Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy míří do Rakouska

| 13. 3. 2003
Fondy míří do Rakouska
Po HVB a České spořitelně, které nedávno představily nové fondy peněžního trhu registrované v Rakousku, přišla i Raiffeisenbank tentokráte s dluhopisovým fondem, který je rovněž "domicilován" u našich jižních sousedů.

Zatímco pro úvěrový trh vytváří současná úroveň úrokových sazeb doslova živnou půdu, finančním institucím nabízejícím spořící či investiční produkty, u nichž je úzká vazba na vývoj úrokových sazeb, přidělává stávající situace spíše vrásky na čele. To platí i pro podílové fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy, které kromě bankovních vkladů investují ve značně míře do dluhových cenných papírů. Těmto fondům, respektive jejich správcovským společnostem, se výhled stagnujících úrokových sazeb u nás nikterak nezamlouvá a proto hledají různé cesty jak snižovat náklady.

Jednou z možných je zřízení podílových fondů v zemích s nižším zdaněním, které méně dopadá na celkovou výkonnost portfolia. K tomuto kroku se nedávno odhodlaly HVB Bank a Česká spořitelna, když se rozhodly své nové fondy peněžního trhu - HVB Fond peněžního trhu PLUS a Erste/Sparinvest Český fond peněžního trhu  - zaregistrovat v Rakousku. Zde se totiž aktivity podílových fondů, pokud jsou určeny výhradně pro cizí (například české) investory, nedaní.

Nyní se zdá, že se u našich jižních sousedů začínají zabydlovat i fondy dluhopisové. Alespoň Raiffeisenbank tak učinila se svým novým fondem Český dluhopisový fond, když jej vložila pod správu investiční společnosti Raiffeisen Kapitalanlage – Gesellschaft m.b. H. se sídlem v Rakousku. Nový fond je určen výhradně pro český trh, je denominován v české meně a investuje převážně do státních dluhopisů ČR.

Hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík představení nového fondu komentoval takto: "Rok 2002 byl rokem dluhopisových trhů, kterým se dobře dařilo. Ceny akcií na světových trzích kvůli slabším vyhlídkám firem klesaly a investoři vyhledávali instrumenty s pevným výnosem. I letos dluhopisoví investoři vydělají. Česká národní banka podle našich odhadů sníží ještě jednou úroky a s jejich zvyšováním nebude pospíchat. Ceny dluhopisů by měly zůstat vysoké."

Vzhledem k současné nízké hladině úrokových sazeb však nelze očekávat, že by dluhopisové fondy letos vydělaly investorům tolik, co v minulých letech. Dokonce i předpokládané čtvrtprocentní snížení sazeb v dubnu začal dluhopisový trh již dříve zapracovávat do cen, a tak hlavním efektem růstu cen dluhopisů zůstane především zhodnocující česká koruna. Všeobecně se tak čeká, že se výnosy dluhopisových fondů zaměřených na český trh budou letos pohybovat kolem 3-4 %. Nově představený fond od Raiffeisenbank je přitom ve spektru domácích i zahraničních dluhopisových fondů zajímavou příležitostí pro konzervativní zhodnocování peněz ve střednědobém horizontu.

Co říkáte novému dluhopisovému fondu od Raiffeisen? Co si myslíte o útěku fondů do zahraničí? Dá se očekávat, že dluhopisové fondy letos vydělají více než jen 3-4 %? A není teď lepší "jít" rovnou do fondů akciových? Navštivte naše diskusní stránky.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-48
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Odložený důchod, Banka, Fixace úrokové sazby, miloš zeman, demokracie, andrej babiš, investice, partners investiční společnost, AXA Assistance, vyměřovací řízení, bolest, oprávnění, smluvní vztah, Pearl Harbor, Finanční poradce roku 2012, New Hampshire, Penzijní společnost České pojišťovny, rasismus

1AR6794, 3P51562, 4M71186, 4M71186, 2SJ0321

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK