Chcete použít penzijní fondy k uložení peněz?

Pro koho Jak dlouho Riziko Výkonnost Likvidita
aktivní věk 5 a více let nízké mírně nadprůměrná nízká

Penzijní připojištění je nástrojem především pro ty, kteří se ve stáří nechtějí spoléhat pouze na stát. Minimální doba spoření je pět let, což umožňuje využití produktu i těm, kdo mají důchod "za dveřmi". Optimální délka střádání je však spíše dvacet a více let. Stát účastníkům penzijního připojištění přispívá až sto padesáti korunami měsíčně. Penzijní fond peníze účastníků společně se státními příspěvky průběžně investuje a zhodnocuje. Kromě státu může klientům přispívat jejich zaměstnavatel. Pro podnik je příspěvek uznatelným daňovým nákladem.

Hlavním cílem penzijního připojištění je dlouhodobé spoření na desítky let, kdy se dosahuje největšího efektu.

V našem příkladě spoří Aleš 250 korun měsíčně počínaje letošním rokem, Lenka začne střádat o deset let později. Přestože při ukládání 500 korun měsíčně vloží Lenka do konce roku 2020 do fondu stejně jako Aleš (60 tisíc korun), částka, kterou si nakonec odnese, je o třetinu menší.

Aleš Lenka
2000 250 Kč 0 Kč
2005 250 Kč 0 Kč
2010 250 Kč 500 Kč
2015 250 Kč 500 Kč
skutečně zaplacené příspěvky (konec roku 2020) 60 000 Kč 60 000 Kč
Zůstatek při zhodnocení šest procent ročně 153 367 Kč 102 218 Kč

Investice do penzijního fondu je díky možnosti snížit daně a dostat státní příspěvek lákavá. Je však nutné si uvědomit, že tyto fondy díky přísným omezením daným zákonem investují především do dluhopisů, které vykazují vyšší stabilitu výnosů a nižší rizikovost než akcie. V dlouhodobém horizontu je však výkonnost dluhopisů nižší než akcií či akciových podílových fondů.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.