ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 15. 3. 2022 | 1 komentář
ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

Zdroj: Shutterstock

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje za rok 2021 vyplatit dividendu 44 korun za akcii. Čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, loni firmě meziročně klesl o 3 % na 22,3 miliardy korun, zároveň je ale výsledek nad očekáváním – ČEZ počítal se ziskem mezi 19 až 21 miliardami korun.

„Výsledky hospodaření překonaly naše výchozí očekávání zejména díky rekordnímu zisku z obchodování s komoditami na zahraničních trzích, vyšším realizačním cenám vyrobené elektřiny a díky stabilnímu bezpečnému provozu jaderných zdrojů,“ říká Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

„Na řádné valné hromadě budeme akcionářům navrhovat dividendu ve výši 44 Kč na akcii, což je výsledek součtu řádné složky ve výši 37 Kč na akcii odpovídající 90 % očištěného konsolidovaného čistého zisku za rok 2021 a mimořádné složky ve výši 7 Kč na akcii, která reflektuje příspěvek prodeje bulharských aktiv do celkové dluhové kapacity Skupiny ČEZ,“ dodává Beneš.

Pro rok 2022 ČEZ očekává růst čistého zisku na 38 až 42 miliard korun. Dividendu ze zisku roku 2022 předpokládá na úrovni 56 až 62 korun na akcii, což by odpovídalo 80 % ze zisku. Firma chce na valné hromadě aktualizovat dividendovou politiku: výplatní poměr má nově dosahovat 60 až 80 % čistého zisku místo dosavadních 80 až 100 %.

„Průměrný výplatní poměr srovnatelných energetických společností v Evropě se pohybuje na úrovni cca 60 %. Po loňské akceleraci strategie se vracíme k původnímu pásmu, které se odrazí v návrhu dividendy ze zisku za rok 2022,“ říká Martin Novák, člen představenstva a ředitel divize finance ČEZ.

Akcie ČEZ na pražské burze dnes reaguje pozitivně a krátce po zahájení obchodu přidává téměř 2 % na zhruba 877 korun za akcii. Za poslední rok zhodnotila přes 60 %, loni v půlce března byla za 536 korun. Za rok 2020 ČEZ vyplácel dividendu 52 korun za akcii, o rok dříve to bylo 34 korun.

Podle Michala Šnobra, významného minoritního akcionáře ČEZ, je vzhledem k výsledkům a očekáváním na rok 2022 navrhovaná dividenda za rok 2021 nízká. Na valné hromadě bude navrhovat navýšení minimálně na 50 korun.

Vývoj ceny akcie ČEZ

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+35
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

8. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

Akcie letos přišly už o zhruba pětinu hodnoty. Jsou už na dně? Je teď správný čas nakupovat, nebo je obrat k růstu ještě daleko? Zeptali jsme se expertů na investice.

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

18. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

Ve veřejné nabídce akcií (IPO) společnosti Hardwario měli investoři zájem o 132,47 % nabízených akcií. Emise tak byla takzvaně přeupsána a někteří zájemci museli být kráceni.

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.