Na co všechno se vztahuje pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti se vztahuje na věci, které tvoří zařízení domácnosti a slouží k jejímu provozu nebo uspokojování potřeb jejích členů. Tato domácnost může být jak v rodinném domku, tak i v bytovém domě (např. panelák, bytovka, činžovní dům ...).

Co je pojištěno

Do pojištění jsou zahrnuty ty věci, které jsou fyzicky umístěny v domácnosti. Pokud věc opustí domácnost, zaniká její pojištění. Naopak nově umístěné věci v pojištěné domácnosti jsou automaticky pojištěny. Celková výše pojistného plnění závisí na pojistné částce sjednané v pojistné smlouvě.

Otázky často padají na pojištění skel. Pokud vám nějaký uličník rozbije kamenem okno, ne vždy se jedná o pojistnou událost. Pokud máte obavy o svá okna a prosklené dveře, vyberte si takovou pojišťovnu, která pojištění skel nabízí. Je ale nutné informovat se přímo v pojišťovně, zda si nestanovuje limity plnění nebo jiné doplňující podmínky.

Pojišťovny často myslí i na možnost stěhování. V takovém případě může existovat určitá přechodná doba (např. 1 měsíc), po kterou je pojištěna i nová domácnost, do které se pojištěný klient přestěhoval.

Problémem bývají sklepy a kočárkárny v panelových domech. Protože sklep slouží většinou pouze jedné domácnosti (jednomu bytu), bývá v pojištění zahrnut. Kola a kočárky odložené v kočárkárnách nebo jiných místnostech, do kterých má přístup více lidí, nebývají vždy do pojištění zahrnuty.

Posledním sporným bodem bývá balkon (nebo lodžie). Pokud bydlíte v přízemí či prvním patře a váš balkon je ze země snadno dosažitelný, nebudou věci na něm umístěné pojištěny zejména pro případ krádeže.

Mimo movitých věcí může být součástí i pojištění domácích zvířat. Zatímco psi a jiná běžně chovaná zvířata nebývají problémem, u exotických zvířat (papoušků, hadů, apod.) je lepší se předem informovat, zda do předmětu pojištění skutečně patří. I tady jsou obvykle stanoveny maximální částky plnění.

A protože jsme jen lidé a děláme chyby, patří k pojištění domácnosti i pojištění odpovědnosti jejích členů za způsobené škody. Pokud tedy zapomenete dotáhnout vodovodní kohoutek anebo vás zradí pračka a vy nechtěně vytopíte sousedy, může jít náhrada škody z vaší pojistky. A protože se toto připojištění vztahuje i na vaše děti, nemusí být následky prvních fotbalových pokusů vaší ratolesti v podobě rozbitého okna souseda žádný problém.

Co není pojištěno
Nejčastěji se pojištění domácnosti nevztahuje na:
  • věci sloužící k výdělečným účelům (např. počítač, který si podnikatel zahrnul do obchodního majetku)
  • motorová vozidla a obdobná zařízení s vlastním pohonem včetně přívěsů a příslušenství
  • letadla a další zařízení k létání (včetně rogal, paraglidingových padáků)
  • lodě a jiná plavidla od určité hodnoty (obvykle 10 tisíc korun)
  • některá méně obvyklá exotická zvířata, která nejsou běžně chována
  • záznamy na CD, kazetách, disketách, jiných záznamových médiích
  • věci podnájemníků (pokud například pronajímáte pokoj cizí osobě, její věci pojištěny nebudou)
  • věci, které jsou pojištěny jiným pojištěním

Pokud ale chcete pojistit věc, na kterou se pojištění domácnosti nevztahuje, máte většinou možnost sjednat si doplňkové pojištění té konkrétní věci. Toto pojištění "navíc" má potom vlastní limity pojistného plnění.

Líbil se vám článek?

-9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

MetLife má nového šéfa pro Česko a Slovensko

7. 10. 2021 | Petr Kučera

MetLife má nového šéfa pro Česko a Slovensko

Pojišťovna MetLife má od října nového generálního ředitele pro Česko a Slovensko. Stal se jím dosavadní finanční ředitel Pavol Dorčák.

Direct pojišťovna je opět plně v rukou jejího šéfa

29. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Direct pojišťovna je opět plně v rukou jejího šéfa

Pojišťovna Direct po třech a půl letech opět stoprocentně patří skupině Vigo Investments Pavla Řeháka, který je zároveň předsedou představenstva pojišťovny.

Kapitol má nového obchodního ředitele

27. 9. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Kapitol má nového obchodního ředitele

Obchodním ředitelem společnosti Kapitol se od září stal Petr Kříž. Přišel z Generali České pojišťovny, kde zastával funkci ředitele útvaru externí distribuce.

Podnikatelé živly podceňují, říká expertka pojišťovny

22. 9. 2021 | Radim Zelený | 4 komentáře

Podnikatelé živly podceňují, říká expertka pojišťovny

„Setkali jsme se s tím, že podnikatelé riziko vichřice – a tedy i tornáda – sice pojištěné měli, ale na nižší pojistnou částku, než je hodnota majetku. Nečekali, že budova může být... celý článek

Uniqa zakončila fúzi s Axou, je pátá mezi pojišťovnami

1. 9. 2021 | Petr Kučera

Uniqa zakončila fúzi s Axou, je pátá mezi pojišťovnami

Sloučením Axa pojišťovny a Axa životní pojišťovny do Uniqa pojišťovny se k poslednímu srpnovému dni završila integrace obou skupin. Pojišťovna Uniqa se díky posílení stává pětkou na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.