Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Stavební spoření roste

| 14. 3. 2003 | 2 komentáře
Stavební spoření roste
Největší česká stavební spořitelna se v loňském roce těšila výraznému zájmu klientů o běžné a překlenovací úvěry, velký nárůst zaznamenala i v počtu nově uzavřených smluv. Pohled na konkrétní čísla je jistě zajímavý.

V roce 2002 poskytla ČMSS (profil, názory, koupit) celkem 53 363 úvěrů ze stavebního spoření a překlenovacích úvěrů, což oproti předchozímu roku znamená nárůst o více než 27 %. Všech šest stavebních spořitelen působících na českém trhu pak dohromady svým klientům poskytlo 130 777 úvěrů (včetně PÚ), což znamená, že podíl ČMSS dosáhl výše 41 %. Celkový objem poskytnutých úvěrů byl v loňském roce v ČR 22 miliard Kč, se svými 8,8 miliardami Kč (oproti roku 2001 nárůst o více než 43 %) tak spořitelna získala 40% část trhu.
Úspěch společnosti v úvěrové oblasti v loňském roce její představitelé zdůvodňují především zjednodušením podmínek pro poskytování úvěrů. Podle člena představenstva Petra Kielara jde především o úvěry bez zajištění, jejichž podíl dosáhl 60 %.
Celkem poskytly stavební spořitelny v roce 2002 přes 130 000 nových úvěrů, což je oproti 21 000 úvěrů poskytnutých hypotečními bankami zhruba 6krát tolik. Celkový objem těchto úvěrů byl ovšem téměř stejný: stavební spořitelny půjčily svým klientům 22 miliard Kč, hypoteční banky pak 22,5 miliard Kč.

Prostředky z úvěrů ze stavebního spoření byly klienty ČMSS i v roce 2002 nejčastěji využívány na pořízení staršího bytu nebo rodinného domu (42 %), výrazně narostl podíl investic do rekonstrukcí a modernizací (33 %). Přes 18 % peněz bylo investováno do koupě nového bytu a stavby nového rodinného domu a zbývajících 7 % byly další investice spojené s bydlením.
Tyto poměry mezi jednotlivými způsoby použití peněz ze stavebního spoření by se neměly příliš lišit ani z celkového pohledu na situaci v ČR. Podrobnější údaje o trendech za rok 2002 na tomto trhu by měla veřejnosti předložit Asociace stavebních spořitelen v průběhu dubna. 
Český statistický úřad uvedl, že vloni bylo stavební spoření jedním z hlavních impulsů k nastartování bytové výstavby. Finanční prostředky ze stavebního spoření se v roce 2002 podílely na financování 33 000 nových bytů, toto číslo zahrnuje i rekonstrukce či pravidelné udržování bydlení.

Pokud jde o počet nově poskytnutých smluv, ČMSS jich uzavřela 560 490, což představuje tržní podíl ve výši 34,4 % (celkem jich stavební spořitelny podepsaly 1 627 229). Nově poskytnutými smlouvami se v tomto případě myslí smlouvy prvotní, následné a také zvýšení cílové částky.
Ke konci roku 2002 spořitelna dohromady spravovala 1 890 555 platných smluv o stavebním spoření ve spořící i úvěrové fázi, přičemž celková cílová částka byla 324,9 miliardy Kč. Ke stejnému datu měli klienti společnosti naspořeno přes 64 miliard Kč.

Českomoravská stavební spořitelna v podstatě bez varování toto pondělí přestala nabízet svůj nejvýhodnější spořící tarif Klasik (úročení vkladů zde bylo ve výši 3 % - viz. článek Stavební spořitelny opět snižují úročení vkladů i úvěrů). Petr Kielar tento krok vysvětlil pro spořitelnu nepříznivým vývojem úrokových sazeb. Není podle něj možné nabízet klientům 3% úročení vkladů, jestliže úroky na mezibankovním trhu této úrovně nedosahují. Náhradu za Klasik spořitelna nechystá, svým klientům bude v budoucnu nabízet pouze tarif Invest.
V loňském roce vytvořila společnost zisk ve výši 680 milionů Kč, což v meziročním srovnání znamená nárůst o 32 %. Její bilanční suma dosáhla k 31.12. 71,9 miliard Kč, která tak meziročně vzrostla o 28,3 %.


Co si myslíte o výsledcích Českomoravské stavební spořitelny za rok 2002? V čem podle vás spočívá její úspěch? Zapojte se do diskuse!


Další informace o stavebním spoření můžete získat zde. Nezapomeňte, že produkty stavebního spoření si u nás on-line můžete objednat na tomto místě.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

21. 3. 2003 | 13:24 | ZikaM

Stavební spoření roste nebo lépe rostlo vždy, když bylo na obzoru zhoršení situace pro spořící klienty. Změna ze 3% (tarif Klasik) na 2% (tarof Invest) je předzvěstí ještě rozsáhlejších změn. Doufám jen, že nepůjdeme "Slovenskou...více

14. 3. 2003 | 0:52

Nemá to být náhodou tak, že peníze získané od spořících klientů se hlavně půjčují ? Z toho by měla stavební spořitelna hlavně žít, z rozdílu mezi 3%, kterými úročí úspory, a 6%, které si bere z úvěru. Mám silné podezření,...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Kontokorentní účet, Poplatek při odkupu, PX 50, axa penzijní společnost, penzijní společnost české pojišťovny, třetí pilíř, doplňkové penzijní spoření, rozvod, neziskový sektor, index MSCI World, lékařská péče, vánoční stromeček, pivot, porotce, ITIC, zvyšování důchodového věku, druhé zaměstnání, renminbi

13V0213, III0000, III0000, 5P66247, 8S62029

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK