Poradna - Realitní poradna

Chystáte se z pronájmu do vlastního? Koupě bytu či domu je velká investice, kterou je nutné dobře promyslet. Pokud s nákupem nebo prodejem nemovitosti váháte a nevíte si rady, využijte naši realitní poradu. Zkrátka ale nepřijdou ani ti, kdo si bydlení pouze pronajímají, naši odborníci i naše články, radí i jim. Pokud nechcete čekat na odpověď (někdy může přijít až za tři pracovní dny), zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů, je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi.

Poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Nejčastější otázky čtenářů

Prodej bytu s hypotékou

Dobrý den , je možné prodat byt na který si vzal otec hypotéku ? Situace je taková že rodiče jsou sice rozvedení ale žijou spolu v bytě a každý vlastní půlku , otec si nedávno vzal pujčku a Já s mamkou by jsme chtěli jít bydlet někam jinam ale potřebovali by jsme nějaké peníze na start.Je možní prodat jen půlku kterou vlastní ?Děkji za odpověd

Celý příspěvek a Odpověd

darování nemovitosti

Dobrý den, chci darovat dceři dům, která je vdaná. Pokud se rozvede bude dům jen její nebo bude součástí majetkového vypořádání v případě rozvodu

Celý příspěvek a Odpověd

vyplacení z domu

Dobrý den,se sestrou jsme se dohodly na vyplacení z domu našich rodičů.Sestra tam bydlí s rodiči a se svoji rodinou a jsme dohodnuté až její manžel prodá svůj dům po babičce že mě vyplatí.Dá se to prosím nějak ošetřit smlouvou.když jsem se dohodly mezi sebou? Děkuji za odpověď V.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Realitní poradna

Všechny dotazy

Novy zakon

Rád bych požádal o názor, zda nový zákon zvýší moje soud šance vůči M+M reality, kdy mi tito dodali list mes. nákladů DB minulých nájemců, kde chyběla položka za cca 2000 měsíčně [splátka úvěrů]. Nefixní zálohy spotřeb byly tak nadsazeny, že jsem nekontroloval součty, protože fixní položky [asi 5 kusů do různých fondu] byly nevysoké. Celkový součet nákladů byl uveden [asi 6000] ale souhrn 11cti položek byl o ty 2000 menší. Chybu jsem zjistil až po podpisu rezervační smlouvy, která je u M+M přes kopírák> jde o smlouvou 'o umožnění kontaktu prodejce a kupujícího' a o zálohu přišel ....loni.

Dotaz poslal/a: lioil, 24. 12. 2019 20:40

Dobrý den, pokud celkový součet nákladů odpovídá skutečnosti, pak chybu v jednotlivých položkách nevidím jako natolik podstatnou, aby odůvodňovala odstoupení od rezervační smlouvy. Nicméně, bez konkrétního posouzení smlouvy lze těžko radit. Lepší se obrátit na právníka a předat mu dokumenty k posouzení.

Mgr. Šárka Smetanová, 31. 01. 2020 19:19

Pronájem od realitní kanceláře

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně pronájmu bytu. Realitní kancelář nám pronajala byt na Letné v Praze, kde jsme záhy po nastěhování zjistili, že součástí domu je i klub, který hlučí do pozdních nočních hodin. Realitka věděla, že přijíždíme z Anglie, na obhlídce jsme byli během dne a jeden den, nebyla možnost byt a okolí více studovat. Je možnost se teď nějak bránit, aniž bychom byt opustili a přišli tak o kauci, apod.? Děkuji předem za Vaši pomoc a přeji hezký den, Radka K.

Dotaz poslal/a: Radu79, 07. 01. 2020 10:52

Dobrý den, bohužel, riziko posouzení dané lokality je na zájemci. Takže, pokud vám v tomto směru nelhali či v inzerátu neuvedli nepravdivé údaje, pak nemáte možnost se proti tomu bránit.

