Cizí jazyk je základem k lepším pracovním příležitostem

PR článek | rubrika: Když se řekne | 1. 1. 2013
V dnešní době je znalost alespoň jednoho cizího jazyka ještě nutnější než kdy dříve. Především z mnoha inzerátů na práci zjistíte, že jazykové znalosti jsou častým požadavkem zaměstnavatelů a bez nich se často na nabízené pozice nemá ani cenu hlásit. V České republice se alespoň jedním cizím jazykem domluví asi 49 procent lidí, nicméně Češi stále zaostávají za ostatními členy Evropské Unie. Hlavním důvodem pro většinu jazykových studentů je práce.
Cizí jazyk je základem k lepším pracovním příležitostem

Nejrozšířenějším druhým jazykem v České republice, ale i v celé Evropské Unii, je angličtina. Zaměstnavatelé ale často od svých zaměstnanců očekávají aktivní znalost jazyka, kterou velká část kandidátů o práci podcení. Je celkem normální, že lidé, kteří ovládají jazyk jen na základní či pokročilé úrovni, tvrdí, že se jazykem bez problémů domluví. Společnost Profesia.cz například uvádí, že v minulém roce byla požadována znalost angličtiny asi v 57 procentech všech pracovních nabídek, z čehož 43 procent byl požadavek právě aktivní znalosti jazyka. Aktivní znalost angličtiny přitom ovládají především mladí lidé do věku 25 let.

Na tvrdou konkurenci pracovního trhu začínají rodiče své děti připravovat již v raném věku. Nejen v České republice, ale i v celé Evropě se snižuje věk, kdy se děti začínají učit cizí jazyk. Studium od útlého věku sice pomáhá k seznámení se s jazykem, ale aktivní znalostí se může student pyšnit teprve, až si jazyk opravdu osvojí. Zatímco někomu stačí pravidelně navštěvovat jazykové kurzy v okolí bydliště a u toho třeba sledovat filmy v anglickém znění, někdo jiný se jazykem plynně naučí teprve až ho začne používat v praxi. Právě proto jsou čím dál tím oblíbenější i jazykové kurzy v zahraničí, nabízené například na http://www.esl-jazykovky.cz, v rámci kterých studenti navštěvují jazykové kurzy vedené rodilými a kvalifikovanými lektory a ve volném čase jsou cizím jazykem neustále obklopeni. Na studium angličtiny jsou velmi oblíbené evropské země jako Velká Británie, Irsko nebo Malta. Opravdu vyhlášenou destinací na studium angličtiny je pak třeba Brighton na jihu Anglie, kde sídlí hned několik desítek jazykových škol a kde mají studenti možnosti pestrého programu ve svém volném čase. Na jazykovém kurzu v zahraničí se pak rozmluvíte, a nejen že si zopakujete již naučenou gramatiku a slovní zásobu, ale naučíte se i novou. Na jazykový pobyt v zahraničí by se ale neměli vydávat úplní začátečníci. Pro větší efektivitu je lepší, pokud už ovládáte alespoň základy.

Druhým zaměstnavateli nejpožadovanějším jazykem je němčina. Tu ale ovládá asi 40 procent uchazečů o práci, zatímco ji požaduje jen asi 20 procent zaměstnavatelů. O ostatní jazyky mají zaměstnavatelé zájem jen příležitostně. 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

30. 9. 2022 | Jana Divinová

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

Na jaké značky se můžete jako spotřebitel těšit, když najdou v Česku obchodní partnery? Nebo jim chcete pomoct se vstupem na trh rovnou jako franšízant?

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 1,5 miliardy

20. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 1,5 miliardy

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 1,5 miliardy, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

Pomoc s drahými energiemi přijde i pro firmy

14. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Pomoc s drahými energiemi přijde i pro firmy

Firmy, na které se nebude vztahovat cenový strop oznámený vládou v pondělí, by měly mít od listopadu k dispozici dotační program na úlevu od vysokých cen energií. Po jednání vlády to... celý článek

Po náročné práci dřív do penze. Zatím jen pro záchranáře

8. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Po náročné práci dřív do penze. Zatím jen pro záchranáře

Zdravotničtí záchranáři by mohli od příštího roku odcházet do důchodu dříve, aniž se jim sníží penze. Za dvacet odpracovaných let jim důchodový věk klesne o dva a půl roku, souhlasí... celý článek

Firmám chybějí zaměstnanci. Výše mzdy je teď důležitější než jistota práce

7. 9. 2022 | Jana Divinová

Firmám chybějí zaměstnanci. Výše mzdy je teď důležitější než jistota práce

Nedostatek zaměstnanců se prohlubuje v celém Česku, a to napříč všemi obory. Firmy musí bojovat o pracovníky, jenže ne všechny jim mohou zvýšit mzdu tak, jak lidé chtějí. Vyplývá to... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.