Částečný odkup u IŽP

 Na rozdíl od kapitálového pojištění lze u IŽP snadno realizovat tzv. částečný odkup. Klient si určí buď částkou v Kč nebo počtem jednotek výši odkupu a z kterého fondu (fondů) má být odkup realizován. Odkoupená částka je mu zaslána na účet. Je ovšem dobré si uvědomit následující:

  • Protože vstupní poplatek je většinou 5 %, znamená odkup po krátké době od investování ztrátu pro klienta (zhodnocení za krátkou dobu nemohlo "dohnat" tento poplatek).
  • U produktu, který používá takzvané počáteční jednotky, není možné uskutečnit odkup v prvních dvou letech, odkup je možný až ve třetím roce pojištění. (Výjimkou je případ, kdy v tomto období bylo zaplaceno mimořádné pojistné).
  • Některé produkty vyžadují minimální zůstatek na podílovém účtu, který je dán buď absolutní částkou (například 30 000 Kč) nebo jinou podmínkou (zůstatek postačuje na krytí nákladů a pojistného na alespoň 2 roky).

Částečný odkup je zdaněn 15 % z daňového základu, ten je roven výši odkupu bez zaplaceného pojistného. Zákon o dani z příjmů fyzických osob (DPFO) pro účely daně označuje částečný odkup jako "jiný příjem z pojištění osob, které není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy".

Protože zákon o DPFO nestanovuje podmínku zpětně zdanit předchozí daňové odpočty v případě částečných odkupů jako to činí u předčasného zrušení smlouvy, je možné současně čerpat daňové odpočty a provádět částečné odkupy. Dodejme ovšem, že se jedná pouze o převažující výklad, o jehož správnosti může rozhodnout pouze soud.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.