Na co všechno se vztahuje pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti se vztahuje na věci, které tvoří zařízení domácnosti a slouží k jejímu provozu nebo uspokojování potřeb jejích členů. Tato domácnost může být jak v rodinném domku, tak i v bytovém domě (např. panelák, bytovka, činžovní dům ...).

Co je pojištěno

Do pojištění jsou zahrnuty ty věci, které jsou fyzicky umístěny v domácnosti. Pokud věc opustí domácnost, zaniká její pojištění. Naopak nově umístěné věci v pojištěné domácnosti jsou automaticky pojištěny. Celková výše pojistného plnění závisí na pojistné částce sjednané v pojistné smlouvě.

Otázky často padají na pojištění skel. Pokud vám nějaký uličník rozbije kamenem okno, ne vždy se jedná o pojistnou událost. Pokud máte obavy o svá okna a prosklené dveře, vyberte si takovou pojišťovnu, která pojištění skel nabízí. Je ale nutné informovat se přímo v pojišťovně, zda si nestanovuje limity plnění nebo jiné doplňující podmínky.

Pojišťovny často myslí i na možnost stěhování. V takovém případě může existovat určitá přechodná doba (např. 1 měsíc), po kterou je pojištěna i nová domácnost, do které se pojištěný klient přestěhoval.

Problémem bývají sklepy a kočárkárny v panelových domech. Protože sklep slouží většinou pouze jedné domácnosti (jednomu bytu), bývá v pojištění zahrnut. Kola a kočárky odložené v kočárkárnách nebo jiných místnostech, do kterých má přístup více lidí, nebývají vždy do pojištění zahrnuty.

Posledním sporným bodem bývá balkon (nebo lodžie). Pokud bydlíte v přízemí či prvním patře a váš balkon je ze země snadno dosažitelný, nebudou věci na něm umístěné pojištěny zejména pro případ krádeže.

Mimo movitých věcí může být součástí i pojištění domácích zvířat. Zatímco psi a jiná běžně chovaná zvířata nebývají problémem, u exotických zvířat (papoušků, hadů, apod.) je lepší se předem informovat, zda do předmětu pojištění skutečně patří. I tady jsou obvykle stanoveny maximální částky plnění.

A protože jsme jen lidé a děláme chyby, patří k pojištění domácnosti i pojištění odpovědnosti jejích členů za způsobené škody. Pokud tedy zapomenete dotáhnout vodovodní kohoutek anebo vás zradí pračka a vy nechtěně vytopíte sousedy, může jít náhrada škody z vaší pojistky. A protože se toto připojištění vztahuje i na vaše děti, nemusí být následky prvních fotbalových pokusů vaší ratolesti v podobě rozbitého okna souseda žádný problém.

Co není pojištěno
Nejčastěji se pojištění domácnosti nevztahuje na:
  • věci sloužící k výdělečným účelům (např. počítač, který si podnikatel zahrnul do obchodního majetku)
  • motorová vozidla a obdobná zařízení s vlastním pohonem včetně přívěsů a příslušenství
  • letadla a další zařízení k létání (včetně rogal, paraglidingových padáků)
  • lodě a jiná plavidla od určité hodnoty (obvykle 10 tisíc korun)
  • některá méně obvyklá exotická zvířata, která nejsou běžně chována
  • záznamy na CD, kazetách, disketách, jiných záznamových médiích
  • věci podnájemníků (pokud například pronajímáte pokoj cizí osobě, její věci pojištěny nebudou)
  • věci, které jsou pojištěny jiným pojištěním

Pokud ale chcete pojistit věc, na kterou se pojištění domácnosti nevztahuje, máte většinou možnost sjednat si doplňkové pojištění té konkrétní věci. Toto pojištění "navíc" má potom vlastní limity pojistného plnění.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.