Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Neurorestart: Předražené hrnce pro váš mozek

Jiří Vokáč Čmolík je šarlatán a firma Inner Winner výdělečná sekta.
Neurorestart: Předražené hrnce pro váš mozek

Na Šmejdech jsem nepochopil jednu věc: jak se někomu může to odírání důchodců na nákupních zájezdech vyplatit. Musíte jim vypravit autobus, vytopit kulturák, usmažit řízky, šest hodin do nich mlít jak blbí a pak jste stejně celí říční, když si nějaká důvěřivá babka koupí pár kastrolů a vy nemusíte s plnou dodávkou zpátky.

Proto smekněme před Jiřím Vokáčem Čmolíkem, jednatelem a jediným společníkem firmy Inner Winner. Světový „transformační expert“ vzal tenhle obchodní model z devadesátých let a oblékl ho do digitálního kabátku. Hipsterský guru se obejde bez auta, stačí mu mikrofon a webkamera. Namísto nádobí totiž prodává přes internet pod značkou Neurorestart „transformační videa“ (Neurorestart.cz) a „rezonanční nahrávky“ (Neurorestart.com), které vám za čtyři, respektive šestnáct tisíc trvale přepíšou „programy v mozku“, takže budete šťastnější, zdravější a bohatší.

Prý.

Neurorestart je totiž jen pavědecký magnet na peníze důvěřivých lidí, jehož reálnou účinnost na lidský mozek Vokáč Čmolík není schopný důvěryhodně doložit. Těch 2200 nešťastníků, kteří jsou podle transformačního experta v placeném on-line programu, se chytlo na stejné manipulativní techniky jako účastníci nákupních zájezdů:

Máte Problém, o kterém jste doteď nevěděli. Naštěstí je tu Řešení, o jakém se vám nesnilo

Poslechněte si tu hrůzu: dno vašeho hrnce neakumuluje dostatek tepla a navíc musíte jídlo připravovat na tuku. NA TUKU! Div, že ještě nejste mrtví. Pořiďte si jedinečnou sadu nádobí a zachráníte zdraví celé rodiny. Dřív, než bude pozdě.

Taky jste nejspíš doteď nevěděli, že ve vašem mozku běží „špatné programy“, které vás brzdí. „Cyklí se vám smyčky,“ neumíte aktivovat centra štěstí a úspěchu, nejste pány svého života. Jediná klika je, že Neurorestart šíří „vědění, které bylo po celá tisíciletí privilegiem 1 % lidí vládnoucích vrstev.“

Tohle řešení je Vědecké

Stejně jako drahé hrnce, i Neurorestart přichází s nálepkou vědecké revoluce. Vokáč Čmolík ale nikde nenabízí jediný ověřitelný důkaz, že nahrávky či videa prodávaná pod hlavičkou Neurorestartu fungují. S kritickým vědeckým myšlením se to zkrátka nesmí přepálit. Hlavní je, že na Neurorestartu pracovali zahraniční „vědci“, jako je britský homeopat Peter Chappell, „bývalý výzkumný inženýr v leteckém průmyslu a oblasti internetových technologií“.

Zajímalo mě, z jakých zdrojů získal sám Vokáč Čmolík svoje výjimečné znalosti epigenetiky – tedy proměn organismů pod vnějšími vlivy. Mailová odpověď nepřekvapila, na univerzitě to nebylo: „Čerpám informace díky svému členství v Asociaci transformačních leaderů a v Neuroleadership Insitutu.“

Žádost o doložení nějakého nezávislého experimentu vyústila ve frašku: „V současné době děláme klinické studie Neurorestart transformačních nahrávek, výsledky budou k dispozici na podzim roku 2013. Zveřejnili jsme experiment s nahrávkami Neurorestart z funkční magnetické rezonance v dubnu 2012 a máme k dispozici studii na padesáti špičkových managerech v období roku 2011–2012.“

Zveřejněným experimentem se myslí dvouminutové video bez jakýchkoliv dat nebo popisu metodologie a zmíněnou „studii k dispozici“ mi Vokáč Čmolík odmítl poslat: „Studii jsme zatím nezveřejnili, chystáme se na to společně s klinickými studiemi.“

Poprosil jsem tedy o jakýkoliv jiný materiál srovnávající účinky Neurorestartu s placebem, jak to dělají opravdoví vědci: „Ano, takový experiment proběhl na fMRI [funkční magnetická rezonance, pozn. red.] a píše se o něm v mé knize ve 21. kapitole, bohužel teď není nikdo k dispozici, kdo by vám to poslal.“

Skrytá reklama svede divy

Všudypřítomné vágní přesvědčování o jakýchsi blíže neurčitých skvělých výsledcích Neurorestartu má jasnou příčinu: štědrý partnerský program. Za každého nového pána nebo paní na výplach dostanete od Vokáčovy Čmolíkovy firmy Inner Winner 500 až 2500 korun. Vokáč Čmolík, společník společnosti, je tedy váženým hostem podlézavých podcastů a Neurorestart vděčným tématem naprosto nekritických blogů. Podívejte se na první stránku v Googlu – obrázek vpravo, zvětšíte ho klikem.

