Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Liška na tapetě

| 25. 11. 2002 | 5 komentářů
Liška na tapetě
"S liškou bych úvěr vyřizoval ještě teď, a to už mám postaveno", ale taky "Liška je spolehlivá a flexibilní, maximálně vychází klientům vstříc". To jsou jen dva výňatky z diskuze, kterou si můžete přečíst na serveru Peníze.cz v sekci Názory u Českomoravsko stavební spořitelny, jejíž profil vám teď předkládáme.

Lídr trhu stavebního spoření jako jeden ze tří ústavů k 1. listopadu pozměnil své obchodní podmínky. Na našem serveru jsme tuto změnu již avizovali, obecně došlo úpravou úrokových sazeb k výraznějšímu rozlišení produktů pro klienta úvěrového a spořícího.

Profily stavebních spořitelen
Konec roku se blíží a mnoho z vás se chystá uzavřít smlouvu o stavebním spoření. Rozhodli jsme se pomoci vám s výběrem spořitelny, proto jsme připravili profily všech, které působí na českém trhu. Jako první jsme si vzali "na paškál" Českomorav-skou stavební spořitelnu.

"Vyřízení úvěru trvalo neuvěřitelné 2 měsíce!"

Úvěruchtiví klienti využijí tarif Invest, v rychlé, či standardní variantě. Vklady jsou zde úročeny jen 2 procenty, ovšem splátky dosáhnou 4,8 procenta. Je tedy zřejmé, že ČMSS (SSCM) vyšla úvěrovým klientům vstříc, ovšem výše této sazby rozhodně není nejnižší na trhu, jak spořitelna tvrdí v tiskové zprávě. Hypo stavební spořitelna (profil, názory, koupit) totiž úvěr v tarifu Nadstandard úvěr 1,8 úročí 3,9 procenty, což je momentálně nejnižší sazba na trhu.
Kromě běžných úvěrů nabízí ČMSS i úvěry překlenovací, takzvané meziúvěry. Podle výše úrokové sazby poskytuje spořitelna tři základní typy, přičemž každý z nich lze rozlišit ještě podle minimálního zůstatku cílové částky na účtu (40, resp. 20 procent). U každého z těchto tří typů si lze zvolit buď rychlou, nebo standardní variantu. Požádat o úvěr můžete už ve chvíli, kdy váš zůstatek dosáhne 20 procent cílové částky, ovšem pak vás čekají další úložky a také povinnost zřízení inkasa pro úložky a úroky z meziúvěru. O tom jak a s jakým úrokem budete splácet, rozhodne hodnotící číslo, jehož výši ovlivníte rychlostí ukládání, naspořenou částkou a zároveň zvolenou variantou úvěru. Nejnižší možný úrok u ČMSS je ve výši 6,30 procenta. Pro srovnání – nejpříznivější podmínky momentálně nabízí Raiffeisen stavební spořitelna (profil, názory, koupit), sazby pro úročení překlenovacích úvěrů u ní začínají již na 4,9 procenta.
Novinkou, kterou ČMSS nabízí od listopadu 2002, je překlenovací úvěr určený pro investice do bytových potřeb vyšší než 500 tisíc korun. Úvěr je úročen sazbou 5,7 procenta, nevyžaduje žádný minimální zůstatek cílové částky a jako jeho zajištění je požadována nemovitost.

"Pokud jen spořím, nejlepší spořitelna je ta největší!"

ČMSS od listopadu nabízí pro spořící klienty tarif Klasik opět buď v rychlé, či standardní variantě, který navazuje na dosavadní tarify. Úroková sazba z vkladů zde zůstává ve výši 3 procent, sazba z úvěru poklesla z 6 na 5,5 procenta. Třemi procenty úročené vklady u spořicích tarifů jsou v současnosti na trhu běžné, nabízejí je i ostatní spořitelny, kromě Hypo. Ta má nejlepší nabídku, spořicí tarify úročí čtyřmi procenty. Pro oba tarify, Klasik i Invest, pak platí změna požadované minimální naspořené částky pro poskytnutí úvěru. Oproti dřívějším 50 procentům tato hranice od 1. listopadu poklesla na 40 procent.

