Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

| rubrika: Aktuálně.cz | 27. 3. 2016 | 28 komentářů
Češi mají v důchodu trávit čtvrtinu života. Návrh ministerstva práce schválila vláda, která tím také splní jeden ze svých slibů – návrat jasně stanoveného důchodového věku.
Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

V červnu se upřesní, zda půjde o 65, nebo 67 let. Strop ovšem bude pohyblivý a má záviset na dalším demografickém vývoji. Důchodový věk tak nakonec zřejmě poroste i po roce 2030, jen o tom bude rozhodovat až další politická generace.

Čtvrtinu života by měli Češi trávit v důchodu. Zajistit jim to má nový zákon z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí, jehož věcný záměr schválila vláda. Současně tím – poměrně šalamounsky – splní jeden ze svých slibů, a sice návrat stropu na věk odchodu do důchodu. Ten v roce 2011 zrušila takzvaná malá důchodová reforma připravená pod vedením tehdejšího ministra Jaromíra Drábka.

Pokud zákon schválí i poslanci a senátoři, stanoví důchodový věk nově na 65 letech (jak navrhuje ministryně práce Michaela Marksová z ČSSD), nebo na 67 letech (jak připouští ministr financí Andrej Babiš z ANO). K jedné z těchto variant se vláda přikloní až na konci června, předtím si k tomu ještě udělá propočty, řekl po jednání vlády Babiš.

Anketa

Těšíte se do penze?

Strop ale bude dočasný, má být totiž pohyblivý. Předpokládá se, že věk dožití i nadále poroste – a právě od něj se počítá „nárok“ na čtvrtinu života v důchodu počítá. O dalším posunu důchodové hranice ale mají rozhodovat až budoucí politici na základě demografických analýz. Aktuální to začne být až po roce 2030 – teprve tehdy totiž důchodový věk v Česku postupně vyroste na hranici 65 let, tedy na nový strop. V 67 letech se pak má v Česku začít chodit do důchodu podle současných pravidel až v roce 2044.

Proti zastropování se v připomínkovém řízení postavilo ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem. Podle něj by se měl nejdříve věk posuzovat, potom teprve upravovat. Ministerstvo práce vedené Michaelou Marksovou (ČSSD) kromě jiného argumentuje tím, že neexistenci pevně stanovené hranice vnímá veřejnost špatně. Podle Ministerstva financí se tak ale veřejnost dívá i na daně, přesto není možné je zrušit.

Kvůli zastropování by se mohl navíc zhoršit i stav veřejných rozpočtů, varuje ministerstvo financí. Česko by se mohlo propadnout mezi země s vysokým rizikem jejich neudržitelnosti. Právě kvůli budoucí udržitelnosti systému se v tuzemsku už dlouho mluví o potřebě důchodové reformy, jejíž vlastní verzi prosadila Nečasova vláda. Současná koalice ji naopak postupně opět zmírňuje.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Důchodový věk podle dnešních pravidel

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 3. 2016 11:42, radim

Vláda by se hlavně měla starat, jak přinutit firmy zaměstnávat lidi 50+. Volných míst je něco přes 105 tisíc, nezaměstnaných schopných okamžitě nastoupit na pracáku je něco přes 400 tisíc lidí. Z toho cca 100 tisíc lidí ve věku 50+. Kterým hrozí, že jak nezískají práci, nedostanou vůbec žádný důchod, protože nebudou mít odpracování 35 let.
Zájemců o práci 50+ s vysokoškolským technickým vzděláním a technickou praxí je na pracáku odhadem mezi 10 - 20 tisíci. Přesto firmy nechávají příslušné pracovní pozice neobsdazené, řvou, že nemají lidi a když někdo z nezaměstnaných o tyto pracovní pozice projeví zájem, firma ho prostě ignorují.

Reagovat

 

+145
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 3. 2016 8:15, Pavel

Také si dobu pamatuju. A já si to pamatuju tak, že sice někde existoval papír, na kterém bylo napsáno, že důchodový účet je nějaké stovky miliard v plusu, ale ve skutečnosti žádný účet, a tím méně miliardy, neexistoval. Klaus jenom zrušil ten zbytečný papír.

Komunisti hrabali z posledního, ti by nikde takovou hromadu prachů ležet nenechali.

