Od přání k mýdlu s rakem

Od přání k mýdlu s rakem
Jméno Otta dnes už mezi mladšími příliš známé není. Naše babičky si ale praní bez mýdla s rakem či Omýru neuměly představit. Právě to byly výrobky továrny Františka Otty, která po "zásahu" komunistů nesla jméno Rakona.

František Otta byl synem kožešníka. Na rozdíl od jiných však nešel v otcových šlépějích, ale už od mládí si přál stát se mydlářem. Možná jako by tušil, co se dá v tomto pro mnohé nezajímavém oboru dokázat.

Koncem šedesátých let 19. století se mu podařilo najít místo v pražské továrně na mýdlo a začal dobře vydělávat. Chtěl ale víc - vlastní podnik. Šance se naskytla o několik let později, v roce 1875, když se dozvěděl, že v Rakovníku je k pronájmu zařízená mydlářská dílna. František Otta se chopil příležitosti, přestěhoval se z Prahy do Rakovníka a dílnu si pronajal.


Výrobce i prodejce

Začátky byly těžké. Protože měl do začátku velmi málo peněz, nemohl si najmout pomocníka, a tak musel mýdlo sám vyrábět i prodávat. Neznámé výrobky se prodávaly velmi těžko, přesto František Otta vytrval a svou klientelu začal získávat tak, že se vzorky svého mýdla obcházel obchodníky v okolních obcích. Úspěch se nakonec dostavil a za čas své výrobky dodával i do vzdálenějších měst středních i západních Čech. Dílna mu začínala být malá, a tak si postavil za městem novou s využitím moderních technologií - parního stroje.

Brzy musel také začít bojovat se stále větší konkurencí. Tou největší byla ústecká továrna na mýdlo a jedlé tuky Johanna Schichta, který prodával své výrobky po celých Čechách. Jedním z Schichtových výrobků bylo mýdlo s jelenem. A dalším z jeho výrobků, který se vyrábí od 19. století dodnes, je pokrmový tuk Ceres.

Co je vlastně mýdlo?

Ač se to může zdát zvlášní, mýdlo se vyrábí z tuku, který se upravuje za pomocí louhů (hydroxidů). Díky této kombinaci je pak výsledný produkt schopen odmašťovat, neboli odstranit to, z čeho sám vznikl.

Jako první jej pravděpodobně již před 5 tisíci lety vyrobili Sumerové, kteří jej ovšem nepoužívali k mytí, ale především k hojení ran. O pár století už se ale Egypťané koupali s použitím látek podobných dnešnímu mýdlu. V rozvoji mýdla udělali velký pokrok Arabové, kteří už kolem 7. století znali nejen mýdlo kusové, ale i tekuté a vyrábělo se také speciální mýdlo na holení.
Středověk pak hygieně, a tím pádem i mýdlu moc nepřál, tehdy se používalo pouze na praní textilií.

Návrat mýdla pak nastal o mnoho století později, především s průmyslovou výrobou, která započala v 19. století. K největším výrobcům se brzy zařadila společnost Wiliama Colgata (dnes Colgate-Palmolive), koncem 19. století mu pak začali konkurovat pánové William Procter a James Gamble. Firma, kterou spolu vytvořili pak o více než 100 let později, zprivatizovala bývalou továrnu Františka Otty.

Zásadní obrat v rozvoji továrny přinesla zkušenost Ottova syna Aloise, který přivezl z Německa recept na tehdy nepříliš známé bílé mýdlo. I Schichtovo mýdlo totiž bylo jen tmavé a hodilo se nejvýše na praní prádla. Se svým bílým mýdlem stavil Otta velký úspěch. Brzy na ně začal dávat obrázek raka - vzniklo mýdlo s rakem. Proč zrovna rak? Tento živočich je symbolem Rakovníka, kterému dal i jméno. Podle pověsti ze 13. století zde totiž v době hladomoru matka vařila dětem raky. Mýdlo s rakem se také stalo značkou, která mohla konkurovat a byla zárukou kvality.


