Cizí jazyk je základem k lepším pracovním příležitostem

PR článek | rubrika: Když se řekne | 1. 1. 2013
V dnešní době je znalost alespoň jednoho cizího jazyka ještě nutnější než kdy dříve. Především z mnoha inzerátů na práci zjistíte, že jazykové znalosti jsou častým požadavkem zaměstnavatelů a bez nich se často na nabízené pozice nemá ani cenu hlásit. V České republice se alespoň jedním cizím jazykem domluví asi 49 procent lidí, nicméně Češi stále zaostávají za ostatními členy Evropské Unie. Hlavním důvodem pro většinu jazykových studentů je práce.
Cizí jazyk je základem k lepším pracovním příležitostem

Nejrozšířenějším druhým jazykem v České republice, ale i v celé Evropské Unii, je angličtina. Zaměstnavatelé ale často od svých zaměstnanců očekávají aktivní znalost jazyka, kterou velká část kandidátů o práci podcení. Je celkem normální, že lidé, kteří ovládají jazyk jen na základní či pokročilé úrovni, tvrdí, že se jazykem bez problémů domluví. Společnost Profesia.cz například uvádí, že v minulém roce byla požadována znalost angličtiny asi v 57 procentech všech pracovních nabídek, z čehož 43 procent byl požadavek právě aktivní znalosti jazyka. Aktivní znalost angličtiny přitom ovládají především mladí lidé do věku 25 let.

Na tvrdou konkurenci pracovního trhu začínají rodiče své děti připravovat již v raném věku. Nejen v České republice, ale i v celé Evropě se snižuje věk, kdy se děti začínají učit cizí jazyk. Studium od útlého věku sice pomáhá k seznámení se s jazykem, ale aktivní znalostí se může student pyšnit teprve, až si jazyk opravdu osvojí. Zatímco někomu stačí pravidelně navštěvovat jazykové kurzy v okolí bydliště a u toho třeba sledovat filmy v anglickém znění, někdo jiný se jazykem plynně naučí teprve až ho začne používat v praxi. Právě proto jsou čím dál tím oblíbenější i jazykové kurzy v zahraničí, nabízené například na http://www.esl-jazykovky.cz, v rámci kterých studenti navštěvují jazykové kurzy vedené rodilými a kvalifikovanými lektory a ve volném čase jsou cizím jazykem neustále obklopeni. Na studium angličtiny jsou velmi oblíbené evropské země jako Velká Británie, Irsko nebo Malta. Opravdu vyhlášenou destinací na studium angličtiny je pak třeba Brighton na jihu Anglie, kde sídlí hned několik desítek jazykových škol a kde mají studenti možnosti pestrého programu ve svém volném čase. Na jazykovém kurzu v zahraničí se pak rozmluvíte, a nejen že si zopakujete již naučenou gramatiku a slovní zásobu, ale naučíte se i novou. Na jazykový pobyt v zahraničí by se ale neměli vydávat úplní začátečníci. Pro větší efektivitu je lepší, pokud už ovládáte alespoň základy.

Druhým zaměstnavateli nejpožadovanějším jazykem je němčina. Tu ale ovládá asi 40 procent uchazečů o práci, zatímco ji požaduje jen asi 20 procent zaměstnavatelů. O ostatní jazyky mají zaměstnavatelé zájem jen příležitostně. 

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Založit menší firmu bude jednodušší

28. 1. 2021 | Veronika Hejná

Založit menší firmu bude jednodušší

Od letošního roku je možné složit peněžitý základní kapitál ve společnosti s ručením omezeným do výše 20 tisíc korun i jinak než na speciální účet banky. A příští rok už má jít založit... celý článek

Musí mít OSVČ podnikatelský účet?

27. 1. 2021 | Veronika Hejná | 9 komentářů

Musí mít OSVČ podnikatelský účet?

Podnikáte jako osoba samostatně výdělečně činná – OSVČ. Potřebujete k tomu nutně podnikatelský účet v bance, nebo vám stačí běžný účet pro soukromé účely? A jaké jsou výhody a nevýhody... celý článek

Minimální záloha na zdravotní pojištění OSVČ se zvyšuje

26. 1. 2021 | Jiří Hovorka, Petr Kučera

Minimální záloha na zdravotní pojištění OSVČ se zvyšuje

Už za leden musí podnikatelé zaplatit vyšší minimální zálohu na zdravotní pojištění. Rostou také odvody pro takzvané osoby bez zdanitelných příjmů.

Za leden dostanete víc. Spočítejte si, jak stoupne čistá mzda

25. 1. 2021 | Petr Kučera | 25 komentářů

Za leden dostanete víc. Spočítejte si, jak stoupne čistá mzda

Zaměstnancům letos přijde na účet o dost víc peněz. Čistá mzda stoupne díky daňovému balíčku. Tady je kalkulačka a vysvětlení.

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak roste nezabavitelná částka

21. 1. 2021 | Petr Kučera

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak roste nezabavitelná částka

Částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi ze mzdy, je od letošního ledna vyšší. Jde o důsledek zvýšení nákladů na bydlení a daňových změn.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.