Podmínky pro získání karty

Výběr té správné kreditní, charge či úvěrové karty závisí na několika parametrech, které se odrážejí v ceně karty, její dostupnosti a možnostech využití. Jak se co nejrychleji zorientovat v současné nabídce?

1. Poplatky

Prvním výdajem, který může přijít hned při sepsání smlouvy, je poplatek za vydání karty. Vydání karet standardních je zdarma nebo nejvýše za několik set korun, u modelů vyšší třídy soznačením Gold je cena, vzhledem k nadstandardnímu pojištění, vysokým limitům aexklusivitě, ve výši několika tisíc korun.

Dalším poplatkem může být měsíční vedení úvěrového účtu spolu s pravidelnými výpisy. Platba kartou u obchodníka vás nestojí nic, a to ani v zahraničí, ovšem výběry z bankomatů jsou obvykle dražší, často několik desítek korun za každý. Banky se tak snaží klienty motivovat k placení u obchodníka místo vybíraní hotovosti.

2. Podmínky vydání

Kredit ale neznamená jen úvěr, ale také důvěru, prověření finanční situace žadatele je tedy nezbytností. Každá banka po vás bude požadovat doklad o výši měsíčního příjmu. Dolní hranice, která je jakousi minimální zárukou, že budete mít z čeho úvěr splatit, se pohybuje přibližně okolo deseti tisíc. Pokud tuto hranici nedosáhnete, banka vám kartu nevydá.

Váš měsíční příjem také ovlivňuje limit čerpání, tedy maximální částku, kterou můžete prostřednictvím kreditní karty utratit. Její výše obvykle odpovídá dvojnásobku potvrzeného měsíčního příjmu.

U některých finančních domů se můžeme setkat ještě s podmínkou minimální doby vedení běžného účtu. Z jeho historie totiž banka pozná, jak se u vás točí peníze, jak často jste vmínusu a tedy nakolik vám může věřit.

3. Úročení a odklad splátek

Banky často uvádějí úročení na měsíční bázi, úrok pak nevypadá tak hrozivě a rozdíly mezi jednotlivými nabídkami vypadají minimálně. Pokud ale úroky přepočítáme na roční bázi, dostáváme se na úroveň dvanácti až dvacetičtyř procent. Pokud hodláte využívat postupného splácení úvěru, bude pro vás úroková míra podstatným argumentem.

Bezúročná lhůta, tedy období, po které neplatíte z dlužné částky žádné úroky, je také velmi důležitým parametrem. Jako první s ním na český trhu přišla v roce 2000 Bank Austria Creditanstallt (současná HVB Bank). Dnes už je pro všechny banky samozřejmostí. Pozor ale na výběry z bankomatu, znamenají totiž čerpání hotovosti a to banky podporovat nehodlají - v tomto případě žádné bezúročné období neplatí.

TIP: Kreditní kartu používejte pro placení v obchodech a využijte bezúročného období, zbankomatu vybírejte jen kartou debetní.

4. Limity

Výše úvěrového limitu, tedy maximální částka, kterou můžete prostřednictvím kreditní karty utratit, závisí na ohodnocení vaší úvěruschopnosti bankou. Konkrétní postup stanovení limitů banky tají, ale obvykle odpovídá dvojnásobku průměrného čistého měsíčního příjmu. Pokud úvěr splatíte, můžete jej opět čerpat v plné výši.

5. Embosovanou nebo elektronickou, domácí či mezinárodní?

Až donedávna bylo pravidlem, že jsou kreditní karty vydávány jako embosované. To ale již neplatí a na trhu jsou i elektronické varianty. Embosované karty jsou přijímány ve více obchodech, na druhou stranu ale zaplatíte více peněz za jejich vydání či roční vedení. Druhou nevýhodou embossingu je možnost zneužití karty i po jejím zablokování. Více o rozdílu mezi elektronickou a embosovanou kartou najdete zde.

Stejné dilema jako s embossingem budete mít i při rozhodování, zda chtít kartu domácí či mezinárodní. Tady lze jednoznačně doporučit druhou variantu.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.