Renezanční osobnost

František Otta, obdobně jako řada jeho významných podnikatelských současníků, se nevěnoval jen své firmě, ale podílel se i na správě věcí veřejných a snažil se o vzdělávání veřejnosti. Počátkem 20. století byl zvolen starostou města, soustředil se i na další oblasti, byl například členem místního muzejního spolku, který spravoval muzem města Rakovníka.

Po skončení první světové války, která znamenala pro výrobu řadu obtíží, neboť se muselo šetřit tuky na válečné účely, předal František Otta svou továrnu svým synům. I zde si na něm vybrala válka daň - jen tři z jeho čtyř synů se z ní vrátili. Vedení továrny si rozdělili a pokračovali v jejím úspěšném budování. Některé prameny tvrdí, že už před druhou světovou válkou zaměstnávali několik set lidí. Tuto skutečnost později popírali sami potomci Ottů, když se dožadovali náhrady za továrnu v restituci (viz sloupek). Sám František Otta zemřel v květnu roku 1939 v úctyhodných 91 letech.

Vtipná reklama
Ottovy výrobky pomáhala prodávat nejen jejich kvalita, ale i dobrá reklama. Používal například slogany: "Ať jsi černý jako bota, umyje tě mýdlo Otta" nebo "Máš-li s prádlem trampoty, kup si Omýr od Otty". Skutečnost, že výrobní program továrny se nesoustředil jen na mýdlo, ale i na jedlé tuky, pak ukazuje slogan: "Otta mydlí, Otta mastí, v celé vlasti." Ač na nás dnes mohou působit trochu starosvětsky, myslím, že i dnes bychom je vnímali lépe než slogan "Vy zíráte, my zíráme, Vizír!", kterým nás na počátku 90. let ohlupovali noví majitelé továrny Františka Otty... Kromě krátkých sloganů se používaly v reklamě na mýdlo dokonce i básně složené z několika veršů. Ač se může zdát, že taková reklama by dnes již nemohla fungovat, protože lidé nemají čas si verše přečíst, opak je pravdou. Tehdy byly většinou reklamní štíty umístěny v krámcích obchodníků, kde stejně jako dnes museli zákazníci čekat ve frontě. Možná i dnes bychom při čekání na pomalou pokladní v hypermarketu nepohrdli dobře veršovanou reklamou, otázkou ale je, zda-li by se dnešní reklamní mágové nezmohli jen na další "Vy zíráte..."


Ztracená značka

Po druhé světové válce, kterou továrna přestála bez větších obtíží, obvinili bratry Ottovy z kolaborace s nacisty. Podařilo se jim sice prokázat, že podporovali protiněmecký odboj, ale o továrnu stejně přišli (viz sloupek Nespokojení potomci), uchýlili se tedy na rodinný statek. I ten jim ale později sebrali komunisté. Továrna se postupem času přejmenovala na Rakonu a stala se jedním z největších českých výrobců pracích prášků a další drogerie. Značka Otta tak zmizela ze světa.

Nespokojení potomci

S prodejem Rakony americkému koncernu Procter and Gamble nesouhlasili potomci původních vlastníků. Vláda však v roce 1991 i přes jejich protesty továrnu prodala. Argumentem Ottových potomků bylo, že továrna byla znárodněna v roce 1946 neprávem, neboť tehdejší znárodňování se týkalo jen továren s více než 150 zaměstnanci, Ottova továrna na mýdlo jich měla prý jen 117 (některé prameny ale mluví o stovkách zaměstnanců). De iure tedy přestali být vlastníky až po znárodnění v roce 1948, které se týkalo všech podnikatelů. Z dnešního pohledu je rok znárodnění důležitý, protože v roce 1946 se často za znárodněné továrny vyplácela náhrada, naopak při znárodnění v roce 1948 a později často skončili i původní vlastníci ve vězení a samozřejmě bez jakékoliv náhrady.

Právě na oběti roku 1948 a let pozdějších se vztahovaly restituční zákony, pokud by byla Ottova továrna znárodněna až v roce 1948, měli by jeho potomci nárok na odškodnění. Vláda však při privatizaci v roce 1991 pohlížela na továrnu jako na majetek znárodněný v roce 1946, tedy bez nároku na jakoukoliv náhradu.

