných energetických společností v Evropě se pohybuje na úrovni cca 60 %. Po loňské akceleraci strategie se vracíme k původnímu pásmu, které se odrazí v návrhu dividendy ze zisku za rok 2022,“ říká Martin Novák, člen představenstva a ředitel divize finance ČEZ.

Akcie ČEZ na pražské burze dnes reaguje pozitivně a krátce po zahájení obchodu přidává téměř 2 % na zhruba 877 korun za akcii. Za poslední rok zhodnotila přes 60 %, loni v půlce března byla za 536 korun. Za rok 2020 ČEZ vyplácel dividendu 52 korun za akcii, o rok dříve to bylo 34 korun.

Podle Michala Šnobra, významného minoritního akcionáře ČEZ, je vzhledem k výsledkům a očekáváním na rok 2022 navrhovaná dividenda za rok 2021 nízká. Na valné hromadě bude navrhovat navýšení minimálně na 50 korun.

Vývoj ceny akcie ČEZ

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

Představenstvo Komerční banky navrhuje vyplatit držitelům akcií Komerční banky dividendu výši 82,66 Kč na akcii před zdaněním.

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

16. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 7 komentářů

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

První investiční společnosti a banky spouštějí nový dlouhodobý investiční produkt s daňovou výhodou. Říkají, že poplatky nebudou vyšší než u standardní nabídky investic, případně budou... celý článek

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

8. 1. 2024 | Michal Hron

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

Do čeho vyplatí investovat peníze v roce 2024? Čemu bychom se naopak měli obloukem vyhnout? Zeptali jsme se.

První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy

19. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy

Společnost Gevorkyan přesouvá své cenné papíry z neregulovaného trhu PX Start pražské burzy na prestižnější regulovaný Prime Market. Akcie slovenské metalurgické firmy se na Prime Marketu... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Partners Financial Services