 

POPLATKY
Uzavření smlouvy 1 % cílové částky
Úhrada za vedení účtu (i úvěrového)

200,- Kč 

Roční výpis z účtu (i úvěrového)

zdarma

Změna tarifu

zdarma

Internet, zelená linka a tak dále

ČMSS má podle hodnotitelů naší soutěže Best web poměrně dobře zpracované a přehledné internetové stránky, najdete na nich většinu potřebných informací. Telefonní číslo na informační linku byste tu však hledali marně, a například ještě několik dní po 1. listopadu, tedy po ohlášených změnách obchodních podmínek, bylo v sekci "Nejčastější otázky" možné narazit na neaktuální údaje o způsobu výpočtu hodnotícího čísla.
Pokud jde o informační linky, ty fungují vcelku spolehlivě. Spořitelna svým klientům nabízí jednu zelenou a druhou s klasickým telefonním číslem. Rozdíl mezi oběma linkami je však pouze v tom, že jedna je zdarma a za volání prostřednictvím druhé vám budou naúčtovány běžné poplatky. Jinak na obou číslech "sedí" titíž lidé. Operátorku na zelené lince jsme požádali o radu, co dělat v následující situaci: Dospořili jsme pětiletý cyklus, na účtu máme 120 tisíc korun, cílovou částku 240 tisíc korun a nechceme úvěr ani zatím nepotřebujeme peníze. Dotaz zněl "co v této situaci dělat, je možné smlouvu rozdělit na dvě a pokračovat ve spoření?". Odpověď byla kladná s vysvětlením jak to provést. Ovšem informaci, že by nám rozdělení smlouvy vlastně k ničemu nebylo, resp. že by mělo smysl ve chvíli, kdybychom měli vysokou cílovou částku a chtěli nižší úvěr, jsme nedostali. Toto nám vysvětlila až na webových stránkách spořitelny náhodně zvolená obchodní zástupkyně.

Jedním z důležitých kritérií pro výběr finančního ústavu je bezpochyby i jeho hospodářská kondice. Základní ekonomické údaje o ČMSS proto naleznete v boxu u tohoto článku.


Českomoravská stavební spořitelna byla první v našem seriálu profilů českých stavebních spořitelen, který bude v příštích dnech pokračovat.

 

 

ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Pobočky 6 (Plzeň, Budějovice, Ostrava, Praha, Ústí nad Labem, Brno)
Informační a poradenská centra

104

Akcionáři

Bausparkasse Schwäbisch Hall AG (45 %), ČSOB (55 %)

Počet smluv k 31.12.2001

1 652 561

Počet smluv k 31.9.2002

cca 1,8 milionu

Více o Českomoravské stavební spořitelně si můžete přečíst v názorech našich čtenářů. Znáte nejdůležitější pojmy stavebního spoření? Nezapomeňte, že smlouvu na stavební spoření můžete online uzavřít zde!

Zdají se vám produkty ČMSS zajímavé? Vysvětlili vám její poradci či operátoři na informačních linkách vždy všechno srozumitelně a správně? Napište nám své zkušenosti a názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

5. 3. 2010 | 17:22 | milan smetana

Lišku na tapetu! Obraz na stěnu! K vidění na: http://paintings.blog.cz/ více

18. 2. 2009 | 17:55 | fffffd

:-P více

18. 2. 2009 | 17:53 | to je fuk

wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwff ffffffffffffffffffffffffffffff fffffffffffůůůůůůůůůůůůůůůůůůů ůůůůůůůůůůjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj jjjjjjjjjjjjjjjvíce

25. 11. 2002 | 11:24 | TGP

Obávám se, že pro rychlé vyřízení musí mít člověk u Lišky známosti, protože jinak jste jen jeden z mnoha. Když jsem urgoval termíny, které mi slíbili, tak mi dvakrát řekli, že sice mám všechno v pořádku, ale že žádostí je...více

25. 11. 2002 | 9:05 | urubkova

Já jsme měla úvěr vyřízený skutečně rychle. Kupovala jsem byt v Praze a znáte to, prodávající nechce moc čekat, protože se určitě najde někdo, kdo to složí v hotovosti... Paní na úvěrovém byla moc milá a vstřícná. Dobrý je...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK