Poradna - Realitní poradna

Chystáte se z pronájmu do vlastního? Koupě bytu či domu je velká investice, kterou je nutné dobře promyslet. Pokud s nákupem nebo prodejem nemovitosti váháte a nevíte si rady, využijte naši realitní poradu. Zkrátka ale nepřijdou ani ti, kdo si bydlení pouze pronajímají, naši odborníci i naše články, radí i jim. Pokud nechcete čekat na odpověď (někdy může přijít až za tři pracovní dny), zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů, je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Nejčastější otázky čtenářů

Prodej bytu s hypotékou

Dobrý den , je možné prodat byt na který si vzal otec hypotéku ? Situace je taková že rodiče jsou sice rozvedení ale žijou spolu v bytě a každý vlastní půlku , otec si nedávno vzal pujčku a Já s mamkou by jsme chtěli jít bydlet někam jinam ale potřebovali by jsme nějaké peníze na start.Je možní prodat jen půlku kterou vlastní ?Děkji za odpověd

Celý příspěvek a Odpověd

darování nemovitosti

Dobrý den, chci darovat dceři dům, která je vdaná. Pokud se rozvede bude dům jen její nebo bude součástí majetkového vypořádání v případě rozvodu

Celý příspěvek a Odpověd

vyplacení z domu

Dobrý den,se sestrou jsme se dohodly na vyplacení z domu našich rodičů.Sestra tam bydlí s rodiči a se svoji rodinou a jsme dohodnuté až její manžel prodá svůj dům po babičce že mě vyplatí.Dá se to prosím nějak ošetřit smlouvou.když jsem se dohodly mezi sebou? Děkuji za odpověď V.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Realitní poradna

Všechny dotazy

pozemky

Dobrý den. Soused se v roce 2011 rozhodl prodat nějaké pozemky zemědělskému družstvu. Teď, v roce 2019 nám prodal domek s pergolou,kde jsme teprve teď zjistili, že i pozemek pod pergolou a vybudovaná příjezdová cesta je družstva. O tom ale soused nevěděl, protože je to starší člověk a nezjistil, že si i tento pozemek družstvo připsalo do smlouvy. Byl za nimi s tím, že ho podvedli, že toto prodat nechtěl /proč by tam budoval cestu, pergolu, je tami studna s pitnou vodou - jediná voda pro nemovitost/. Tam mu řekli "stalo se, ale můžete to užívat, dokud žijete". Samozřejmě, že s tím nesouhlasí ani on, ani já s manželem. Jak můžeme postupovat a získat "alespoň" kus pozemku, který je pod pergolou udírnou + cestičku zpět? Moc děkuji za radu. Katka

Dotaz poslal/a: KatkaHubikova, 12. 12. 2019 17:49

Dobrý den, otázkou bude, zda to není již promlčené a zda platnost smlouvy s družstvem půjde ještě nyní zpochybnit. Rovněž je na zvážení, zda se nejedná o podvod a zda tedy by to šlo řešit i přes Policii jako trestní čin. Nejprve bych se pokusila vyjednat s družstvem převod pozemku alespoň za nějakou "velmi přátelskou cenu". Pokud nevyhoví, pak je nutno předat případ právníkovi, který se tím bude zabývat. Plnou moc pro zastupování však musí právníkovi dát váš soused, neboť on byl "podveden".

MAXIMA REALITY, Mgr. Šárka Smetanová, 12. 12. 2019 18:07

Tržní řád obce

Lze považovat schválený tržní řád obce, zakazující nabídku a poskytování služeb mimo provozovnu určenou k tomuto účelu rozhodnutím, opatřením nebo jiným úkonem vyžadovaným stavebním zákonem, na určitém území za důvod k neprokázání oprávněnosti umístění mobilní provozovny dle § 17 odst. 3 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, i přesto, že v citovaném zákoně se hovoří o oprávněnosti umístění, kdežto tržní řád zakazuje poskytování služeb? Přísluší živnostenskému úřadu kontrola, dodržování nařízení obce a následné sankcionování pachatele, v tomto konkrétním případě dle § 62 odst. 1e zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání?

Dotaz poslal/a: cachapetr1, 07. 11. 2019 15:52

Dobrý den, pokud tržní řád zakazuje poskytování služeb mimo "pevnou" provozovnu, pak nemáte oprávnění umístit mobilní provozovnu na určitém takto zakázaném území. V tom případě tedy živnostenský úřad vás může sankcionovat za neprokázání oprávněnosti umístění mobilní provozovny podle živn.zákona, pokud jste umístil mobilní provozovnu na toto území.

MAXIMA REALITY, Mgr. Šárka Smetanová, 12. 11. 2019 16:28

Finncování hypoteky z bytu

Dobrý den, příští rok bychom rádi se ženou koupili domek, čekáme dalšího potomka a naše 2+1 nám časem přestane stačit. Zvažuji jakým způsobem financovat hypotéku a složit požadovanou část 20% kupní (odhadní) ceny. Při předpokládané ceně kolem 4,5mil mi nebudou momentální úspory stačit. Proto musím kalkulovat i s našim současným bytem, v něm ale stále bydlíme. Jaké mám momentálně možnosti? Nabízí se varianta jít na nějaký čas do většího bytu na pronájem a naši 2+1 prodat, z této částky bych pokryl jak požadovaných 20% kupní ceny tak daň z nemovitosti. Druhá varianta, o které jsem se dočetl na internetu, je použít současnou 2+1 jako další zástavu a nemusel bych mít ihned hotovost 20% z kupní ceny. Ovšem měsíční splátky by byly o to větší a předpokládám, že bych byt nemohl prodat dříve, než doplatím bance oněch 20procent. Jsou i jiné varianty financování při mé situaci? Jaké jsou úskalí druhé varianty, kterou jsem výše popsal. Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: vladaturjap, 30. 10. 2019 12:56

Dobrý den, současný byt můžete zastavit a tím splnit povinnost mít 20% vlastních zdrojů. Byt pak můžete pronajímat a tím si snížit měsíční splátku hypotéky. Některé banky však nabízí dnes i 90 % hypotéky, jen s trochu vyšším úrokem. Byt pak můžete i časem prodat a umořit tím část hypotéky, s tím bude banka souhlasit (s prodejem, pokud se z toho splatí část hypotéky). Pronajímat větší byt a podstupovat dvojí stěhování je zbytečně komplikované.

MAXIMA REALITY, Mgr. Šárka Smetanová, 30. 10. 2019 15:24

Vrácení daru

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká ochranná doba, kdy po darování nemovitosti rodičem dítěti je možné žádat dar zpět. Pokud ano, jak je dlouhá a zda k tomu jsou ještě nějaké podmínky (např. že se dítě k rodiči chová zle, nebo žádné takové podmínky nejsou) Moc děkuji.

Dotaz poslal/a: Sevicka, 26. 10. 2019 14:28

Dobrý den, odvolání daru je možné nejen pro nevděk obdarovaného (obdarovaný se chová k dárci nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy), ale i pro nouzi dárce (dárce poté, co došlo k darování, upadne do takové nouze, že nemá prostředky ani na nutnou výživu vlastní nebo nutnou výživu osoby, k jejíž výživě je povinen). Dárce může dar pro nevděk odvolat do jednoho roku ode dne, co obdarovaný dárci ublížil, ale dozví-li se o tom dárce později, tak do jednoho roku ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru.

MAXIMA REALITY, Mgr. Šárka Smetanová, 29. 10. 2019 16:26

Převod darovaného pozemku na manžela?

Vážení, od rodičů mi byl darován pozemek, nyní na něm s manželem stavíme, chtěla bych vědět, jak to bude s pozemkem, až bude domek zapsán v katastru. Předpokládám, že dům bude napsán na oba jako SJM, co ale pozemek, může dále být napsán pouze na mě? Nebo musí být celý pozemek převeden do SJM nebo stačí aby do SJM byla převedena jen ta část pozemku, na které se bude nacházet dům. A pokud ano, musí být na zbylé části pozemku dáno věcné břemeno užívání pro manžela nebo nemusí? Rodiče si nepřejí, aby jakákoli část byla převedena na manžela, chtějí mě chránit a já jim rozumím, chtěla bych tedy vědět, do čeho mě zákon nutí (někde jsem zaslechla, že musí být stejný majitel domu s majitelem pozemku, na kterém dotyčný dům stojí) a jak to tedy po dostavbě domku bude. Ještě informace, na stavbu máme s manželem hypotéku psanou na oba a zastavěn ve prospěch banky je právě zmíněný pozemek, tak ani nevím, zda by to banka dovolila, aby se měnil vlastník. Děkuji

Dotaz poslal/a: Sevicka, 26. 10. 2019 13:04

Dobrý den, domek může být buď zapsán samostatně v SJM jako právo stavby a tedy pozemek zůstane ve vašem vlastnictví, anebo se může stát součástí pozemku, a tedy pak by obojí bylo ve vašem vlastnictví, anebo lze rozšířit SJM a převést pozemek do SJM, pak by obojí bylo v SJM. Záleží, jak se dohodnete s manželem. Jak to bude zapsáno v katastru, tedy záleží na tom, jaké poklady katastru dodáte. Lze rovněž, aby se součástí SJM stal jen zastavěný pozemek, pak ale bude nutno zřídit věcné břemeno. Variant je více, ale co dovolí banka, musíte zjistit u vaší banky.

