Jak se staví evropská dálnice pro zdravotnická data

Jiří Batěk | rubrika: FINMARKET | 28. 12. 2022
Zapamatujte si zkratku EHDS. Znamená European Health Data Space, neboli Evropský prostor pro zdravotní data. Na poli zdravotnictví půjde na našem kontinentu o jeden z nejdůležitějších projektů na další dekády. I přes to se mu ale dnes bohužel nedostává takové pozornosti.
Jak se staví evropská dálnice pro zdravotnická data

Zdroj: Shutterstock

Lékařská věda stojí na datech. Čím víc dat máte, tím kvalifikovanější rozhodnutí můžete dělat. Právě o tom je projekt EHDS, který má za cíl propojit databáze zdravotnických dat v rámci Evropské unie, což umožní lepší péči o pacienta i vývoj nových postupů.

Na papíře je to jasné, co to ale znamená v praxi? Příležitost. Je to šance vybudovat ekosystém, který české zdravotnictví postaví do čela inovačního procesu. Dokonce se na tom už pracuje. V rámci Aliance pro telemedicínu, digitalizací zdravotnictví a sociálních služeb to s kolegy ze zdravotnických institucí i dalších technologických firem za Kyndryl řeším už několik let.

O autorovi

Jiří Batěk Kyndryl
Foto: Kyndryl

Jiří Batěk je vystudovaný elektroinženýr se zkušenostmi z řady technologických firem. Přes čtyři roky působil ve vedoucích pozicích v britské pobočce společnosti Nokia, téměř deset let věnoval rozvoji technologických brandů v Jihoafrické republice. Od února 2014 pracoval v byznysdevelopmentu IBM. Po oddělení společnosti Kyndryl od IBM vloni v září se stal ředitelem její české pobočky. Nejvíce se věnuje využití moderních technologií při automatizaci vnitřních procesů finančních institucí a digitalizaci zdravotnictví.

Říkáme tomu Ekosystém digitálních zdravotních služeb. Není to žádný nový megaprojekt, naopak jde spíš o propojování toho, co tu už funguje. Nemocnice mají data, běžní lékaři mají data, pojišťovny mají data. Všechna pohromadě dávají obraz skutečného stavu zdravotnictví. Problém je ale ten, že nikde pohromadě zatím nejsou. 

Přitom by byla tak cenná! Pokud je správně anonymizujete, jdou využít k tomu, aby zásadně posunula vědu a vývoj ve zdravotnictví. Ekosystém digitálních zdravotních služeb by tato data uměl využít a poskytnout je výzkumníkům. Ti s jejich pomocí můžou vyvinout nové nástroje, které by usnadnily práci lékařům a život pacientům. Týká se to třeba nositelných zařízení, která pomáhají lékařům sledovat zdravotní stav pacienta.

Takových chytrých start-upů je už nyní překvapivě hodně. Zbývá jen vybudovat jednotný systém, na který je můžeme napojit a ony se můžou díky sesbíraným datům zdokonalovat.

Co všechno se dá díky datům například zvládnout? Například snížit chyby při nastavování medikace. Jeden izraelský datový start-up takto odhalil přes 15 tisíc případů, ve kterých mohl být souběh několika prášků od různých lékařů pro pacienty nebezpečný. Data také zvládnou snadněji identifikovat opravdu rizikové pacienty. Očividnou výhodou je samozřejmě úspora času lékařů a sester, a tedy i významné finanční úspory, které se jinak ve zdravotnictví hledají jen těžce. Jeden z takových systémů například v Paříži pomáhá predikovat frekvenci na nemocničním příjmu na další dva týdny.

Na tohle všechno ale potřebujeme mít vybudovanou digitální infrastrukturu. Implementace Evropského prostoru pro zdravotní data nás ji beztak donutí postavit. Buďme o krok rychlejší a začněme s tím už teď.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Prevence je základ, říká gynekoložka

10. 1. 2023 | Lucie Weissová

Prevence je základ, říká gynekoložka

Zanedbání preventivních prohlídek v gynekologii se nevyplácí. „Neléčené akutní potíže přecházejí v chronické, z normálního stavu se stává přednádorový,“ říká Tereza Čeledová, gynekoložka... celý článek

Vracíme se k tradici rodinných lékařů, říká zakladatel nové kliniky

3. 1. 2023 | Jitka Šorfová

Vracíme se k tradici rodinných lékařů, říká zakladatel nové kliniky

Komplexní péče o celou rodinu. Takový má být koncept soukromého zdravotnického zařízení Galen Clinic, které v pražských Vinohradech plánuje otevřít lékař a podnikatel Luboš Kmeť. Tradiční... celý článek

Na pravidelné prohlídky k lékaři už nebude muset každý zaměstnanec

20. 12. 2022 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Na pravidelné prohlídky k lékaři už nebude muset každý zaměstnanec

Povinnost zaměstnavatelů zajišťovat periodické pracovnělékařské prohlídky u nerizikových profesí skončí. Od 1. ledna 2023 zůstanou tyto prohlídky pouze dobrovolné. Změnu přináší vyhláška,... celý článek

Čekání na uznání invalidity a postižení se zkrátí. Nová pravidla pro posudky

18. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Čekání na uznání invalidity a postižení se zkrátí. Nová pravidla pro posudky

Invalidní důchody, posudky kvůli dávkám pro postižené a další. Ročně Lékařská posudková služba vydá na 400 tisíc posudků. Lékařů má ale setrvale málo, navíc stárnou. Na posudky se čeká... celý článek

Vysoký krevní tlak nebolí. Kdo by měl být ve střehu?

4. 11. 2022 | Lucie Weissová | 1 komentář

Vysoký krevní tlak nebolí. Kdo by měl být ve střehu?

Dlouhotrvající stres, cigarety nebo alkohol vás mohou zavést až do ordinace srdcaře. Kdy by měl člověk zpozornět a zajít pro jistotu k lékaři? A co se za jeho dveřmi odehrává? Rozhovor... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.