Mgr. Šárka Smetanová, 31. 01. 2020 19:11

Koupe domu

Dobry den,mam velmi specificky dotaz.Cheme si jko rodina poridit dum.Ja 23,manzel 39 a ma matka 48 let.Matka ma splacenou insolvenci a za nejake dva roky bude mit moznost si pujcit na bydleni,ja v te dobe budu z materske zpet v praci a manzeluv prijem se nijak nezmeni.Budeme mit tedy prijem vsichni tri ale pouze matka si muze pujcit na bydleni.Jak jsem jiz rekla,chceme si pro nas vsechny poridit dum,ale uspory nemame.Jak by bylo nejjednodusi toho dosahnout?Pomuze nejak kdyz se kvuli jejimu veku zapiseme jako dodatecni platci (ze az matka dosahne urciteho veku,zavazek prejde na nas,ci ze se zarucujeme pri jeji neschopnosti splacet,splacet my?)Dum pro nasi rodinu by stal kolem 3 000 000 (mozna mene) a mohli bychom splacet kolem 15 000 mesicne treba 30 let.Je nejaka moznost jak toho dosahnout budto splacenim hypoteky nebo formou najmu?Dekuji.

Dotaz poslal/a: Liberty, 25. 01. 2020 17:08

Dobrý den, takto nelze bohužel poradit. Musíte se obrátit na hypotéčního specialistu, ten vám zdarma podle vašich příjmů a situace poradí, zda dosáhnete na hypotéku a v jaké výši.

Mgr. Šárka Smetanová, 31. 01. 2020 19:09

pozemky

Dobrý den. Soused se v roce 2011 rozhodl prodat nějaké pozemky zemědělskému družstvu. Teď, v roce 2019 nám prodal domek s pergolou,kde jsme teprve teď zjistili, že i pozemek pod pergolou a vybudovaná příjezdová cesta je družstva. O tom ale soused nevěděl, protože je to starší člověk a nezjistil, že si i tento pozemek družstvo připsalo do smlouvy. Byl za nimi s tím, že ho podvedli, že toto prodat nechtěl /proč by tam budoval cestu, pergolu, je tami studna s pitnou vodou - jediná voda pro nemovitost/. Tam mu řekli "stalo se, ale můžete to užívat, dokud žijete". Samozřejmě, že s tím nesouhlasí ani on, ani já s manželem. Jak můžeme postupovat a získat "alespoň" kus pozemku, který je pod pergolou udírnou + cestičku zpět? Moc děkuji za radu. Katka

Dotaz poslal/a: KatkaHubikova, 12. 12. 2019 17:49

Dobrý den, otázkou bude, zda to není již promlčené a zda platnost smlouvy s družstvem půjde ještě nyní zpochybnit. Rovněž je na zvážení, zda se nejedná o podvod a zda tedy by to šlo řešit i přes Policii jako trestní čin. Nejprve bych se pokusila vyjednat s družstvem převod pozemku alespoň za nějakou "velmi přátelskou cenu". Pokud nevyhoví, pak je nutno předat případ právníkovi, který se tím bude zabývat. Plnou moc pro zastupování však musí právníkovi dát váš soused, neboť on byl "podveden".

Mgr. Šárka Smetanová, 12. 12. 2019 18:07

Tržní řád obce

Lze považovat schválený tržní řád obce, zakazující nabídku a poskytování služeb mimo provozovnu určenou k tomuto účelu rozhodnutím, opatřením nebo jiným úkonem vyžadovaným stavebním zákonem, na určitém území za důvod k neprokázání oprávněnosti umístění mobilní provozovny dle § 17 odst. 3 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, i přesto, že v citovaném zákoně se hovoří o oprávněnosti umístění, kdežto tržní řád zakazuje poskytování služeb? Přísluší živnostenskému úřadu kontrola, dodržování nařízení obce a následné sankcionování pachatele, v tomto konkrétním případě dle § 62 odst. 1e zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání?

Dotaz poslal/a: cachapetr1, 07. 11. 2019 15:52

Dobrý den, pokud tržní řád zakazuje poskytování služeb mimo "pevnou" provozovnu, pak nemáte oprávnění umístit mobilní provozovnu na určitém takto zakázaném území. V tom případě tedy živnostenský úřad vás může sankcionovat za neprokázání oprávněnosti umístění mobilní provozovny podle živn.zákona, pokud jste umístil mobilní provozovnu na toto území.