MAXIMA REALITY, Mgr. Šárka Smetanová, 29. 10. 2019 16:07

Vypořádání vložené investice

Dobrý den, mám asi neobvyklí dotaz, ale nevím, jak ho řešit. Rodiče si pořídili dům, který se skládal ze 4 malých bytů (dva v prvním patře a dva v druhém patře) a dvou nebytových prostor v přízemí. Rodiče si ze dvou bytů v prvním patře vytvořili jeden velký byt. Moje sestra si vytvořila velký byt z dvou bytů ve druhém patře a půdy (nacházející se ještě nad byty). Aby však stavební úpravy mohla provést, musela si vzít s manželem půjčku, aby však půjčku získali, museli se stát vlastníky. Rodiče tedy převedli celý dům na nás se sestrou, každá rovnou polovinou - bez definice, který byt je které a který nebyt je které, prostě každá má polovinu ze všeho. Nyní se sestra s manželem odstěhovala do nového domku a byt, ve kterém bydleli chce pronajímat. V bytě od rodičů bydlela s rodinou 17 let, já jsem z celého domu nemohla využívat nic, protože v jednom velkém bytě bydlela sestra a v druhém rodiče - ani mě však nenapadlo nic využívat. Co se však situace změnila, sestra začala tvrdit, že do jejich bytu investovala milion (na to není vůbec žádný důkaz) a chce byt, ve kterém bydleli pronajímat a celý nájem si chce nechávat (nechce nic dávat do fondu), dokud si nájmem nesplatí svůj milion. Nebo že si byt nyní můžu využívat já, ale mám ji zaplatit polovičku z investice. I kdyby se dům jednou prodával, chce nejprve zaplatit milion (její investici) a zbytek si teprve rozdělit rovným dílem. Když jsme s rodiči chtěli, že se jim celý dům vrátí, tak jedině pod podmínkou, že ji opět zaplatíme její investici. Mně to připadá na hlavu postavené, vždyť ona si svoji investici za těch 17 let odbydlela, nebo se pletu? Kdyby se jednalo o cizího nájemníka, kterému bychom byty a půdu pronajali s tím, že si tam může zainvestovat co chce a my mu to budeme postupně odčítat od nájmu, tak by již dávno byla investice zaplacena a ještě by nám pár let nájem platil. Nájem takového bytu se v dané oblasti pohybuje 10 tis., což by bylo zaplaceno za 10 let. Nejde mi na tom vůbec něco vydělávat, ale nelíbí se mi, že po mně či po rodičích sestra vyžaduje zaplatit investici, nebo naopak tam někoho nastěhovat a celý nájem si nechávat a až se porouchá střecha, tak bude po nás chtít opět zaplatit polovinu, do fondu nechce nic dávat. Řešit to chce ihned, protože chce co nejdříve peníze, buď z nájmu nebo od nás, vše je postaveno na citovém vydírání, kdy tím nejvíce ubližuje rodičům. Poraďte mi prosím vás, jak tuto situaci vyřešit, musíme se obrátit na soud? Moje vysvětlení neuznává, chce zajít za 3 nezávislými právníky a podle toho, ke které straně se častěji přikloní, tak podle toho by mělo dojít k vypořádání. Mě se to však nelíbí, protože nemám jistotu, jestli právníci budou opravdu tak nestranní.

Dotaz poslal/a: Sevicka, 26. 10. 2019 12:33

Dobrý den, obecně lze říci, že pokud sestra nemá důkaz, že investovala 1 milion Kč, pak nemůže nic požadovat. Rovněž nemá právo byt pronajímat, k tomu je třeba souhlasu všech spoluvlastníků. Nicméně situace je složitější a je nutno vědět, kdy údajně investovala peníze, od kdy je vlastníkem, o jakou půjčku jde, jaká byla tehdy dohoda mezi vámi, když dělala stavební úpravy atd. Doporučuji vyhledat si svého právníka, kterému důvěřujete, který se seznámí podrobněji s Vaším případem, a jehož vysvětlení Vám bude připadat logické, a poté jednat se sestrou nebo s jejím právníkem prostřednictvím něho. Jednání napřímo bývá v rodině příliš emocionální.

MAXIMA REALITY, Mgr. Šárka Smetanová, 29. 10. 2019 15:40

Nedobrovolné vyplacení

Dobrý den, v rodině řešíme vyplacení za byt, který je vlastněn 50% jednou osobou a 50% druhou. Jeden z vlastníků by chtěl být vyplacen protože rozsáhlý byt neužívá. Byl zavolán realitní agent, který cenu bytu odhadl na 4 miliony. Očekávalo by se vyplacení osobou, který vlasní první polovinu - který navíc chce byt vlastnit celý (je to jeho zájmem). Bohužel nesouhlasí s cenou. Zároveň sám nechce být vyplacen. Jak se taková situace dá řešit, když se takto poloviční vlastník takto "šprajcne" a nechce být vyplacen (za 50% z 4M) a zároveň nechce vyplatit oněch 50% z 4M. Samotná polovina bytu je na realitním trhu samozřejmě mnohonásobně podceněna (odhadem na 1M-1.5M, protože byt nelze rozdělit přičkami a nový majitel by byl nucen sdílet společné prostory) Prosím o radu, jak se taková situace řeší. (vyjma ústupku a snížení ceny na takovou úroveň s kterou by vykupující vlastník souhlasil). Lze se bránit soudně a například byt prodat jako celek i přes nesouhlas prvního (50%) vlastníka a následně peníze rozdělit? Děkuji, Tomáš Pivonka

Dotaz poslal/a: Tomas_Pivonka, 16. 10. 2019 00:15

Dobrý den, nikdo nemůže být nucen setrvat ve spoluvlastnictví. Takže pokud druhý spoluvlastník není ochoten přistoupit na vypořádání spoluvlastnictví dohodou, pak lze požádat soud o vypořádání. V rámci soudního řízení se pak hodnota bytu určí znaleckým posudkem. Druhý spoluvlastník pak pokud by nebyl ochoten vyplatit 1/2 podílu dle ceny určené znalcem, pak soud může byt přiřknout do vašeho vlastnictví a vy mu vyplatíte ten podíl. Pokud by ani jeden spoluvlastník nechtěl vyplatit druhého, pak soud může rozhodnout o prodeji bytu a rozdělení výnosu mezi vámi. Fyzické rozdělení není možné, pokud nelze zcela oddělit na 2 samostatné byty. S pozdravem Mgr. Šárka Smetanová, advokátka

MAXIMA REALITY, Mgr. Šárka Smetanová, 19. 10. 2019 11:49

Hypotéka na partnera a spoluvlastnictví

Dobrý den, chceme si s partnerem (nejsme manželé) koupit nemovitost s tím, že hypotéka by byla psaná jen na něj (to není problém). V praxi bych na její splácení přispívala taky, ale není jasné, jak moc – to by záleželo na vývoji mých příjmů. Chtěli bychom nějak smluvně ustanovit, že jsme spoluvlastníci a každý má takový podíl nemovitosti, jakým podílem se účastní splácení hypotéky (což se ale bude možná v čase měnit). Je možné smluvně ošetřit spoluvlastnictví bez pevně daného podílu, a jakým případně způsobem? Děkuji!

Dotaz poslal/a: hellodolly, 10. 10. 2019 23:29

Dobrý den, ano, teoreticky by to šlo, ale nejde podíly jen tak lehce měnit, ale vždy jen na základě darovací či kupní smlouvy, kterou se prodá/daruje část či celý podíl. Byl by to však daňově nevýhodný převod podílu. Na začátku byste si museli ten podíl odhadnout a ten by se zapsal do katastru nemovitostí. Zároveň byste měli uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí kupní, kde by byl závazek, že v případě, že byste se nepodílela na splácení hypotéky, pak byste byla povinna část či celý podíl darovat příteli. Takový dar je však nutno poté zdanit 15 % daní z příjmu (z hodnoty darovaného podílu). Spíše bych tedy doporučila, aby vlastníkem nemovitosti se nyní stal jen přítel, na kterém by byla i hypotéka - povinnost splácet úvěr. Pokud byste se stali v budoucnu manželé, pak lze jednoduše smlouvou o rozšíření společného jmění manželů zahrnout nemovitost do společného jmění. Takový převod by nepodléhal dani. Zároveň můžete mít nyní sepsanou jednoduchou smlouvu, že za užívání nemovitosti (na její provoz - služby apod.) přispíváte jen nějakou menší částku a v případě, že byste přispěla více na pokrytí hypotéky, pak v případě rozchodu vám tento rozdíl přítel vrátí. S pozdravem Mgr. Šárka Smetanová, advokátka

MAXIMA REALITY, Mgr. Šárka Smetanová, 19. 10. 2019 11:29

Ukončení nájmu

Dobrý den, chci se zeptat, zda majitel bytu má právo po nás žádat zaplacení nové kuchyňské pracovní desky (tedy opotřebení), omylem jsem totiž vzal horký hrnec a položil na linku, udělalo to bublinu. Majitel chce vyměnit celou desku a chce jí zaplatit v plné výši. Na funkčnost desky to ale nemá vliv, deska je krom této drobné vady zcela v pořádku. Teď se stěhujeme do jiného bytu a chce nám to strhnout z kauce. Jak máme dále postupovat? Děkuji

Dotaz poslal/a: dennyorsay, 27. 09. 2019 23:40

Dobrý den, bohužel, toto nespadá pod běžné opotřebení bytu, ale o poškození. Pronajímatel má tedy právo na náhradu této škody, tedy proplacení nákladů na uvedení po původního stavu. Otázkou je tedy, jaký byl původní stav - zda se jednalo o zcela novou linku bez opotřebení anebo zda již byla starší. Pokud by šlo o již starší linku, pak byste měli uhradit jen hodnotu této starší desky. Můžete si rovněž vzít tu starou desku a zkusit ji prodat nebo použít jinde. S pozdravem Mgr. Šárka Smetanová, advokátka

MAXIMA REALITY, Mgr. Šárka Smetanová, 30. 09. 2019 17:57

Darování bytu

Dobrý den, chtěla bych koupit byt a darovat ho dceři. Zajímalo by mě, jestli se tento dar pak bude zohledňovat v dědickém řízení? Jestli se pak bude muset dcera dělit o tento dar s mým druhým dítětem (synem)? A ještě by mě zajímalo, jestli když nákup nemovitosti a jeho darování proběhne téměř po sobě (např. po 1-2 měsíci), jestli se platí nějaké poplatky nebo daně za převod. Děkuji.

Dotaz poslal/a: pupalka, 20. 09. 2019 16:38

Dobrý den, dar se v dědickém řízení zohledňuje (započte se na povinný díl dcery), pokud k němu došlo v posledních 3 letech před smrtí. Zůstavitel však může určit, aby se dar zohlednil i za delší dobu. Dcera se určitě nemusí (není povinna) dělit o dar s bratrem. Započtení na povinný díl dcery znamená, že v dědictví se ocení hodnota majetku, který zůstal zůstaviteli v době smrti, a pokud dědicem jsou jen dcera a syn (nemáte-li manželku), pak oba mají nárok na 1/2 z toho majetku. Pokud však hodnota 1/2 tohoto majetku je stejná nebo nižší než hodnota toho daru, pak dcera již nedostane z dědictví nic a vše ostatní tedy připadne synovi. Za koupi se platí daň 4 %. Za darování dceři se daň neplatí. Nicméně by bylo jednodušší, když rovnou v kupní smlouvě bude uvedena dcera a proběhne jen 1 řízení na katastru. S pozdravem Mgr. Šárka Smetanová, advokátka

MAXIMA REALITY, Mgr. Šárka Smetanová, 21. 09. 2019 15:36

Stránka 1/26

Předchozí

1

Partner sekce

MAXIMA REALITY

MAXIMA REALITY

Partnerem seriálu je MAXIMA REALITY, pražská realitní kancelář s tradicí férového přístupu ke klientům. Měníme vše, co vám vadí na realitkách, a prosazujeme změnu českého realitního trhu k lepšímu. Navíc disponujeme širokým zázemím pro prodej a pronájem nemovitostí: prezentaci a inzerci, právní služby i financování zajišťuje tým expertů. Zdarma provozujeme odhad nemovitosti on-line, jako vůbec první realitní kancelář jsme přišli se službou výměna nemovitosti.

Za tuto kategorii odpovídá:

Mgr. Šárka Smetanová
advokátka

http://www.maxima.cz

Partnerem poradny od: 3. 6. 2014

Aktuální články

Postavíme banku, s kterou lidé zbohatnou, říká šéf Partners

Postavíme banku, s kterou lidé zbohatnou, říká šéf Partners

Jedna z největších poradenských firem v Česku spustila vlastní nemovitostní fond a životní...více

Podpora v nezaměstnanosti má vyšší strop. Roste i limit pro přivýdělky

Podpora v nezaměstnanosti má vyšší strop. Roste i limit pro přivýdělky

Maximální výše podpory v nezaměstnanosti pro rok 2020 stoupla. Nejsou to zásadní změny,...více

Pozor na daň z nemovitosti. Termín daňového přiznání se blíží

Pozor na daň z nemovitosti. Termín daňového přiznání se blíží

Vlastníte-li byt, dům či pozemek, daň z nemovitosti vás nemine. Kdo k ní musí podat přiznání...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.