Kolik vydělaly podílové fondy? Nová čísla

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 9. 8. 2021 | 2 komentáře
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za červenec, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset let?
Kolik vydělaly podílové fondy? Nová čísla

Zdroj: Shutterstock

V červenci se neobjevilo žádné významné nové cenotvorné téma a na trzích byl spíše klid. Na chvíli ho rozvířil pouze strach z rostoucího počtu nově nakažených lidí, což způsobuje šíření nakažlivější varianty koronaviru delta.

Nicméně ceny akcií dál spíše rostly. Výjimkou byly akcie nerozvinutých trhů a zvláště čínské, které spadly o několik procent kvůli větším restrikcím čínské vlády.

Překvapivě vysoko se držely i ceny dluhopisů, což pomohlo ke kladným výsledkům dluhopisovým fondům. Kdybychom ale žili v normálním světě nezkresleném bezprecedentními zásahy centrálních bank, měly by výnosy dluhopisů být o několik procent výše, když inflace dosahuje 5,4 % v USA či 3,7 % v Německu.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

červenec 20210,8 %-0,8 %
od začátku roku13,4 %9,4 %
poslední rok29,4 %25,4 %
poslední tři roky30,7 %21 %
posledních pět let51,4 %40 %
posl. deset let128,7 %35,8 %
počet fondů3815

Na hlavních akciových trzích byl červenec pozitivní. Zaplakali ale investoři, kteří vsadili na čínské akcie. Ty totiž ztratily několik procent díky přísnějším restrikcím čínské vlády. Na druhou stranu index pražské burzy PX vzrostl za měsíc skoro o 5 %.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice dosáhla v červenci plus 0,8 %. Meziročně klienti dosáhli na zhodnocení o 29,4 %. Růst cen akcií je tažen pozitivními zprávami ohledně pandemie, nízkou nezaměstnaností a silnou spotřebou.

Speciální akciové fondy v průměru za měsíc července poklesly o 0,8 %, což je dáno tím, že mezi ně patří i mnoho fondů investujících do nerozvinutých trhů včetně Číny, která ztratila.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

červenec 20210,2 %0,3 %
od začátku roku-0,7 %2,2 %
poslední rok-0,5 %7,7 %
poslední tři roky3,5 %10 %
posl. pět let0,3 %12,5 %
posl. deset let15 %40,4 %
počet fondů1922

Období velice nízkých výnosů pomalu v České republice končí. Bankovní rada ČNB na začátku srpna podruhé v řadě zvýšila úrokové sazby a hodlá v tom pokračovat. Českou národní banku lze pochválit, že se jako jedna z mála vydala chránit cenovou hladinu před inflací.

Konzervativní investoři spořící v dluhopisových fondech si mohli zaznamenat v červenci další růst jejich majetku. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů byla v červenci 0,2 %. Nicméně meziročně je to stále minus 0,5 %. Meziroční záporný výsledek dluhopisových fondů je dán poklesem cen dluhopisů na počátku roku, kdy trhy předpokládaly nynější kroky centrální banky.

Fondy rizikových dluhopisů se díky utahování rizikových prémií posunuly výše o 0,3 %. Meziročně přidaly 7,7 % díky propadu cen těchto dluhopisů na počátku loňského roku.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
červenec 20210,5 %
od začátku roku5,2 %
poslední rok10,9 %
poslední tři roky11 %
posledních pět let15,2 %
posledních deset let36,5 %
počet fondů59

Smíšené fondy dosáhly v červenci, hlavně díky kladnému příspěvku akciových pozic, na průměrnou výkonnost 0,5 % a meziročně jsou výše o 10,9 %.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

6. 10. 2021 | Martin Mašát

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

Česká investiční služba Fondee zjednodušila registraci a začíná působit i na Slovensku. Novou formu registrace umožnila Fondee změna brokera, tím je místo původního nizozemského Degira... celý článek

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

22. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

Co jsou to správcovské, obhospodařovací nebo manažerské poplatky u fondů a jak se liší od vstupních? A jak je to při přímém nákupu akcií?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.