Chcete použít penzijní fondy k uložení peněz?

Pro koho Jak dlouho Riziko Výkonnost Likvidita
aktivní věk 5 a více let nízké mírně nadprůměrná nízká

Penzijní připojištění je nástrojem především pro ty, kteří se ve stáří nechtějí spoléhat pouze na stát. Minimální doba spoření je pět let, což umožňuje využití produktu i těm, kdo mají důchod "za dveřmi". Optimální délka střádání je však spíše dvacet a více let. Stát účastníkům penzijního připojištění přispívá až sto padesáti korunami měsíčně. Penzijní fond peníze účastníků společně se státními příspěvky průběžně investuje a zhodnocuje. Kromě státu může klientům přispívat jejich zaměstnavatel. Pro podnik je příspěvek uznatelným daňovým nákladem.

Hlavním cílem penzijního připojištění je dlouhodobé spoření na desítky let, kdy se dosahuje největšího efektu.

V našem příkladě spoří Aleš 250 korun měsíčně počínaje letošním rokem, Lenka začne střádat o deset let později. Přestože při ukládání 500 korun měsíčně vloží Lenka do konce roku 2020 do fondu stejně jako Aleš (60 tisíc korun), částka, kterou si nakonec odnese, je o třetinu menší.

Aleš Lenka
2000 250 Kč 0 Kč
2005 250 Kč 0 Kč
2010 250 Kč 500 Kč
2015 250 Kč 500 Kč
skutečně zaplacené příspěvky (konec roku 2020) 60 000 Kč 60 000 Kč
Zůstatek při zhodnocení šest procent ročně 153 367 Kč 102 218 Kč

Investice do penzijního fondu je díky možnosti snížit daně a dostat státní příspěvek lákavá. Je však nutné si uvědomit, že tyto fondy díky přísným omezením daným zákonem investují především do dluhopisů, které vykazují vyšší stabilitu výnosů a nižší rizikovost než akcie. V dlouhodobém horizontu je však výkonnost dluhopisů nižší než akcií či akciových podílových fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

23. 7. 2022 | Jana Divinová | 44 komentářů

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

Provozovatele elektrických koloběžek a segwayů čeká nová povinnost: pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Naopak elektrokol se unijní směrnice netýká.

Záplava není povodeň. Jak nepřijít o peníze z pojišťovny

13. 7. 2022 | dTest | 2 komentáře

Záplava není povodeň. Jak nepřijít o peníze z pojišťovny

Co si pohlídat, když si chcete správně pojistit nemovitost nebo domácnost proti velké vodě? Tady jsou rady od spotřebitelského sdružení dTest.

Allianz má nového finančního ředitele

1. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

Allianz má nového finančního ředitele

Novým členem představenstva Allianz pojišťovny a Allianz penzijní společnosti, který od 1. června zodpovídá za oblast financí, je Venelin Yanakiev.

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

21. 4. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

Více než dvě pětiny obyvatel Česka by mělo zájem o pojištění majetku i pro případ válečných událostí. Ukázal to průzkum společnosti EMA data z konce března na vzorku 1116 lidí ve věku... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.