Druhy podnikatelských úvěrů

Každé podnikání se při svém rozvoji dostane do stadia, kdy jsou potřeba další peníze. Pokud je sami nemáte a nemůžete si půjčit od příbuzných a známých, zkuste se obrátit na banky. Ty sice v minulých letech drobným podnikatelům půjčovaly nerady, poté co se ale zklamaly ve velkých průmyslových kolosech se k malým a středním podnikům rády vracejí. Získání úvěru sice není ani dnes jednoduché, proti minulosti je však přesto pravděpodobnější.

Podmínky poskytnutí úvěru

Požadavky kladené na dlužníky se sice liší banka od banky, obecně ale bude vaše firma či podnikání muset splňovat následující podmínky:

  • nejméně dvě ukončená daňová období podnikání
  • trvalé bydliště (sídlo firmy) a občanství v České republice
  • kladný výsledek hospodaření
  • musíte mít v pořádku platby Finančnímu úřadu, Správě sociálního zabezpečení a zdravotním pojišťovnám,
  • nesmíte být v konkurzu, likvidaci ani vyrovnání.

Typy nabízených úvěrů

Jako firma nebo podnikatel můžete od bank získat tyto úvěry:

Kontokorentní úvěr

Funguje podobným způsobem jako kontokorent na běžném účtu. Hlavním rozdílem je však jeho výše (povolené přečerpání může být až milion korun). Smysl má především v situaci, kdy vám často nastává nesoulad příjmů a výdajů. Například v situaci, kdy musíte nejdříve platit dodavatelům a teprve poté dostanete peníze za prodané výrobky či služby. Tento úvěr je většinou sjednán jako krátkodobý - doba po kterou je váš účet v mínusu by neměla překročit jeden rok.

Provozní úvěr

Slouží k financování provozních potřeb - na nákup investičního majetku (ale ne investičních celků), materiálu apod. Můžete jej získat jako krátkodobý, střednědobý či dlouhodobý. Délka úvěru závisí především na druhu pořizovaného majetku a délce vašeho podnikání. Jeho další podmínky bývají většinou individuální a mohou tak být přizpůsobeny specifikům vašeho podnikání.

Investiční úvěr

Je určen k pořizování investičních celků (souborů hmotného či nehmotného majetku). Jeho délka může být mezi jedním a deseti lety (někdy je možné i déle). Další podmínky budou záviset na konkrétním případě - jako investici s ním chcete financovat, typu vašeho podnikání, délce vašeho podnikání apod.

V bankách se můžete setkat s jiným členěním a jinými názvy, většinou ale vždy najdete alespoň nějakou možnost úvěru krátkodobého (se splatností do jednoho roku), střednědobého (jeden až čtyři roky) či dlouhodobého (více než čtyři roky). Informace o úvěrových produktech jednotlivých bank můžete najít v seznamu bank.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.