Jeden příklad: V 80. letech už nebyly ani peníze na nákup odborné literatury pro VŠ a výzkumné ústavy. I udělal se projekt, který inventarizoval nakupovanou literaturu, aby se zabránilo dvojímu kupování téhož. Projekt byl odpískán, když z prvních výsledků vyšlo, že více než polovina prostředků na nákup odborné literatury padla na nákup Burd a podobných časopisů pro manželky komunistických pohlavárů. A takhle tady rozkradli všechno. Říkat, že Klaus něco rozkradl je nesmysl, protože on, i kdyby chtěl, tak už neměl co.

Reagovat

 

-31
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kodiak medvěd 29. 03. 2016 17:20)

Další příspěvky v diskuzi (28 komentářů)

12. 4. 2016 | 20:03 | Jarda

Tyto rádoby zasvěcené úvahy pro danou věc ve smyslu věkové hranice pro odchod do důchodu nejsou ani k smíchu ani k seriozní diskuzi. Spíše k pláči. Ještě nikdy jsem neviděl ministra, či ministryni, jež by vyhláškou, či zákonem...více

1. 4. 2016 | 12:59 | Hunter

Hodnota koruny byla v roce 1993 2,3x vyšší, bereme-li úvahu dle inflace (230% 1993-2015) 4x vyšší, bereme-li v úvahu hlavně průměrnou nominální mzdu (kdyby reálná nerostla, což rostla).
A to ještě zanedbáváme zoufalou...
více

1. 4. 2016 | 11:40 | Ivan

Je to přesně tak, jak píšete. Vysokoškolsky vzdělaní uchazeči mají řadu let praxe a tím i vyšší mzdové požadavky ve srovnání s absolventy. Přitom svými schopnostmi mohou převyšovat schopnosti manažerů, vybírající uchazeče...více

31. 3. 2016 | 22:57 | josef

1) jenze ty penize by musely byt od komunistu, jak jinak by se vytvorily za 4 roky. A proc je tedy komousi nepouzili na vzchopeni se ekonomiky? 2) nekde vyse jsem daval odkaz na web duchodove komise, kde je jasne napsano,...více

31. 3. 2016 | 18:42 | kodiak medvěd

Nesouhlasím s vámi. Začátek devadesátých let byla doba, kdy bylo co krást a také se masivně kradlo.
Ten účet, který zmiňujete, evidoval důchodové prostředky ve výši údajně 330 miliard a VK ho jednoduše přestal respektovat,...
více

Čtenáři také navštívili

7. 5. 2016 | ,  | 30 komentářů

Přístup „ať se každý zajistí na stáří, jak chce“ by skončil katastrofou

Vymíráme? Skutečně nebude na důchody? Demograf a člen důchodové komise Tomáš Fiala uvádí v rozhovoru všechno na pravou míru.

19. 2. 2016 |  | 22 komentářů

Očima expertů: Konec důchodového věku. Do penze, kdy se vám zachce?

Jeden by v sedmdesáti zastal práci za dva, druhý sotva v šedesátce přestal stíhat tempo. Pokud se ale narodili ve stejném roce, věk odchodu do penze mají stejný. Nebylo by lepší, kdyby mohli do důchodu...

3. 2. 2016 |  | 14 komentářů

Předčasný důchod 2016: Kolik budete brát, když do něj půjdete

Kdo se rozhodne odejít do důchodu předčasně, musí počítat s nižší penzí. O kolik, spočítá naše kalkulačka. Peníze.cz přinášejí přehled pravidel pro všechny zájemce o předčasný důchod. Jasně a srozumitelně....

2. 2. 2016 |  | 3 komentáře

Kalkulačky 2016: Kdy půjdete do důchodu a kolik budete brát

Peníze.cz přinášejí sadu důchodových kalkulaček, aktualizovaných pro rok 2016. Spočítají, kdy půjdete do penze i jak vysoký důchod budete brát. Jestli vás čekají ještě dlouhé roky práce, propočteme vám...

9. 5. 2014 |  | 17 komentářů

Očima expertů: Má smysl určovat hranice důchodového věku?

V Česku se hranice odchodu do důchodu neustále posouvá. Sousední Německo se naopak snaží umožnit lidem odcházet do důchodu dřív než dosud. Můžou mít pracující sedmdesátníci na trhu práce důstojnou roli?...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

nezaměstnanost, zaměstnání, automatizace, průmyslová revoluce, motivace, realita, rodičovská, vladimir putin, partnerský marketing, veřejné zakázky, Gazprom, Jet2, index nikkei 225, David Antić, Monika Divišová, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, cestovní pojištění online, povinné ručení, půjčky

2Z79921, 3AA3145, 2T94415, 4H25650, 3T31623

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.