Na co všechno se vztahuje pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti se vztahuje na věci, které tvoří zařízení domácnosti a slouží k jejímu provozu nebo uspokojování potřeb jejích členů. Tato domácnost může být jak v rodinném domku, tak i v bytovém domě (např. panelák, bytovka, činžovní dům ...).

Co je pojištěno

Do pojištění jsou zahrnuty ty věci, které jsou fyzicky umístěny v domácnosti. Pokud věc opustí domácnost, zaniká její pojištění. Naopak nově umístěné věci v pojištěné domácnosti jsou automaticky pojištěny. Celková výše pojistného plnění závisí na pojistné částce sjednané v pojistné smlouvě.

Otázky často padají na pojištění skel. Pokud vám nějaký uličník rozbije kamenem okno, ne vždy se jedná o pojistnou událost. Pokud máte obavy o svá okna a prosklené dveře, vyberte si takovou pojišťovnu, která pojištění skel nabízí. Je ale nutné informovat se přímo v pojišťovně, zda si nestanovuje limity plnění nebo jiné doplňující podmínky.

Pojišťovny často myslí i na možnost stěhování. V takovém případě může existovat určitá přechodná doba (např. 1 měsíc), po kterou je pojištěna i nová domácnost, do které se pojištěný klient přestěhoval.

Problémem bývají sklepy a kočárkárny v panelových domech. Protože sklep slouží většinou pouze jedné domácnosti (jednomu bytu), bývá v pojištění zahrnut. Kola a kočárky odložené v kočárkárnách nebo jiných místnostech, do kterých má přístup více lidí, nebývají vždy do pojištění zahrnuty.

Posledním sporným bodem bývá balkon (nebo lodžie). Pokud bydlíte v přízemí či prvním patře a váš balkon je ze země snadno dosažitelný, nebudou věci na něm umístěné pojištěny zejména pro případ krádeže.

Mimo movitých věcí může být součástí i pojištění domácích zvířat. Zatímco psi a jiná běžně chovaná zvířata nebývají problémem, u exotických zvířat (papoušků, hadů, apod.) je lepší se předem informovat, zda do předmětu pojištění skutečně patří. I tady jsou obvykle stanoveny maximální částky plnění.

A protože jsme jen lidé a děláme chyby, patří k pojištění domácnosti i pojištění odpovědnosti jejích členů za způsobené škody. Pokud tedy zapomenete dotáhnout vodovodní kohoutek anebo vás zradí pračka a vy nechtěně vytopíte sousedy, může jít náhrada škody z vaší pojistky. A protože se toto připojištění vztahuje i na vaše děti, nemusí být následky prvních fotbalových pokusů vaší ratolesti v podobě rozbitého okna souseda žádný problém.

Co není pojištěno
Nejčastěji se pojištění domácnosti nevztahuje na:
  • věci sloužící k výdělečným účelům (např. počítač, který si podnikatel zahrnul do obchodního majetku)
  • motorová vozidla a obdobná zařízení s vlastním pohonem včetně přívěsů a příslušenství
  • letadla a další zařízení k létání (včetně rogal, paraglidingových padáků)
  • lodě a jiná plavidla od určité hodnoty (obvykle 10 tisíc korun)
  • některá méně obvyklá exotická zvířata, která nejsou běžně chována
  • záznamy na CD, kazetách, disketách, jiných záznamových médiích
  • věci podnájemníků (pokud například pronajímáte pokoj cizí osobě, její věci pojištěny nebudou)
  • věci, které jsou pojištěny jiným pojištěním

Pokud ale chcete pojistit věc, na kterou se pojištění domácnosti nevztahuje, máte většinou možnost sjednat si doplňkové pojištění té konkrétní věci. Toto pojištění "navíc" má potom vlastní limity pojistného plnění.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

NN má nového ředitele pro Česko

26. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

NN má nového ředitele pro Česko

Generálním ředitelem NN v České republice bude k 1. dubnu 2023 jmenován dvaačtyřicetiletý Yoram Schwarz. Po získání nezbytných regulatorních souhlasů vystřídá v čele NN pojišťovny a... celý článek

Česká podnikatelská pojišťovna má nového šéfa

3. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Česká podnikatelská pojišťovna má nového šéfa

Novým předsedou představenstva České podnikatelské pojišťovny (ČPP) se stal Pavel Wiesner, dosavadní ředitel úseku podnikatelských rizik. Ve funkci nahradil dlouholetého šéfa Jaroslava... celý článek

Kdo kanálu víko krade, sám do něj padá! Perličky z pojišťoven

30. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Kdo kanálu víko krade, sám do něj padá! Perličky z pojišťoven

Stala se vám krajně nepříjemná věc, voláte do pojišťovny – a na druhém konci se někdo začne smát! Samozřejmě, je to skandál. Pojišťovna má zaměstnávat výhradně lidi s nulovým smyslem... celý článek

Zemřel Jaroslav Besperát, šéf České podnikatelské pojišťovny

20. 12. 2022 | redakce Peníze.CZ

Zemřel Jaroslav Besperát, šéf České podnikatelské pojišťovny

Jaroslav Besperát, předseda představenstva České podnikatelské pojišťovny (ČPP), náhle zemřel. Pojišťovna to oznámila na svém webu.

Asistenční služby v krizi neškrtáme

15. 12. 2022 | Lucie Weissová

Asistenční služby v krizi neškrtáme

Když se vám na dálnici porouchá auto, povinné ručení na pomoc nepřispěchá. V takové chvíli se hodí kvalitní asistenční služby, za které si však připlatíte až kolem tisícovky ročně.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.