Příprava na důchod krok za krokem

Začít myslet na zabezpečení v penzi až po padesátce je pozdě. Přinášíme sedm rad, jak se připravit na důchod ještě v produktivním věku.

  1. Pokud vyděláváte více než je průměrná mzda v ČR, počítejte s tím, že rozdíl mezi platem a důchodem bude značný. Jedinou šancí, jak při odchodu do důchodu neprožít existenční šok razantním poklesem příjmů, je začít si včas vytvářet úspory na stáří. Můžete si spořit v bance, investovat do akcií a podílových fondů nebo pořídit si životní pojistku, určitě byste však neměli zapomenout na penzijní připojištění. Výhodné je rovněž využívat pro spoření stavební spoření. Uspořené peníze vám umožní si přilepšit k státem vyplácenému důchodu.
  2. Plaťte sociální pojištění – při výpočtu důchodu se počítají roky, kdy bylo placeno sociální pojištění, bez ohledu na to, zda jste pracovali či ne.
  3. Při každé změně zaměstnání si od zaměstnavatele vyžádejte potvrzení o výdělcích "Evidenční list" a potvrzení o době placení sociálního pojištění "Zápočtový list". Na základě těchto dokladů je počítán důchod. Zaměstnavatel by měl tyto údaje posílat na OSSZ, která je posílá na ČSSZ. Ne všichni tak činí, tudíž se může stát, že potvrzení o vašich výdělcích na ČSSZ nebude. Je lepší mít tato potvrzení při žádání o důchod v ruce.
  4. Jeden až dva roky před nárokem na důchod byste měli od ČSSZ poštou obdržet "Výpis dob pojištění", na kterém jsou uvedeny výdělky a doba pojištění. ČSSZ tento Výpis posílá poté, co OSSZ obdržela od vašeho posledního zaměstnavatele potřebné údaje na tiskopisech předepsaných k "Předstihovému řízení". Může se stát, že údaje za některé roky chybí. OSSZ tato prázdná místa doplní údaji, které prokážete Evidenčním listem, Zápočtovým listem, dokladem o studiu či vojenskou knížkou.
  5. Jeden až dva měsíce před odchodem do důchodu navštivte Okresní správu sociálního zabezpečení a ujistěte se, že všechny potřebné doklady jsou v pořádku, pokud nejsou, tak je doplňte.
  6. V případě, že uvažujete o předčasném důchodu (lze odejít tři roky před splněním podmínek na udělení důchodu), obraťte se na OSSZ, kde vám poradí, jak nejlépe to udělat a vypočtou vám výši důchodu.
  7. Důchod, který vám na OSSZ vypočtou, budete dostávat každý měsíc v hotovosti nebo na základě žádosti na běžný účet. Také jej můžete nechat vyplácet svému zástupci.

Kontakty na Okresní správy sociálního zabezpečení pro jednotlivé regiony naleznete zde

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

S věkem přichází kromě zkušeností i stáří. Češi se bojí ztráty soběstačnosti

26. 2. 2024 | Michal Korejs

S věkem přichází kromě zkušeností i stáří. Češi se bojí ztráty soběstačnosti

Život lidí v Česku se prodlužuje. V důchodu tak velmi pravděpodobně strávíme až o 10 let víc než naši prarodiče. Zní to jako pozitivní zpráva. Dlouhověkost ale s sebou přináší i obavy.... celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Největší pojišťovny v Česku. Žebříčky za rok 2023

14. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Největší pojišťovny v Česku. Žebříčky za rok 2023

Trh pojištění v Česku loni stoupl meziročně o 7,1 %, celkový předpis smluvního pojistného dosáhl 168,49 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů za rok 2023, které podle své metodiky... celý článek

Air Bank přidává pojištění karet a osobních věcí

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Air Bank přidává pojištění karet a osobních věcí

Air Bank začíná nabízet pojištění osobních věcí a platebních prostředků. Služba, na které spolupracuje s Maxima pojišťovnou, je dostupná v bankovní aplikaci My Air.

KB mění pojištění karet. Za vylepšení si klienti připlatí

1. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

KB mění pojištění karet. Za vylepšení si klienti připlatí

Pojištění Merlin, které využívá zhruba třetina majitelů platebních karet od Komerční banky, postupně nahradí nová služba nazvaná Extra služba Bezpečí. Přinese vyšší krytí, ovšem bude... celý článek

Partners Financial Services