Mgr. Šárka Smetanová, 12. 11. 2019 16:28

Finncování hypoteky z bytu

Dobrý den, příští rok bychom rádi se ženou koupili domek, čekáme dalšího potomka a naše 2+1 nám časem přestane stačit. Zvažuji jakým způsobem financovat hypotéku a složit požadovanou část 20% kupní (odhadní) ceny. Při předpokládané ceně kolem 4,5mil mi nebudou momentální úspory stačit. Proto musím kalkulovat i s našim současným bytem, v něm ale stále bydlíme. Jaké mám momentálně možnosti? Nabízí se varianta jít na nějaký čas do většího bytu na pronájem a naši 2+1 prodat, z této částky bych pokryl jak požadovaných 20% kupní ceny tak daň z nemovitosti. Druhá varianta, o které jsem se dočetl na internetu, je použít současnou 2+1 jako další zástavu a nemusel bych mít ihned hotovost 20% z kupní ceny. Ovšem měsíční splátky by byly o to větší a předpokládám, že bych byt nemohl prodat dříve, než doplatím bance oněch 20procent. Jsou i jiné varianty financování při mé situaci? Jaké jsou úskalí druhé varianty, kterou jsem výše popsal. Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: vladaturjap, 30. 10. 2019 12:56

Dobrý den, současný byt můžete zastavit a tím splnit povinnost mít 20% vlastních zdrojů. Byt pak můžete pronajímat a tím si snížit měsíční splátku hypotéky. Některé banky však nabízí dnes i 90 % hypotéky, jen s trochu vyšším úrokem. Byt pak můžete i časem prodat a umořit tím část hypotéky, s tím bude banka souhlasit (s prodejem, pokud se z toho splatí část hypotéky). Pronajímat větší byt a podstupovat dvojí stěhování je zbytečně komplikované.

Mgr. Šárka Smetanová, 30. 10. 2019 15:24

Vrácení daru

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká ochranná doba, kdy po darování nemovitosti rodičem dítěti je možné žádat dar zpět. Pokud ano, jak je dlouhá a zda k tomu jsou ještě nějaké podmínky (např. že se dítě k rodiči chová zle, nebo žádné takové podmínky nejsou) Moc děkuji.

Dotaz poslal/a: Sevicka, 26. 10. 2019 14:28

Dobrý den, odvolání daru je možné nejen pro nevděk obdarovaného (obdarovaný se chová k dárci nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy), ale i pro nouzi dárce (dárce poté, co došlo k darování, upadne do takové nouze, že nemá prostředky ani na nutnou výživu vlastní nebo nutnou výživu osoby, k jejíž výživě je povinen). Dárce může dar pro nevděk odvolat do jednoho roku ode dne, co obdarovaný dárci ublížil, ale dozví-li se o tom dárce později, tak do jednoho roku ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru.

Mgr. Šárka Smetanová, 29. 10. 2019 16:26

Převod darovaného pozemku na manžela?

Vážení, od rodičů mi byl darován pozemek, nyní na něm s manželem stavíme, chtěla bych vědět, jak to bude s pozemkem, až bude domek zapsán v katastru. Předpokládám, že dům bude napsán na oba jako SJM, co ale pozemek, může dále být napsán pouze na mě? Nebo musí být celý pozemek převeden do SJM nebo stačí aby do SJM byla převedena jen ta část pozemku, na které se bude nacházet dům. A pokud ano, musí být na zbylé části pozemku dáno věcné břemeno užívání pro manžela nebo nemusí? Rodiče si nepřejí, aby jakákoli část byla převedena na manžela, chtějí mě chránit a já jim rozumím, chtěla bych tedy vědět, do čeho mě zákon nutí (někde jsem zaslechla, že musí být stejný majitel domu s majitelem pozemku, na kterém dotyčný dům stojí) a jak to tedy po dostavbě domku bude. Ještě informace, na stavbu máme s manželem hypotéku psanou na oba a zastavěn ve prospěch banky je právě zmíněný pozemek, tak ani nevím, zda by to banka dovolila, aby se měnil vlastník. Děkuji

Dotaz poslal/a: Sevicka, 26. 10. 2019 13:04

Dobrý den, domek může být buď zapsán samostatně v SJM jako právo stavby a tedy pozemek zůstane ve vašem vlastnictví, anebo se může stát součástí pozemku, a tedy pak by obojí bylo ve vašem vlastnictví, anebo lze rozšířit SJM a převést pozemek do SJM, pak by obojí bylo v SJM. Záleží, jak se dohodnete s manželem. Jak to bude zapsáno v katastru, tedy záleží na tom, jaké poklady katastru dodáte. Lze rovněž, aby se součástí SJM stal jen zastavěný pozemek, pak ale bude nutno zřídit věcné břemeno. Variant je více, ale co dovolí banka, musíte zjistit u vaší banky.

