Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Najdeme ztracenou budoucnost?

| rubrika: Komentář | 3. 9. 2013 | 12 komentářů
Jedním ze sloganů TOP 09 v minulých volbách bylo: „Můžeme ztratit budoucnost? Rychleji než si myslíte!“ Je o tři a půl roku později naše budoucnost skutečně ztracena, nebo máme šanci ji ještě rychle najít?

Bez ohledu na to, jak dopadnou nadcházející volby, o naší budoucnosti nerozhodne ixtá úprava daní, další stohy papíru na téma energetická koncepce (bez praktického dopadu) ani to, jak budeme podporovat tu či onu oblast života a podnikání. Naši budoucnost mohou zachránit pouze dvě věci, jedna povahy vnější a jedna vnitřní.

Zvednout oči, dívat se dál

Vnější faktor je vývoj evropské (a zejména německé) ekonomiky a další osud evropské integrace a eura. Bude-li se našim sousedům dařit, bude-li pokračovat evropská integrace (a my opustíme nesmyslnou a hlavně partnerům zcela nesrozumitelnou antievropskou politiku posledních let), máme šanci svoji budoucnost opět najít.

Tedy pokud se dokážeme vyrovnat s druhou podmínkou. A to by bylo mnohem těžší – vyžaduje to totiž změnu našeho myšlení. Místo krátkodobých cílů musíme začít přemýšlet s horizontem dvaceti či více let a musíme se naučit být trpěliví. Místo budování kvalitních institucí západního typu se řada politiků v posledních letech rozhodla pro budování extraktivního systému, který dokázal ze země (ve fyzickém i přeneseném slova smyslu) vytáhnout, co jen šlo.

Tomáš Prouza on-line

Tomáš Prouza

Články Tomáše Prouzy najdete také na webu www.prouza.cz. Jeho postřehy a tipy můžete sledovat na Twitteru @prouzatomas.

Z posledních tweetů:

Anketa

Bude se ještě někdo v politice někdy dívat dvacet let dopředu?

V prvé řadě aspoň neškodit

Největším prokletím českých institucí je jejich roztříštěnost a to, jak jsou využívány pro krátkodobé zájmy. Pokud ale najdeme schopnost a dostatek trpělivosti svoje instituce zkvalitňovat a hlavně motivovat ke spolupráci, máme šanci vytvořit systém, který bude skutečně přínosem pro záchranu naší budoucnosti. Základ nové filozofie českých institucí by mohl stát na prvním pravidle z Hippokratovy přísahy: Vystříhám se všeho, co by bylo ke škodě a co by nebylo správné.

S tímto přístupem bychom se mohli vyhnout výraznému navyšování nákladů pro všechny kvůli zisku několika (třeba fotovoltaických baronů) nebo rozbíjení fungujících systémů jen proto, abychom mohli vypsat nové zakázky a přihrát je spřáteleným institucím (nejen v případě, kdy řídíme ministerstvo, jehož posláním je pečovat o ty, kteří v životě neměli štěstí).

Stejně tak bychom neustále nepáchali nějaké reformy jen proto, že nám už zase nevyšla příliš optimistická makroekonomická předpověď a potřebujeme zvednout příjmy státního rozpočtu. Podnikatelé a firmy potřebují k fungování alespoň trochu stabilní prostředí. A ani bychom neignorovali reformy tam, kde by jakákoliv pozitivní změna mohla přinést výrazné úspory všem okolo (za příklad si dosaďte jakékoli síťové odvětví).

V ideálním případě bychom také mnohem rozumněji nakládali s prostředky na naše školství i vědu, kontrolovali kvalitu a dlouhodobý přínos. Ale to už je jen třešnička na dortu, na kterou si můžeme počkat. S budováním skutečně funkčních institucí, které neškodí, ale konají věci, které jsou správné, čekat nelze. Tedy pokud nechceme v praxi vyzkoušet, jak rychle můžeme ztratit naši budoucnost… 


Psáno pro Lidové noviny

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 9. 2013 10:39

Bude-li pokračovat evropská integrace, máme šanci najít akorát tak svoji minulost, neboť dnešní EU není nic jiného než novodobý komunismus.

Reagovat

 

+12
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 9. 2013 12:44, eďa

Jenže, milý koblížku, EU je všechno možné jen né komunistická.

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 03. 09. 2013 10:39)

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

5. 9. 2013 | 2:27 | frkatel

helejte, se slovíčkařením jste začal sám. více

3. 9. 2013 | 21:12 | czhunter

Dívat se dvacet let dopředu? A když se tam podíváme, co budeme DNES dělat?
Začneme trénovat posádku pro let na Mars? Vykupovat pozemky pro fúzní elektrárnu? Zašijeme NFC čipy do novorozenců?
A když si ten dvacetiletý...
více

3. 9. 2013 | 17:57 | eďa

Víte, že slova velice rychle stárnou -zastarávají - patří do penze a tak je třeba hledat nová - výstižnější dané době a okolnostem, ale co vím jistě, je ten fakt, že jsou dohromady všechny na hovno. Daleko účinnější jsou...více

3. 9. 2013 | 17:51 | eďa

Budoucnost se zamýšlí stejně jako záměr. Už konečně otevřete oči,milý Fredy, už na to máte i věk, takže neotálejte, páč náš čas je přesně vymezen. více

3. 9. 2013 | 15:39 | frkatel

pokud myslíte "komunistická" ve smyslu té pohádky, pak není. Pokud "komunistická" myslíte ve smyslu "chová se tak, jak se v sovětském bloku chovali komunisti", pak komunistická je. to máte jako s křesťanem, který vyvražďuje...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Nominální úroková míra, Životní úroveň, Americké depozitní certifikáty, slovensko, dtest, pronajímatel, slovinsko, dovolená, klesající pojistné krytí, Conseq realitní fond, jiří x. doležal, odstupné, vítěz, Home Depot, amatérský sport, frank, jan traxler, náklady příštích období

3H28309, 8A43370, 8A43374, 8A43374, 8A43374

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK