Platební karty budou výrazně bezpečnější

Ztráta nebo odcizení platební karty už brzy nebude takový průšvih jako dnes. Nepřispěje k tomu bezpečnější technologie, ale obchodní podmínky vyplývající z nového zákona o platebním styku. Rizika místo držitele karty ponese jeho banka.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 9. 2002 6:27, No name

Já teda nevím. Tomuto tématu moc nerozumím, ale trochu mi to připadá, že většina lidí opět chce, aby za jejich nezodpovědnost opět ručil někdo jiný. V případě nezodpovědných nepojištěných lidí to je stát kdo bude hradit škody na "soukromém" majetku poškozeném povodní a v případě karet to bude banka. Pokud klientovi banky někdo kartu odcizí, tak je pochopitelné, že za to ve většině případů nemůže. Ale pokud je někdo nezodpovědný a na jednom místě má kartu a současně i PIN, tak je nesmysl aby za něj banka ručila!!! A, že takových lidí je dost!
Co se týká přechodu na čipové karty tak souhlasím, že by se to mělo rzhodně uspíšit. Ale s tou garancí si nejsem tak úplně jistý. Ano pokud kleint nahlásí blokaci tak od doby nahlášení by měl být zproštěn veškerých škod, které budou po tomto čase způsobeny. Pokud ale ztrátu nenahlásí, tak by měl za škody být odpovědný pouze on. Samozřejmě, že ne každý ihned zjistí, že mu byla karta odcizena, ale v těchto případech by mělo na řadu přijít, sice složité, ale potřebné prokazování kdo, kdy a kde uskutečnil paltbu nebo výběr odcizenou kartou.
Nemusíte se mnou souhlasit, ale rozhodně si myslím, že něco na tom určitě bude.

+30
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 8. 2002 20:27, Vl. Šimík vsimik@centrum.cz

Pokud banky nebudou chtít přijmout tento druh garancí , pak se domnívám, že stálí cestovatelé přijdou více na chuť American Expres kartám. Prostudujte si podmínky a porovnejte.

-5
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 13 komentářů)

15. 10. 2002 15:13 | Johny007

Komerčka by měla začít vydávat čipové karty již do konce roku (snad v příštím měsíci). Některé banky se sdružili pod Bankovní asociací a jednají o společné koordinaci přechodu na čipovou technologii do termínu udaného asociacemi - MC 1.1.2005, VISA 1.1.2006. Tyto termíny nejsou ovšem povinné. Jen po tomto datu dojde k přesunu odpovědnosti za podvody, které by čip mohl vyřešit, od obchodníka na vydávající banku.
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 10. 2002 14:33 | SkrivanekT

Z tiskové zprávy MasterCard Europe: "V České republice budou čipové karty, nabízející široké portfolio bezpečnostních a funkčních prvků, zaváděny již v blízké době, neboť jejich rozšíření v blízké budoucnosti je dáno závaznými termíny. Do 1. ledna 2005 musejí být všechny platné karty Maestro vybaveny čipem, podle končící platnosti karet tedy budou karty českým držitelům průběžně obměňovány," upřesnil Ján Čarný.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 9. 2002 10:56 | Chrocht

Je to jednoduche - jde o byznys. V civilizovanych zemich chteji banky vydelavat na transakcich a prebiraji riziko zneuziti na sebe, aby se klienti nebali platit (i pres internet). Podil podvodnych transakci sice neni zanedbatelny (jednotky procent), ale i tak se to bankam vyplati. Jen maly priklad (DC): pri oznameni ztraty do 48 hodin - veskere riziko nese vydavatel karty, pri pozdejsim oznameni ruci klient do vyse 20 000 Kc. Moje osobni zkusenost s reklamaci neautorizovane transakce: 1 telefonat + 1 email - a vec byla vyrizena (v muj prospech)
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 9. 2002 6:27 | No name

Já teda nevím. Tomuto tématu moc nerozumím, ale trochu mi to připadá, že většina lidí opět chce, aby za jejich nezodpovědnost opět ručil někdo jiný. V případě nezodpovědných nepojištěných lidí to je stát kdo bude hradit škody na "soukromém" majetku poškozeném povodní a v případě karet to bude banka. Pokud klientovi banky někdo kartu odcizí, tak je pochopitelné, že za to ve většině případů nemůže. Ale pokud je někdo nezodpovědný a na jednom místě má kartu a současně i PIN, tak je nesmysl aby za něj banka ručila!!! A, že takových lidí je dost! Co se týká přechodu na čipové karty tak souhlasím, že by se to mělo rzhodně uspíšit. Ale s tou garancí si nejsem tak úplně jistý. Ano pokud kleint nahlásí blokaci tak od doby nahlášení by měl být zproštěn veškerých škod, které budou po tomto čase způsobeny. Pokud ale ztrátu nenahlásí, tak by měl za škody být odpovědný pouze on. Samozřejmě, že ne každý ihned zjistí, že mu byla karta odcizena, ale v těchto případech by mělo na řadu přijít, sice složité, ale potřebné prokazování kdo, kdy a kde uskutečnil paltbu nebo výběr odcizenou kartou. Nemusíte se mnou souhlasit, ale rozhodně si myslím, že něco na tom určitě bude.
+30
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 9. 2002 13:28

V zahraničí se jedná o zcela běžnou praxi. Nechápu, proč se banky zavedení zákona brání. Ve vetšině připadů jsou banky proti podvodnému jednání pojištěny, ztrátu tak nese pojišťovna.
+28
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 8. 2002 20:27 | Vl. Šimík vsimik@centrum.cz

Pokud banky nebudou chtít přijmout tento druh garancí , pak se domnívám, že stálí cestovatelé přijdou více na chuť American Expres kartám. Prostudujte si podmínky a porovnejte.
-5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 8. 2002 11:13 | Igor

Nevidím žádnou výhodu čipových karet v zabezpečení - snad jenom horší klonování. Za mnohem větší problém považuji situaci, kdy obsluha platebního terminálu projede kartu a místo PINu vyžaduje podpis a potom se tváří, že ho kontroluje (co prodavačka, to grafolog?). Proč si mám vlastně pamatovat svůj PIN nebo se snažit podepsal na účtenku stejně jako na kartu - když případný zloděj, nebo "nálezce" PIN nepotřebuje a podpis určitě zvládne lépe než já.
Dokud nebude ověření platby POUZE PINem jsem zastáncem důkazního břemene na straně vydavatele, či karetní společnosti. Samozřejmě od ohlášení ztráty - do té doby je to šedá zóna.
A téma plateb na internetu číslem karty snad nemá ani cenu zmiňovat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 8. 2002 10:58 | SkrivanekT

Vydržte prosím, v současnosti ověřuji jak to opravdu je. Určitě dám prostřednictvím tohoto fóra vědět.
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 8. 2002 22:10 | PB

Obávám se ale, že se jedná o vzorové podmínky ČNB, které banky nebudou muset respektovat. V tom případě bude pouze banka povinna informovat o odlišnostech oproti vzorovým podmínkám, a obávám se že to zase odnese (neinformovaný) klient.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 8. 2002 22:07 | Pavel

Odkud tuto informaci čerpáte? Zatím jsem neviděl žádnou změnu strategie jak u Visa EU tak Mastercard Europe a dle jejich www stránek termín platí plošně na všechny druhy karet. Pokud jde o USA, je mi známa obecná averze vůči čipovkám, ale to by nemělo mít vliv na vývoj v Evropě, která, ačkoli to zní paradoxně, je technologicky mnohem pokrokovější než USA.
V každém případě ale, jak jsem zmínil v původním příspěvku, nic nebrání našim bankám přejít na čipovky už dnes, jak tomu je např. v UK, kde se migrují jak elektronické, tak embosované karty na čip. Uvedený termín přece určuje nejpozdější datum zavedení!
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 8. 2002 10:56 | SkrivanekT

Termín pro přechod na čip je zatím, tak jak zmiňujete, stanoven pouze pro elektronické karty. U embosovaných kvůli tlaku amerických bank žádný termín stanoven není.
-4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 8. 2002 9:58 | Kamil

Je dobře, že jste to zveřejnili, protože jak znám české banky, tak se pokusí celou věc shodit ze stolu a zachovat si ty neuvěřitelné výhody, které vůči klientům mají.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 8. 2002 9:27 | Pavel

Je neuvěřitelné, jak jsou české banky arogantní. Je zajímavé, jak banky uznávají presumpci viny. Holt když se něco špatně prokazuje, tak banky úředně prohlásí, že odpovědnost má klient. A je vymalováno, že. Nějak zapomínají, že možnost zneužití magnetických karet je dána jejich chabým zabezpečením, a jsou to banky jako členové Visa a Europay, kteří si za to mohou sami.
Škoda, že autor článku nezjistil, jak je to v EU. Doporučení je z zemí EU možná dodržováno zcela jen v Dánsku, ale prakticky všude je zodpovědnost za transakce na dálku a veškeré transakce okamžikem blokace karty na straně banky a o to tady jde především.
Líbí se mi taky dvojitý pohled našich bank na čipové karty. Na jedné straně karetní asociace už snanovily nejpozdější termín přechodu na čipovky (1.1.2005) a na druhé straně se české banky tváří, jako by se jich to stále netýkalo. Přitom, kdyby chtěly, tak už dnes má většina lidí v ruce čipovou kartu (jako je tomu v UK, F nebo dokonce na Slovensku!). Mám takový dojem, že naše banky chtějí co nejdéle udržet současný stav, který je pro ně vysoce profitabilní (tj. vysoké náklady na straně držitele a obchodníka, při malém podílu podvodných transakcí a nucení obchodníky autorizovat téměř každou transakci)
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet RPSN

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miroslav Ševčík

ekonom

Pavel Telička

politik a lobbista

Miroslav Ševčík
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Pavel Telička
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services