Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 11. 8. 2021 | 2 komentáře
Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

Zdroj: ???BalkansCat, Shutterstock

Původem českou antivirovou firmu Avast koupí americká společnost NortonLifeLock. Ta za spojení zaplatí až 8,6 miliardy dolarů (kolem 186,3 miliard korun). Dokončení transakce se očekává do deseti měsíců, ještě ji musí odsouhlasit valné hromady obou společností a regulační úřady.

Akcie spojené firmy se mají obchodovat jen na newyorské burze NASDAQ. „Nechceme dělat duální listing, nevidíme v tom reálnou výhodu,“ říká šéf Avastu Ondřej Vlček. Pražská burza tak zřejmě přijde o další atraktivní titul. Avast se obchoduje také v Londýně.

Akcionáři mají podle dohody dvě možnosti. Za každou akcii Avastu mohou dostat 2,37 amerických dolarů v hotovosti a 0,19 kusu akcie NortonLifeLock, nebo 7,61 dolarů a 0,03 kusu NortonLifeLock. Ocenění vychází ze stavu k 13. červenci – posledního dne před oznámením plánované akvizice. Na pražské burze se tehdy Avast obchodoval na úrovni kolem 150 Kč za akcii, pak cena vyskočila nad 170 Kč.

„Já a zakladatelé Pavel Baudyš a Eduard Kučera jsme si vybrali druhou možnost. V souhrnu můžou současní akcionáři Avastu držet mezi 14 až 26 procenty akcií nové společnosti. Podle toho, jak se rozhodnou zbylí minoritní podílníci,“ říká Vlček. Zakladatelé Avastu v něm drží zhruba 35procentní podíl.

Akcie Avastu na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

„Po dokončení fúze bude mít spojená společnost dvě hlavní sídla, a to v Tempe v americké Arizoně a v Praze, a zachová si významné zastoupení v České republice,“ oznámil Avast v tiskovém prohlášení.

Generálním ředitelem zůstane dosavadní CEO společnosti NortonLifeLock Vincent Pilette, finanční ředitelkou zůstane Natalie Derse (NortonLifeLock). Očekává se, že generální ředitel Avastu Ondřej Vlček nastoupí do funkce prezidenta společnosti NortonLifeLock a stane se členem jejího představenstva. Kromě toho se očekává, že Pavel Baudiš, spoluzakladatel a současný člen představenstva Avastu, se stane členem představenstva NortonLifeLock jako nezávislý ředitel.

Avast působí na trhu od roku 1988, dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení. Jeho produkty využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Zaměstnává přes 1700 lidí.

NortonLifeLock dodává především antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity. Firma dříve působila pod názvem Symantec, divizi pro korporátní klienty od ní v roce 2019 koupil Broadcom.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

akcie, Avast, investice

A tohle už jste četli?

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Přes půl miliardy do neznáma. Na pražské burze budou nové akcie

4. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Přes půl miliardy do neznáma. Na pražské burze budou nové akcie

Na pražskou burzu vstoupí na začátku příštího týdne nový typ akcie. Uvede ho tam investiční skupina Wood & Company a jde o takzvaný SPAC (Special Purpose Acquisition Company).... celý článek

Moneta vyplatí sedm korun na akcii. Potvrzeno

26. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Moneta vyplatí sedm korun na akcii. Potvrzeno

Akcionáři Moneta Money Bank dostanou dividendu za rok 2021 ve výši sedm korun za akcii. Návrh představenstva banky dnes schválila valná hromada.

Pokuta pro Zapomenuté miliardy. ČNB řeší hledače akcií z kuponovky

21. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Pokuta pro Zapomenuté miliardy. ČNB řeší hledače akcií z kuponovky

Společnost Stock Convertor, která provozuje službu Zapomenuté miliardy, dostala od České národní banky pokutu 50 tisíc korun. Neposkytla totiž požadované údaje, které po ní chtěla ČNB... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.