Mgr. Šárka Smetanová, 29. 10. 2019 16:07

Vypořádání vložené investice

Dobrý den, mám asi neobvyklí dotaz, ale nevím, jak ho řešit. Rodiče si pořídili dům, který se skládal ze 4 malých bytů (dva v prvním patře a dva v druhém patře) a dvou nebytových prostor v přízemí. Rodiče si ze dvou bytů v prvním patře vytvořili jeden velký byt. Moje sestra si vytvořila velký byt z dvou bytů ve druhém patře a půdy (nacházející se ještě nad byty). Aby však stavební úpravy mohla provést, musela si vzít s manželem půjčku, aby však půjčku získali, museli se stát vlastníky. Rodiče tedy převedli celý dům na nás se sestrou, každá rovnou polovinou - bez definice, který byt je které a který nebyt je které, prostě každá má polovinu ze všeho. Nyní se sestra s manželem odstěhovala do nového domku a byt, ve kterém bydleli chce pronajímat. V bytě od rodičů bydlela s rodinou 17 let, já jsem z celého domu nemohla využívat nic, protože v jednom velkém bytě bydlela sestra a v druhém rodiče - ani mě však nenapadlo nic využívat. Co se však situace změnila, sestra začala tvrdit, že do jejich bytu investovala milion (na to není vůbec žádný důkaz) a chce byt, ve kterém bydleli pronajímat a celý nájem si chce nechávat (nechce nic dávat do fondu), dokud si nájmem nesplatí svůj milion. Nebo že si byt nyní můžu využívat já, ale mám ji zaplatit polovičku z investice. I kdyby se dům jednou prodával, chce nejprve zaplatit milion (její investici) a zbytek si teprve rozdělit rovným dílem. Když jsme s rodiči chtěli, že se jim celý dům vrátí, tak jedině pod podmínkou, že ji opět zaplatíme její investici. Mně to připadá na hlavu postavené, vždyť ona si svoji investici za těch 17 let odbydlela, nebo se pletu? Kdyby se jednalo o cizího nájemníka, kterému bychom byty a půdu pronajali s tím, že si tam může zainvestovat co chce a my mu to budeme postupně odčítat od nájmu, tak by již dávno byla investice zaplacena a ještě by nám pár let nájem platil. Nájem takového bytu se v dané oblasti pohybuje 10 tis., což by bylo zaplaceno za 10 let. Nejde mi na tom vůbec něco vydělávat, ale nelíbí se mi, že po mně či po rodičích sestra vyžaduje zaplatit investici, nebo naopak tam někoho nastěhovat a celý nájem si nechávat a až se porouchá střecha, tak bude po nás chtít opět zaplatit polovinu, do fondu nechce nic dávat. Řešit to chce ihned, protože chce co nejdříve peníze, buď z nájmu nebo od nás, vše je postaveno na citovém vydírání, kdy tím nejvíce ubližuje rodičům. Poraďte mi prosím vás, jak tuto situaci vyřešit, musíme se obrátit na soud? Moje vysvětlení neuznává, chce zajít za 3 nezávislými právníky a podle toho, ke které straně se častěji přikloní, tak podle toho by mělo dojít k vypořádání. Mě se to však nelíbí, protože nemám jistotu, jestli právníci budou opravdu tak nestranní.

Dotaz poslal/a: Sevicka, 26. 10. 2019 12:33

Dobrý den, obecně lze říci, že pokud sestra nemá důkaz, že investovala 1 milion Kč, pak nemůže nic požadovat. Rovněž nemá právo byt pronajímat, k tomu je třeba souhlasu všech spoluvlastníků. Nicméně situace je složitější a je nutno vědět, kdy údajně investovala peníze, od kdy je vlastníkem, o jakou půjčku jde, jaká byla tehdy dohoda mezi vámi, když dělala stavební úpravy atd. Doporučuji vyhledat si svého právníka, kterému důvěřujete, který se seznámí podrobněji s Vaším případem, a jehož vysvětlení Vám bude připadat logické, a poté jednat se sestrou nebo s jejím právníkem prostřednictvím něho. Jednání napřímo bývá v rodině příliš emocionální.

