Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

RM-Systém jako burza chce přilákat více obchodníků a investorů

| rubrika: Rozhovor | 11. 11. 2008 | 2 komentáře
RM-Systém jako burza chce přilákat více obchodníků a investorů
Od prvního prosince se RM-Systém stane burzou. Součástí změn má být spuštění nového informačního webu, posílení likvidity a podpora dalších brokerů, aby na RM-Systému obchodovalo co nejvíce drobných investorů, říká Jiří Vodička, ředitel pro strategii a marketing RM-Systému.

Co se změní pro uživatele RM-Systému, až se stane burzou?

Účastník by neměl příliš změn poznat. Ze zákona musí být mezi drobným investorem a burzou prostředník s licencí obchodníka s cennými papíry. To zvyšuje ochranu drobného investora, který bude ze strany prostředníka poučen o rizicích,ale i o možnostech, kam dát peníze. RM-Systém (RMS) jako burza nesmí radit klientům jak investovat. Nadále však budou existovat individuální investoři, kteří budou moci obchodovat přímo.

Takoví lidé se stanou klienty FIO?

Pokud se rozhodnou, mohou se stát klienty FIO. Ale pokud budou chtít, můžou přistupovat na RMS i přes jiného obchodníka, i když drobní investoři asi přestoupí hlavně k FIO, vlastníkovi RM-Systému. Do budoucna budeme rozhodně podporovat to, aby se lidé stávali klienty všech obchodníků s přístupem na burzu RMS. Na RMS již teď působí jako tvůrce trhu BH Securities a obchodovat zde mohou také klienti J&T, Atlantik, Global Brokers, Cyrrus a zájem projevuje i několik bank.

Nebudete tak podporovat konkurenci?

Z pohledu RMS to není konkurence, ale klienti. Z našeho pohledu je strategie taková, aby retailoví klienti realizovali na burze RMS co nejvíce obchodů. Taková cesta, že obchody půjdou jenom přes FIO, je podle nás špatná. Uděláme pro všechny obchodníky dobré podmínky. Například poplatky pro všechny aktivní obchodníky budou na burze RMS stejné nebo nižší než na pražské burze. Je na každém, zda burzu RMS bude, či nebude chtít. RMS je značka mezi drobnými investory, pokud ho má obchodník v nabídce, má podle mě větší šanci, že získá drobné investory, než když tam má jenom pražskou burzu.

Z čeho tak soudíte?

Například z průzkumu Hospodářských novin vyplynulo, že za poslední týden v září a první tři týdny v říjnu přišlo k FIO burzovní společnosti 62 procent všech nových klientů on-line brokerů. Hodně malých investorů chce právě na RMS. Je zajímavé sledovat v době, kdy se valí „dav nových investorů“, jakým způsobem se rozhoduje mezi nabídkou jednotlivých obchodníků. Rozdíl mezi FIO a ostatními on-line brokery je, že nabízí aktivně obchodování jak na burze, tak na RMS.

Bude se týkat RMS jako burzy nějaký nový dohled?

Stejně jako doposud budeme pod dohledem ČNB. Ta sleduje i obchodníky s cennými papíry, kteří jsou v kontaktu s klienty a s námi.

Budete nabízet třeba menším společnostem úpis jejich akcií?

My nemáme problém s tím, že by to nešlo. Oficiální regulovaný trh je přísnější. Na volném trhu, kam přijímáme třeba zahraniční akcie a kam bychom mohli přijmout nově vydávané akcie menších společností, nemusí firmy poskytovat tolik informací jako na oficiálním trhu. Ale i když jde o volný trh, nepustili bychom tam jen tak někoho. Neradi bychom, aby někdo přišel s nápadem, který za sebou nic nemá, aby ta společnost hodně naslibovala a za pár let zkrachovala. To je právě riziko menších firem. Nicméně do budoucna jsou malé IPO (prvotní veřejný prodej akcií, pozn. red.) cesta, kterou bychom chtěli podporovat. Nějaká jednání už vedeme, ale není to ve fázi, že bychom chtěli oznamovat, že do roka bude tolik a tolik IPO.

Změní se nějak pravidla pro obchodování?

Chceme více podpořit obchodování. Například plánujeme zavést volitelnou možnost v EasyClicku (podobné SPADu na pražské burze, kde se obchoduje v lotech, pozn. red.), aby prodej šlo uskutečnit jen po celém lotu. Dnes se nabízené akcie jako jeden balík prodat nemusí. Může nastat situace, kdy se lot sta akcií prodá po částech za různé ceny, nebo se část z něj za požadovanou cenu vůbec neprodá. Kdo chce prodat tak nebude vystaven riziku, že prodá půlku lotu a druhá mu zůstane.

Plánujete ještě nějaké novinky?

Budeme spouštět nový web RMS k prvnímu lednu. Pracujeme také na tom, abychom změnili pravidla ohledně přípustného cenového pásma. To je v současné době dvacet pět procent. Znamená to, že pokud se průměrná cena z minulého dne pohne na daném titulu o víc jak 25 procent, je s ní ten den zastaveno obchodování. To bychom chtěli změnit a mít možnost pásmo rozšiřovat i v průběhu dne. Také chceme posílit likviditu.

Jak?

Nový algoritmus by měl umožnit zužování spreadu (rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou, pozn. red.). To je pozitivní hlavně pro spekulanty - v dobrém slova smyslu. V budoucnu bychom také chtěli přes RMS zpřístupnit český trh pro zahraniční obchodníky s cennými papíry. Z jejich pohledu to může být příležitost jak rozšířit nabídku o české akcie bez nutnosti platit deset a více milionů za členství jiné burze.

Jak se RMS zatím dotkla finanční krize?

Pro hodně klientů to byla velká investiční příležitost. Zaznamenali jsme zhruba pěti až šestinásobný růst objemu obchodů. A to měřeno v cenách akcií, které jsou o 40 procent levnější než před rokem.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

13. 11. 2008 | 17:23 | Jiří Vodička

Vše nebo nic (VNN) bude nová volitelná dispozice u pokynu EasyClick.
Kdo bude chtít může zadávat pokyn jako dnes bez VNN, kdy je možné uspokojit jej i zčásti. Kdo bude chtít mít jistotu, že se pokyn uspokojí pouze celý...
více

11. 11. 2008 | 21:59 | Rejpal

Obchodování po lotech. Nechal bych na klientovi ať si zvolí jestli tam dá podmínku "všechno nebo nic". Jinak to bude krok z jednoho extrému (kdy se mi třeba z lotu prodaly jen 2 akcie) do druhého extrému, kdy bude pokyn...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK