Jaký broker je na akcie nejlevnější

PR článek | rubrika: PR Článek | 20. 11. 2017 | 4 komentáře
Drobní investoři v Česku a na Slovensku byli dlouhé roky zvyklí platit za zprostředkování obchodů na burzách – jak na té pražské, tak i v zahraničí – vysoké poplatky. Po nástupu online technologií už ale brokeři nemají důvod rozlišovat mezi velkými institucemi a malými investory a těm druhým účtovat víc.
Jaký broker je na akcie nejlevnější

Náklady na obchodování cenných papírů na finančních trzích vždycky bývaly mnohem vyšší pro obyčejné investory než pro velké firmy a korporace. Díky rozvoji informačních technologií dnes ale probíhají všechny obchody na světových burzách čistě elektronicky, a není už tedy důvod, aby malý investor platil na poplatcích poměrně vyšší částky. Brokeři využívají při poskytování služeb investorům nejnovější dostupné technologie a jejich náklady na obsluhu malých klientů jsou díky online technologiím srovnatelné s obsluhováním velkých společností. Elektronické burzy a moderní obchodní softwary umožňují úplnou automatizaci všech obchodních pokynů investorů a zásahy makléřů na telefonu (nebo jiných zprostředkovatelů) už zkrátka nejsou potřeba. Z pohledu brokera transakční náklady na obchodování na finančních trzích klesají a rozdíl v ceně, kterou zaplatí retailový zákazník, proti ceně pro velkoobchodní společnosti, je mizivý. Respektive: může být mizivý.

Přestože akciové trhy jsou dnes dostupné téměř každému, kdo o ně má zájem, v otázce poplatků existují mezi brokery stále velké rozdíly. Příkladem brokera, který nedělá rozdíly mezi drobnými a institucionálními klienty v otázce poplatků je nizozemský broker Degiro. Degiro vstoupilo na český trh před třemi lety a přineslo revoluci v obchodování na finančních trzích. Degiro je na našem trhu úspěšné právě díky využití online technologií a poskytování velmi nízkých poplatků za obchodování.

Rostoucí obliba online brokerů

Doby, kdy se na burzách obchodovalo přes telefon, kterým klienti úkolovali draze placené makléře na druhé straně aparátu, známe už jen z filmů. Minulostí jsou i náklady za zpoždění mezi zadáním pokynu k obchodu a jeho vykonáním. Koho by před deseti lety napadlo, že jednou budeme pohodlně obchodovat na světových burzách třeba i ze svého mobilního telefonu? Rozvoj internetu způsobil revoluci i v investování. Pro online brokerské společnosti tato skutečnost znamenala vzestup popularity zejména díky rychlosti, jednoduchosti a bezpečnosti. Investoři dnes můžou využívat všech výhod, které nabízejí finanční trhy po celém světě, s mnohem nižšími náklady než kdykoli dřív. V České republice měli investoři v tomto trendu tradiční drobné zpoždění. Dnes si ale plně uvědomují, že není nutné platit zbytečně mnoho. Konečně – čím nižší jsou investiční náklady a poplatky, tím vyšší jsou šance na investiční úspěch.

Online brokeři ano, ale…

Pokud se podíváme na český a slovenský trh, snadno zjistíme, že počet online brokerů je už poměrně vysoký. Rozdíly v jejich poplatkové politice jsou ale, mírně řečeno, značné. Rozdíly v ceně přitom neodrážejí rozdíly v kvalitě. Někteří brokeři zkrátka stále ještě spoléhají na nízkou informovanost klientů, která jim umožní držet poplatky vyšroubované na vysoké částky. Ekonomickou alternativu nabízí zmiňovaná společnost Degiro. Na pražské burze si účtuje poplatek ve výši 20 Kč + 0,1 % za transakci, a to do maximální výše 870 Kč. Za povšimnutí stojí, že neúčtuje žádné poplatky za správu účtu ani úschovu portfolia. Proti tomu většina ostatních brokerů, kteří na českém trhu působí, uvádí poplatek za transakci na Burze cenných papírů Praha v minimální hodnotě 80 Kč. Připočítat je třeba ještě poplatek burzy a poplatek za úschovu cenného papíru.

Obchodování na zahraničních burzách

Pro většinu investorů je důležitá nejen domácí pražská burza, ale především přístup na světové finanční trhy. U Degiro může investora vyjít obchodování v USA dokonce ještě levněji než na místním českém trhu nebo na evropských burzách. Například nákup akcií oblíbené společnosti Apple v hodnotě 5000 eur přijde u Degiro na 0,68 eura, zatímco například u FIO banky bude taková transakce stát 7,95 dolaru, u Patrie dokonce 14,90 dolaru.

Srovnání poplatků při obchodování akcií

 

DE GIRO

Průměr ČR

Úspora**

25 000 Kč – akcie ČEZ

CZ0005112300, BCPP

45 Kč

233 Kč

80 %

100 000 Kč – akcie Tesla

US88160R1014, NASDAQ

15 Kč

236 Kč

93 %

300 000 Kč – ETF iShares Gold Trust

US4642851053, NYSE Arca

Zdarma*

343 Kč

100 %

* Pravidla a podmínky viz https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/seznam-ETF-bez-poplatku.pdf

** Průměrné úspory ve srovnávní s čtyřmi dalšími broekry (FIO, Patria, Saxo Bank, Lynx)

Bezpečnost a regulace online brokerů na prvním místě

Při výběru brokera pamatujte, že výše poplatků není to nejdůležitější. V první řadě by investor měl hledět na bezpečnost brokera, regulaci, sídlo ideálně v Evropské unii a také na pojištění vkladů, aby jeho prostředky byly dostatečně chráněny.

Kapitál investorů by měl být zcela oddělený od majetku brokera, který by měl být regulovaný u nějaké dominantní evropské entity (ČNB, FCA, BAFIN apod.). Dobré je se také podívat na reference a názory jiných investorů na internetu, v médiích, nebo na velkých investičních serverech, popřípadě v diskuzních fórech. Takže vybírejte jen z dobře zavedených, známých a regulovaných brokerských společností.

Nejdřív investujte do sebe

Uvažujeme-li o vstupu do světa investic, výběr brokera bychom rozhodně neměli podceňovat. Existuje mnoho různých faktorů, které by investoři měli vzít v úvahu ještě před samotným začátkem investování.

Než ale vůbec začneme s obchodováním, první investice by měla být investice do sebe a do svého vzdělání. Dnes je dostupná celá řada populárních i odbornějších knih o investicích. Pořádá se nespočet vzdělávacích seminářů. A k tomu všemu je tu možnost vyzkoušet si bez rizika investování nanečisto s virtuálním kapitálem na takzvaném demo účtu – pro důkladné pochopení technické stránky a obchodní platformy brokera.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

18. 5. 2024 | Tomáš Krause

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

Americké banky investují do bitcoinových fondů, volatilita bitcoinu klesá, vývojář Tornado Cash dostal pět let natvrdo, Salvador ukazuje své bitcoiny a Runes už jsou out. Je tu další... celý článek

Třetině Čechů chybí finanční znalosti. Ženy tápou častěji, ukázal průzkum

14. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Třetině Čechů chybí finanční znalosti. Ženy tápou častěji, ukázal průzkum

Jaký je rozdíl mezi běžným a spořicím účtem? Co se skrývá pod pojmem inflace a úročení? Je bezpečnější podíl v akciovém fondu, nebo nákup akcií jedné firmy? Co jsou kryptoměny? Na takové... celý článek

Kongres USA proti regulaci krypta. V Argentině dělají bitcoin z odpadu. Týden v kryptu

11. 5. 2024 | Tomáš Krause

Kongres USA proti regulaci krypta. V Argentině dělají bitcoin z odpadu. Týden v kryptu

Miliarda transakcí bitcoinem. Ethereum je zase inflační. Argentina vyrábí bitcoin z odpadu. Američtí kongresmani proti regulacím Komise pro cenné papíry, jejíž šéf se je prý pokoušel... celý článek

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

9. 5. 2024 | Martin Mašát | 2 komentáře

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

Optimismus došel. Investoři přestávají věřit tomu, že se ve Spojených státech podaří brzy zamést s inflací a že klesnou úrokové sazby tamější centrální banky. Špatnou náladou se nechali... celý článek

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

9. 5. 2024 | Jan Traxler | 5 komentářů

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

Nejvyšší dividendový výnos z akcií obchodovaných na pražské burze nabízejí pravidelně Moneta, Philip Morris a ČEZ. Kolik dostanou akcionáři letos a jaký je výhled do příštích let?

Partners Financial Services