Příprava na důchod krok za krokem

Začít myslet na zabezpečení v penzi až po padesátce je pozdě. Přinášíme sedm rad, jak se připravit na důchod ještě v produktivním věku.

  1. Pokud vyděláváte více než je průměrná mzda v ČR, počítejte s tím, že rozdíl mezi platem a důchodem bude značný. Jedinou šancí, jak při odchodu do důchodu neprožít existenční šok razantním poklesem příjmů, je začít si včas vytvářet úspory na stáří. Můžete si spořit v bance, investovat do akcií a podílových fondů nebo pořídit si životní pojistku, určitě byste však neměli zapomenout na penzijní připojištění. Výhodné je rovněž využívat pro spoření stavební spoření. Uspořené peníze vám umožní si přilepšit k státem vyplácenému důchodu.
  2. Plaťte sociální pojištění – při výpočtu důchodu se počítají roky, kdy bylo placeno sociální pojištění, bez ohledu na to, zda jste pracovali či ne.
  3. Při každé změně zaměstnání si od zaměstnavatele vyžádejte potvrzení o výdělcích "Evidenční list" a potvrzení o době placení sociálního pojištění "Zápočtový list". Na základě těchto dokladů je počítán důchod. Zaměstnavatel by měl tyto údaje posílat na OSSZ, která je posílá na ČSSZ. Ne všichni tak činí, tudíž se může stát, že potvrzení o vašich výdělcích na ČSSZ nebude. Je lepší mít tato potvrzení při žádání o důchod v ruce.
  4. Jeden až dva roky před nárokem na důchod byste měli od ČSSZ poštou obdržet "Výpis dob pojištění", na kterém jsou uvedeny výdělky a doba pojištění. ČSSZ tento Výpis posílá poté, co OSSZ obdržela od vašeho posledního zaměstnavatele potřebné údaje na tiskopisech předepsaných k "Předstihovému řízení". Může se stát, že údaje za některé roky chybí. OSSZ tato prázdná místa doplní údaji, které prokážete Evidenčním listem, Zápočtovým listem, dokladem o studiu či vojenskou knížkou.
  5. Jeden až dva měsíce před odchodem do důchodu navštivte Okresní správu sociálního zabezpečení a ujistěte se, že všechny potřebné doklady jsou v pořádku, pokud nejsou, tak je doplňte.
  6. V případě, že uvažujete o předčasném důchodu (lze odejít tři roky před splněním podmínek na udělení důchodu), obraťte se na OSSZ, kde vám poradí, jak nejlépe to udělat a vypočtou vám výši důchodu.
  7. Důchod, který vám na OSSZ vypočtou, budete dostávat každý měsíc v hotovosti nebo na základě žádosti na běžný účet. Také jej můžete nechat vyplácet svému zástupci.

Kontakty na Okresní správy sociálního zabezpečení pro jednotlivé regiony naleznete zde

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Pojišťovna Allianz: I přes digitalizaci stavíme hlavně na lidech

26. 11. 2021 | Hynek Just | 1 komentář

Pojišťovna Allianz: I přes digitalizaci stavíme hlavně na lidech

„Dřív jsme to byli spíš my, kdo prosazoval digitalizaci. Během pandemie se situace otočila a teď jsou to klienti, kdo tyto nástroje požaduje od nás,“ říká Jan Andrijko, ředitel Market... celý článek

Povinné ručení: Škoda letos roste víc než cena

14. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Povinné ručení: Škoda letos roste víc než cena

Průměrná škoda z povinného ručení letos roste rychleji (meziročně o 7,2 %) než loni (o 5,2 %). Průměrná škoda na majetku letos dosahuje 51 tisíc korun, průměrná újma na zdraví skoro... celý článek

Pojišťovna Ergo mění majitele

8. 11. 2021 | Petr Kučera

Pojišťovna Ergo mění majitele

Novým a jediným vlastníkem Ergo pojišťovny se k 4. listopadu stala německá společnost S.V. Holding AG se sídlem v Drážďanech. Se změnou už souhlasila Česká národní banka.

Tady je nejvíc nehod. Nová mapa nebezpečných silnic

3. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ | 7 komentářů

Tady je nejvíc nehod. Nová mapa nebezpečných silnic

Nejrizikovější úseky na českých silnicích najdete u Hodonína, v Ústí nad Labem a v Ostrovačicích u Brna. Ukazuje to nová statistika od pojišťovny Allianz, která vychází z oficiálních... celý článek

Když nemůžeš, tak nemůžeš. Proč se pojistit na stáří

2. 11. 2021 | Michal Korejs | 2 komentáře

Když nemůžeš, tak nemůžeš. Proč se pojistit na stáří

Podle průzkumu jsou Češi víc než Západoevropané připravení se jednou pravidelně starat o nesoběstačné rodiče. Budete si umět říct?

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.