Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 11. 8. 2021 | 2 komentáře
Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

Zdroj: ???BalkansCat, Shutterstock

Původem českou antivirovou firmu Avast koupí americká společnost NortonLifeLock. Ta za spojení zaplatí až 8,6 miliardy dolarů (kolem 186,3 miliard korun). Dokončení transakce se očekává do deseti měsíců, ještě ji musí odsouhlasit valné hromady obou společností a regulační úřady.

Akcie spojené firmy se mají obchodovat jen na newyorské burze NASDAQ. „Nechceme dělat duální listing, nevidíme v tom reálnou výhodu,“ říká šéf Avastu Ondřej Vlček. Pražská burza tak zřejmě přijde o další atraktivní titul. Avast se obchoduje také v Londýně.

Akcionáři mají podle dohody dvě možnosti. Za každou akcii Avastu mohou dostat 2,37 amerických dolarů v hotovosti a 0,19 kusu akcie NortonLifeLock, nebo 7,61 dolarů a 0,03 kusu NortonLifeLock. Ocenění vychází ze stavu k 13. červenci – posledního dne před oznámením plánované akvizice. Na pražské burze se tehdy Avast obchodoval na úrovni kolem 150 Kč za akcii, pak cena vyskočila nad 170 Kč.

„Já a zakladatelé Pavel Baudyš a Eduard Kučera jsme si vybrali druhou možnost. V souhrnu můžou současní akcionáři Avastu držet mezi 14 až 26 procenty akcií nové společnosti. Podle toho, jak se rozhodnou zbylí minoritní podílníci,“ říká Vlček. Zakladatelé Avastu v něm drží zhruba 35procentní podíl.

Akcie Avastu na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

„Po dokončení fúze bude mít spojená společnost dvě hlavní sídla, a to v Tempe v americké Arizoně a v Praze, a zachová si významné zastoupení v České republice,“ oznámil Avast v tiskovém prohlášení.

Generálním ředitelem zůstane dosavadní CEO společnosti NortonLifeLock Vincent Pilette, finanční ředitelkou zůstane Natalie Derse (NortonLifeLock). Očekává se, že generální ředitel Avastu Ondřej Vlček nastoupí do funkce prezidenta společnosti NortonLifeLock a stane se členem jejího představenstva. Kromě toho se očekává, že Pavel Baudiš, spoluzakladatel a současný člen představenstva Avastu, se stane členem představenstva NortonLifeLock jako nezávislý ředitel.

Avast působí na trhu od roku 1988, dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení. Jeho produkty využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Zaměstnává přes 1700 lidí.

NortonLifeLock dodává především antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity. Firma dříve působila pod názvem Symantec, divizi pro korporátní klienty od ní v roce 2019 koupil Broadcom.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

akcie, Avast, investice

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

Představenstvo Komerční banky navrhuje vyplatit držitelům akcií Komerční banky dividendu výši 82,66 Kč na akcii před zdaněním.

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

16. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 7 komentářů

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

První investiční společnosti a banky spouštějí nový dlouhodobý investiční produkt s daňovou výhodou. Říkají, že poplatky nebudou vyšší než u standardní nabídky investic, případně budou... celý článek

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

8. 1. 2024 | Michal Hron

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

Do čeho vyplatí investovat peníze v roce 2024? Čemu bychom se naopak měli obloukem vyhnout? Zeptali jsme se.

První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy

19. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy

Společnost Gevorkyan přesouvá své cenné papíry z neregulovaného trhu PX Start pražské burzy na prestižnější regulovaný Prime Market. Akcie slovenské metalurgické firmy se na Prime Marketu... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.