Částečný odkup u IŽP

 Na rozdíl od kapitálového pojištění lze u IŽP snadno realizovat tzv. částečný odkup. Klient si určí buď částkou v Kč nebo počtem jednotek výši odkupu a z kterého fondu (fondů) má být odkup realizován. Odkoupená částka je mu zaslána na účet. Je ovšem dobré si uvědomit následující:

  • Protože vstupní poplatek je většinou 5 %, znamená odkup po krátké době od investování ztrátu pro klienta (zhodnocení za krátkou dobu nemohlo "dohnat" tento poplatek).
  • U produktu, který používá takzvané počáteční jednotky, není možné uskutečnit odkup v prvních dvou letech, odkup je možný až ve třetím roce pojištění. (Výjimkou je případ, kdy v tomto období bylo zaplaceno mimořádné pojistné).
  • Některé produkty vyžadují minimální zůstatek na podílovém účtu, který je dán buď absolutní částkou (například 30 000 Kč) nebo jinou podmínkou (zůstatek postačuje na krytí nákladů a pojistného na alespoň 2 roky).

Částečný odkup je zdaněn 15 % z daňového základu, ten je roven výši odkupu bez zaplaceného pojistného. Zákon o dani z příjmů fyzických osob (DPFO) pro účely daně označuje částečný odkup jako "jiný příjem z pojištění osob, které není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy".

Protože zákon o DPFO nestanovuje podmínku zpětně zdanit předchozí daňové odpočty v případě částečných odkupů jako to činí u předčasného zrušení smlouvy, je možné současně čerpat daňové odpočty a provádět částečné odkupy. Dodejme ovšem, že se jedná pouze o převažující výklad, o jehož správnosti může rozhodnout pouze soud.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

23. 7. 2022 | Jana Divinová | 44 komentářů

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

Provozovatele elektrických koloběžek a segwayů čeká nová povinnost: pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Naopak elektrokol se unijní směrnice netýká.

Záplava není povodeň. Jak nepřijít o peníze z pojišťovny

13. 7. 2022 | dTest | 2 komentáře

Záplava není povodeň. Jak nepřijít o peníze z pojišťovny

Co si pohlídat, když si chcete správně pojistit nemovitost nebo domácnost proti velké vodě? Tady jsou rady od spotřebitelského sdružení dTest.

Allianz má nového finančního ředitele

1. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

Allianz má nového finančního ředitele

Novým členem představenstva Allianz pojišťovny a Allianz penzijní společnosti, který od 1. června zodpovídá za oblast financí, je Venelin Yanakiev.

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

21. 4. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

Více než dvě pětiny obyvatel Česka by mělo zájem o pojištění majetku i pro případ válečných událostí. Ukázal to průzkum společnosti EMA data z konce března na vzorku 1116 lidí ve věku... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.