Mgr. Šárka Smetanová, 29. 10. 2019 15:40

Nedobrovolné vyplacení

Dobrý den, v rodině řešíme vyplacení za byt, který je vlastněn 50% jednou osobou a 50% druhou. Jeden z vlastníků by chtěl být vyplacen protože rozsáhlý byt neužívá. Byl zavolán realitní agent, který cenu bytu odhadl na 4 miliony. Očekávalo by se vyplacení osobou, který vlasní první polovinu - který navíc chce byt vlastnit celý (je to jeho zájmem). Bohužel nesouhlasí s cenou. Zároveň sám nechce být vyplacen. Jak se taková situace dá řešit, když se takto poloviční vlastník takto "šprajcne" a nechce být vyplacen (za 50% z 4M) a zároveň nechce vyplatit oněch 50% z 4M. Samotná polovina bytu je na realitním trhu samozřejmě mnohonásobně podceněna (odhadem na 1M-1.5M, protože byt nelze rozdělit přičkami a nový majitel by byl nucen sdílet společné prostory) Prosím o radu, jak se taková situace řeší. (vyjma ústupku a snížení ceny na takovou úroveň s kterou by vykupující vlastník souhlasil). Lze se bránit soudně a například byt prodat jako celek i přes nesouhlas prvního (50%) vlastníka a následně peníze rozdělit? Děkuji, Tomáš Pivonka

Dotaz poslal/a: Tomas_Pivonka, 16. 10. 2019 00:15

Dobrý den, nikdo nemůže být nucen setrvat ve spoluvlastnictví. Takže pokud druhý spoluvlastník není ochoten přistoupit na vypořádání spoluvlastnictví dohodou, pak lze požádat soud o vypořádání. V rámci soudního řízení se pak hodnota bytu určí znaleckým posudkem. Druhý spoluvlastník pak pokud by nebyl ochoten vyplatit 1/2 podílu dle ceny určené znalcem, pak soud může byt přiřknout do vašeho vlastnictví a vy mu vyplatíte ten podíl. Pokud by ani jeden spoluvlastník nechtěl vyplatit druhého, pak soud může rozhodnout o prodeji bytu a rozdělení výnosu mezi vámi. Fyzické rozdělení není možné, pokud nelze zcela oddělit na 2 samostatné byty. S pozdravem Mgr. Šárka Smetanová, advokátka

Mgr. Šárka Smetanová, 19. 10. 2019 11:49

Stránka 1/26

Předchozí

1

Partner sekce

MAXIMA REALITY

MAXIMA REALITY

Partnerem seriálu je MAXIMA REALITY, pražská realitní kancelář s tradicí férového přístupu ke klientům. Měníme vše, co vám vadí na realitkách, a prosazujeme změnu českého realitního trhu k lepšímu. Navíc disponujeme širokým zázemím pro prodej a pronájem nemovitostí: prezentaci a inzerci, právní služby i financování zajišťuje tým expertů. Zdarma provozujeme odhad nemovitosti on-line, jako vůbec první realitní kancelář jsme přišli se službou výměna nemovitosti.

Za tuto kategorii odpovídá:

Adam Chládek

http://www.maxima.cz

Partnerem poradny od: 3. 6. 2014

Aktuální články

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou ušetřit až 500 korun při nákupech...více

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České...více

Air Bank vylepšuje dětský účet, přidá spoření a kapesné

Air Bank vylepšuje dětský účet, přidá spoření a kapesné

Klienti Air Bank mohou pro své děti od 8 do 14 let věku založit běžný účet nově i v mobilní...více

Interaktivní grafiky

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Co zdražilo úplně nejvíc? Tohle jsou skokani roku

Co zdražilo úplně nejvíc? Tohle jsou skokani roku

Auta. Benzin. Citrony. Droždí. Elektrika. Fšecko. Zdražuje se. Ostře. Meziroční inflace...více

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Dva roky s covidovými omezeními a uzavírkami znamenaly pohromu jak pro mnoho menších kamenných...více

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.