Z webů milionovacesta.cz, clovek20.cz, radek-karban.cz, michalikova.cz a svobodna-vule.cz vedou na stránku Neurorestartu partnerské odkazy, na což provozovatelé nijak neupozorňují.

Reklamace? Ne tak rychle

Kdyby se ve vás po zaplacení probudilo semínko skepse, může být pozdě. Úvodní stránka on-line programu s transformačními videi slibuje: „Pokud byste vy sami takovou změnu v životě neprožili a do 21. 6. 2013 zjistíte, že vám trénink neslouží, vrátíme vám všechny peníze zpět. Bez otázek.“ Třítýdenní program ale při objednávce v posledním možném termínu (6. 6.) končí až 27. června, tedy šest dní po konci lhůty pro vrácení, což není hned zřejmé.

Komplikace na vás čekají i při reklamaci rezonančních nahrávek. Formulář se vyptává hned na několik irelevantních věcí, mimo jiné vyžaduje „kontakt na osobu, která o vašem poslechu osobních rezonančních nahrávek ví.“ Po svých zákaznících chce Inner Winner větší transparentnost, než sama firma nabízí jim.

Anketa

Věříte, že duchovní rozvoj je možné najít na internetu?

Pokud si potřebujete do mozku něco zapsat, pak dvě slovíčka: šarlatán a sekta

Jiří Vokáč Čmolík nezveřejnil jediný důvěryhodný důkaz o tom, že jeho drahý program Neurorestart, ať už se bavíme o rezonančních nahrávkách nebo transformačním videu, funguje lépe než placebo. Zaštiťuje se vědou, ale ignoruje vědeckou metodu opakovatelných experimentů. Omílá obecné, těžko potvrditelné nebo vyvratitelné bláboly o zdraví a úspěchu. To jsou poznávací znaky šarlatánů.

Jeho podnik Inner Winner slibuje „tajné vědění“ a zázračné změny výměnou za desetitisíce korun, a to bez solidních záruk a ověřitelných výsledků. Marketing se točí kolem charismatického guru, a pokud budete chtít vycouvat, narazíte na překážky. Takové instituci se říká sekta.

Devadesátá léta snad nikdy neskončí.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+230
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 6. 2013 5:39, Neuzil

pane Sazovsky, takze vsichni ti prodavaci predrazenych hrncu, dek a vysavacu, kteri lidi oblbnou a zmanipuluji, nuti je neco udelat v casove tisni ( co jineho je u programu, postavenem na internetu, bez prime komunikace v realnem case, bez realne potreby deadline, tento deadline umele stanovit a pak program zavrit ? ) , tak ti vsichni jsou OK, film Smejdi asi vznikl, protoze je autorka chce podporovat?

Vy tam nevidite marketingovou shodu teto akce a akci typu letadlo, sveho casu jsem zazil naprosto totoznou prezentaci na akci Skylink ( neplest se soucasnym satelitnim providerem ) . Najdete si na youtube zaznamy z prezentaci pana Cmolika, i Kirse, jak nuti - doslova - lidi skakat na zidlich a za hlasite hudby provolavat hesla typu "miluju te" na souseda vedle, ktereho mnohdy neznaji. Tohle vam nevadi ?

Vy mate pocit, ze pan Cmolik ma za sebou nejakou realnou vedeckou historii? Dost jsem patral a na nic neprisel, ale treba neumim hledat... pokud nema, tak proc se ji zastituje ? Pokud ma, proc neni dohledatelna?

Knihu jsem zakoupil a cetl a je tam par , zduraznuji, ze jen par, zajimavych myslenek ve spouste frazi a balastu. Veci, ktere se doctete v ruznych knihach o osobnim rozvoji nebo to dohledate na internetu, zadne super tajemstvi jsem neobjevil, ale mozna jen proto, ze uz tuto oblast sleduji docela dlouho. Pokud vam bude program vyhovovat, tak OK. Muzou to byt nejlepe utracene penize vaseho zivota, ale obavam se, ze stejne informace jste mohl, s trochou-opravdu jen trochou-snahy, najit sam pres google a par knih. Je to vase volba.

Jeste k tem trestnim oznamenim... nevim, proc by melo byt podano, protoze Cmolik se zjevne zadneho podvodu nedopustil a dost mozna jen znacna cast z tech 3800 lidi ty penize odepise a do roka nepozna rozdil, "krome te uzasne energie, kterou jsem citil/a". Cim konkretnejsi si stanovite cile ( a idealne i zapisete :-) ) ,tim lepe se vam to bude merit. Spis naprosto nechapu vasi lehce urazenou reakci. Kasparek prece nepise vam, vy uz jste program koupíl, Kasparkovi vadi Cmolik, vam ne. Vas to ale irituje? Proc? Ze si dovolil sepsat svuj nazor a historii komunikace s Cmolikem? Je v clanku nejaka pomluva? Pokud ano,tak jednejte :-) Podejte zalobu a prokazte to....

Reagovat

 

+68
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Miroslav Sázovský 10. 06. 2013 01:06)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 6. 2013 7:26, eďa

Kašpárku, Kašpárku, né že bych se chtěl zastávat Jiřího Vokáče Čmolíka, ale jedno máte přece jen společné. Oblbování, manipulaci a dojení svých věrných oveček. Tu přes důchodové fondy, tu přes pojišťovny, tu přes banky nebo přes akcionáře firem či systému mafiánského typu, dohromady sponzoringu iluze. Nicméně v jednom má Vokač před Vámi výhodu. Naplno říká, že bez vize nemá smysl do transformace vstupovat, s čímž lze souhlasit. Proto pokládám za svou vlasteneckou povinnost občas do té vaší kašpárkovské manipulace šťouchnout a reakce je vždy téměř okamžitá: mám převibrovat nebo jsem příšerou z třetihor atp. Alespoň vidíte, jak jste všichni stejní v dojení finančních negramotů, ale vy tomu neříkáte transformace ,ale škola finanční gramotnosti, a to i přesto, že o skutečné finanční gramotnosti, to je o umění nepoužívat peníze vůbec a přesto žít v blahobytu, nemáte ani páru.

Reagovat

 

-17
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (64 komentářů)

2. 5. 2016 | 18:26

Pekane Pekane už uplynul nějaký čas co si psal o Cmolikovi a věřím ze ti není stále lip.Zmena je život a bez ni nelze se posouvat dal.Zavist zloba žárlivost.to jsou sestry i s nenávisti a ti co to v sobě mají jsou nešťastní...více

2. 5. 2016 | 12:29 | Anna

Je velmi důležité si uvědomit ze zotpovedny jste každy za svůj život .Cmolik ukazuje cestu lehčí a lepší .Ber nebo neber.Neznamena ze když něco nevidím ze to neexistuje.Sila,buch jsme mi .Kdyz rypes klackem do lejnai po...více

28. 3. 2016 | 22:04 | Markéta

Četla jsem obě knihy. Stále je tu otazník. Čtu více knih o karmě, osudu či programu, řeči těla atd... Nejsem pro a ani proti uvědomění p. V.Čmolíka. Vždy si tam něco najdete a záleží na Vás jak s tím co jste si přečetli naložíte....více

10. 3. 2016 | 21:05 | trady

Ale houbeles. Tam se to kupovalo Dar za dar, takže se platily různé částky, jak kdo chtěl. Bylo určeno taky co za tu částku dostanete. Od určité částky, kterou jste si zaplatil, to máte navždy, a do ní samozřejmě ne. Asi...více

20. 11. 2015 | 22:28 | asi fakt podvod

V neurorestartupeníze tvrdil, že pokud si člověk zaplatí přístup, že má k videím a dalším učebním materiálům přístup navždy a bez dalších poplatků. Jenže nyní starý web s videi chtějí již po roce zrušit, a do nového musí...více

Čtenáři také navštívili

25. 4. 2013 |  | 9 komentářů

Problém se šmejdy. Recenze dokumentu o předváděčkách

Filmový dokument není kovbojka: neměl by proti sobě stavět klaďáky a záporáky ani předpokládat, že k nastolení pořádku stačí jediný šerifův výstřel. Hrncáková odysea Šmejdi se bohužel dopouští obojího.

10. 3. 2013 |

Charakter

No jo. Taky čekáte supermana, který vám pomůže z dluhů, do kterých jste z blbosti spadli? Čekáte, že za vás někdo vymůže na bance poplatky, ke kterým jste se kdysi upsali? Ano, jsou mezi námi hrdinové!

1. 10. 2012 |  | 25 komentářů

Nový trik na předváděcích akcích. Varujte babičku!

Před pár měsíci jsme rádi přinesli zprávu o zákonu, který má zkomplikovat podvůdky a podvody vykuků z prodejních akcí. Ale kampak na ně: vymysleli novou fintu a jsou nebezpečnější než dřív. Přinášíme podrobný...

4. 7. 2012 |  | 10 komentářů

Smlouva podepsaná doma už nebude pastí! Na předváděcích akcích ale číhají další

Přemluv bábu a dědu, ať nechodí na předváděcí akce – iniciativa, která těžko získá stejnou podporu jako ta antilevicová, potřebná by ale byla jak sůl. Hon na důchodce pokračuje. Teď aspoň pochybní dealeři...

14. 3. 2011 |

Podvody na předváděcích akcích: Nekupujte šmejd za desetitisíce!

Slíbit výlet a oběd zdarma. Zavřít v sále hospody. Vykázat ven silnější kusy. A ty slabší ubít agresivní prezentací revoluční pánve, která smaží, šetří energii, dědovi vyléčila rakovinu a dnes naposled...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

koupě a prodej nemovitosti, bydlení, správa sociálního zabezpečení, podnikání, zaměstnání, kurz ministerstva školství, plasty, šarlatánství, příspěvek na živobytí, pojistné krytí, operační programy, cestujlevne.com, mejetek, potíže, tuzemský platební styk, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, srovnání cestovního pojištění, povinné ručení, rychlá půjčka

3A01294, 6S98950, 5M74529, 3A01294, 6S98950

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.