Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 11. 8. 2021 | 2 komentáře
Avast skončí na pražské burze, akcionáři mají na výběr

Zdroj: ???BalkansCat, Shutterstock

Původem českou antivirovou firmu Avast koupí americká společnost NortonLifeLock. Ta za spojení zaplatí až 8,6 miliardy dolarů (kolem 186,3 miliard korun). Dokončení transakce se očekává do deseti měsíců, ještě ji musí odsouhlasit valné hromady obou společností a regulační úřady.

Akcie spojené firmy se mají obchodovat jen na newyorské burze NASDAQ. „Nechceme dělat duální listing, nevidíme v tom reálnou výhodu,“ říká šéf Avastu Ondřej Vlček. Pražská burza tak zřejmě přijde o další atraktivní titul. Avast se obchoduje také v Londýně.

Akcionáři mají podle dohody dvě možnosti. Za každou akcii Avastu mohou dostat 2,37 amerických dolarů v hotovosti a 0,19 kusu akcie NortonLifeLock, nebo 7,61 dolarů a 0,03 kusu NortonLifeLock. Ocenění vychází ze stavu k 13. červenci – posledního dne před oznámením plánované akvizice. Na pražské burze se tehdy Avast obchodoval na úrovni kolem 150 Kč za akcii, pak cena vyskočila nad 170 Kč.

„Já a zakladatelé Pavel Baudyš a Eduard Kučera jsme si vybrali druhou možnost. V souhrnu můžou současní akcionáři Avastu držet mezi 14 až 26 procenty akcií nové společnosti. Podle toho, jak se rozhodnou zbylí minoritní podílníci,“ říká Vlček. Zakladatelé Avastu v něm drží zhruba 35procentní podíl.

Akcie Avastu na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

„Po dokončení fúze bude mít spojená společnost dvě hlavní sídla, a to v Tempe v americké Arizoně a v Praze, a zachová si významné zastoupení v České republice,“ oznámil Avast v tiskovém prohlášení.

Generálním ředitelem zůstane dosavadní CEO společnosti NortonLifeLock Vincent Pilette, finanční ředitelkou zůstane Natalie Derse (NortonLifeLock). Očekává se, že generální ředitel Avastu Ondřej Vlček nastoupí do funkce prezidenta společnosti NortonLifeLock a stane se členem jejího představenstva. Kromě toho se očekává, že Pavel Baudiš, spoluzakladatel a současný člen představenstva Avastu, se stane členem představenstva NortonLifeLock jako nezávislý ředitel.

Avast působí na trhu od roku 1988, dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení. Jeho produkty využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Zaměstnává přes 1700 lidí.

NortonLifeLock dodává především antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity. Firma dříve působila pod názvem Symantec, divizi pro korporátní klienty od ní v roce 2019 koupil Broadcom.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

akcie, Avast, investice

A tohle už jste četli?

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

O akcie skupiny Coloseum byl při IPO malý zájem

19. 7. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

O akcie skupiny Coloseum byl při IPO malý zájem

Česká gastronomická skupina Coloseum prodala během veřejné nabídky akcií (IPO) jen necelé dvě pětiny nabízených akcií. Obchodování na trhu Start pražské burzy začne 25. července za... celý článek

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.