Potomci Františka Otta se nakonec soudili, své pře však prohrávali, až nakonec uspěli ve Štrasburku. Tamější soud jim přiznal náhradu asi 10 miliónů korun, ne však za jejich továrnu, ale za to, že česká justice jim nezajistila spravedlivý proces.

Co vše vyrábí P&G
Současný vlastník továrny společnost Procter and Gamble je společnost s velmi širokým záběrem do všech oblastí našeho života.  Zjištění, co vše vyrábí, může být dosti překvapivé. Kromě všeobecně známých Arielů, Vizírů či Tidů ještě vyrábí třeba Lenor, Mr. Proper, dětské plenky Pampers, dámské vložky Always, zubní pastu Blend-a-med, deodoranty Old Spice, vlasovou kosmetiku Wella, šampóny Pantene, Head&Shoulders či Wash&Go, dále třeba bramborové lupínky Pringles či psí žrádlo Eukanuba.
Po sametové revoluci byla rakovnická továrna jednou z prvních privatizací do rukou velkých nadnárodní koncernů, tentokrát to byl Procter & Gamble (viz sloupek Co vše vyrábí Procter & Gamble). Sice oprávněně rozladila potomky původních majitelů (viz sloupek), nicméně jinak byla ukázková a relativně bezproblémová. Noví vlastníci nás pak začali v televizi zásobovat ne příliš inteligentními reklamami na výrobky z Rakovníka či jiných provozů firmy. Mydlářská dílna a obchod v čísle popisném 117/I, kde František Otta začínal, je i dnes zasvěcena jeho výrobkům, i když jen nepřímo - je v něm totiž prodejna drogistického zboží.

Věděli jste, kam až sahají počátky mýdla? Jsou pro vás příběhy o velkých "českých" podnicích zajímavé? Co si o privatizaci Rakony myslíte vy?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 3. 2008 15:37, Čápová Jaroslava

Máte zájem o propagační materiály - mýdlo OTTO - sešitové dětské pohádky

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 10. 2007 14:45

vy znáte někoho? resp. znal jste? já na to mám referát do školy do cela by mě to zajímalo

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Petrof aneb piáno z hospody

20. 9. 2006 | Petr Vykoukal | 1 komentář

Petrof aneb piáno z hospody

Ti hudebnější z nás mají značku Petrof přímo vtisknutou do očí, neboť ji měli prakticky stále před sebou. Ti méně nadaní si ale i tak Petrof pamatují, protože pianino této značky bývalo... celý článek

Becherovka: likér z lékárny

7. 9. 2006 | Petr Vykoukal | 2 komentáře

Becherovka: likér z lékárny

Tradiční český likér vznikl jako výsledek experimentů anglického lékaře Frobriga a karlovarského lékárníka Josefa Vituse Bechera. Jak už lékárníkovo jméno napovídá, výsledkem jejich... celý článek

Černý burzovní rok 1873 aneb spekulace až na dno

25. 8. 2006 | Petr Vykoukal | 1 komentář

Černý burzovní rok 1873 aneb spekulace až na dno

Rok 1873 začal pro burzovní spekulanty velmi příznivě. Burzy v USA, Německu, Rakousku ale třeba i v Praze utěšeně rostly. Už květnový pád vídeňské burzy ale signalizoval, že ne vše... celý článek

Baťa aneb boty pro každého

10. 8. 2006 | Petr Vykoukal | 28 komentářů

Baťa aneb boty pro každého

Značku Baťa není třeba představovat, znají ji i lidé v desítkách nejrůznějších zemí světa. O vznik úspěšné firmy se zasloužilo několik členů rodiny Baťů. Nebáli se dělat věci jinak,... celý článek

Mattoni: minerálka od Itala

7. 7. 2006 | Petr Vykoukal | 8 komentářů

Mattoni: minerálka od Itala

To, co dnes známe jako Mattonku, pili obyvatelé Karlových Varů již ve středověku. Aby se ale stala minerálkou číslo jedna, musel přijít Němec italského původu Heinrich Mattoni. A o... celý článek

Partners Financial Services