Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Cizí jazyk je základem k lepším pracovním příležitostem

| rubrika: Když se řekne | 1. 1. 2013
V dnešní době je znalost alespoň jednoho cizího jazyka ještě nutnější než kdy dříve. Především z mnoha inzerátů na práci zjistíte, že jazykové znalosti jsou častým požadavkem zaměstnavatelů a bez nich se často na nabízené pozice nemá ani cenu hlásit. V České republice se alespoň jedním cizím jazykem domluví asi 49 procent lidí, nicméně Češi stále zaostávají za ostatními členy Evropské Unie. Hlavním důvodem pro většinu jazykových studentů je práce.

Nejrozšířenějším druhým jazykem v České republice, ale i v celé Evropské Unii, je angličtina. Zaměstnavatelé ale často od svých zaměstnanců očekávají aktivní znalost jazyka, kterou velká část kandidátů o práci podcení. Je celkem normální, že lidé, kteří ovládají jazyk jen na základní či pokročilé úrovni, tvrdí, že se jazykem bez problémů domluví. Společnost Profesia.cz například uvádí, že v minulém roce byla požadována znalost angličtiny asi v 57 procentech všech pracovních nabídek, z čehož 43 procent byl požadavek právě aktivní znalosti jazyka. Aktivní znalost angličtiny přitom ovládají především mladí lidé do věku 25 let.

Na tvrdou konkurenci pracovního trhu začínají rodiče své děti připravovat již v raném věku. Nejen v České republice, ale i v celé Evropě se snižuje věk, kdy se děti začínají učit cizí jazyk. Studium od útlého věku sice pomáhá k seznámení se s jazykem, ale aktivní znalostí se může student pyšnit teprve, až si jazyk opravdu osvojí. Zatímco někomu stačí pravidelně navštěvovat jazykové kurzy v okolí bydliště a u toho třeba sledovat filmy v anglickém znění, někdo jiný se jazykem plynně naučí teprve až ho začne používat v praxi. Právě proto jsou čím dál tím oblíbenější i jazykové kurzy v zahraničí, nabízené například na http://www.esl-jazykovky.cz, v rámci kterých studenti navštěvují jazykové kurzy vedené rodilými a kvalifikovanými lektory a ve volném čase jsou cizím jazykem neustále obklopeni. Na studium angličtiny jsou velmi oblíbené evropské země jako Velká Británie, Irsko nebo Malta. Opravdu vyhlášenou destinací na studium angličtiny je pak třeba Brighton na jihu Anglie, kde sídlí hned několik desítek jazykových škol a kde mají studenti možnosti pestrého programu ve svém volném čase. Na jazykovém kurzu v zahraničí se pak rozmluvíte, a nejen že si zopakujete již naučenou gramatiku a slovní zásobu, ale naučíte se i novou. Na jazykový pobyt v zahraničí by se ale neměli vydávat úplní začátečníci. Pro větší efektivitu je lepší, pokud už ovládáte alespoň základy.

Druhým zaměstnavateli nejpožadovanějším jazykem je němčina. Tu ale ovládá asi 40 procent uchazečů o práci, zatímco ji požaduje jen asi 20 procent zaměstnavatelů. O ostatní jazyky mají zaměstnavatelé zájem jen příležitostně. 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK