Půjčka s prázdninami. Banky po konci odkladu slibují vstřícnost

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 3. 11. 2020 11:05
Půjčka s prázdninami. Banky po konci odkladu slibují vstřícnost

Zdroj: Shutterstock

Air Bank nově láká na spotřebitelské půjčky, u nichž každý následující rok umožní splátkové prázdniny na dva měsíce.

Nabídka se týká nově sjednaných půjček včetně těch, které si lidé převedou do Air Bank od konkurence nebo si do nich sloučí víc dosavadních půjček. Podmínkou, že si je klient sjedná do konce letošního roku.

„Naším cílem je pomoci lidem, kteří nyní uvažují o nové půjčce anebo chtějí snížit své měsíční splátky, tak, aby měli v období obecné nejistoty okolo epidemie koronaviru jistotu, že půjčku budou v případě zdravotních či finančních problémů schopni řádně splácet a vyjdou s penězi,“ říká Veronika Benešová, vedoucí oddělení Doplňkové finanční služby Air Bank.

Dvouměsíční splátkové prázdniny pak mohou klienti využít opakovaně každý kalendářní rok po celou dobu trvání půjčky. Poskytnutí splátkových prázdnin je bezplatné, klienti o ně zažádají online v internetovém bankovnictví. Aby je mohl klient využít, musí mít před zahájením splátkových prázdnin zaplacenou alespoň jednu řádnou splátku a nebýt v prodlení. První klienti si tak budou moci odložit už lednovou splátku.

Když už musíte...

... půjčte si u někoho normálního

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

Air Bank s nabídkou přichází v době, kdy skončilo splátkové moratorium podle speciálního zákona. Ten umožnil lidem i firmám až půlroční odklad splátek. Naposled mohli tuto možnost využít pro splátku za říjen. Počínaje listopadovou splátkou se všechno vrací do standardních pravidel – podle nich může klient požádat banku o odklad, ale banka nemá povinnost mu vyhovět.

Ministryně financí Alena Schillerová v minulém týdnu potvrdila, že pokračování zákonného odkladu se nechystá. Shodla se na tom na jednání s poskytovateli úvěrů i zástupci neziskových společností, které v praxi řeší dluhovou problematiku.

Banky i úvěrové společnosti slibují, že vůči lidem, které koronavirová krize přivede do problému se splácením, budou postupovat individuálně a vstřícně. Základem je, aby se lidé v problémech včas obrátili na svou banku či úvěrovou společnost a situaci aktivně řešili.

Poskytovatelé úvěrů samozřejmě mohou dál odklad splátek nabízet ze své vlastní vůle, jako to udělaly na jaře ještě předtím, než Parlament schválil plošné moratorium. Podobné řešení teď oznámila Moneta: klienti mohou prostřednictvím formuláře na webu žádat o tříměsíční odklad.

Při odkladu splátek u Monety, stejně jako u splátkových prázdnin Air Bank, zaplatí klienti úroky i za dobu těchto úlev. Po jejich využití banky upraví splátkové kalendáře a úroky za měsíce s úlevou klienti uhradí na konci splácení, které se tedy prodlouží. Stejně to bylo i u plošného maratoria.  

Vstřícnost avizují i další banky. „Stejně jako v březnu i nyní jsme připraveni poskytnout klientům individuální odklady splátek, aby dokázali překonat krizi, do níž je dostala pandemie,“ říká například šéf České spořitelny Tomáš Salomon.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+43
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

ČNB výrazně zvyšuje úroky, banky vylepší spoření

30. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 29 komentářů

ČNB výrazně zvyšuje úroky, banky vylepší spoření

Bankovní rada chce zkrotit inflaci. Dvoutýdenní repo sazba stoupne o 75 bazických bodů na 1,50 %. První banky už reagují zvýšením úroku na spořicích účtech.

Půjčky zlevňují, ale kontokorent a kreditky ne. Proč?

23. 9. 2021 | Olga Skalková | 6 komentářů

Půjčky zlevňují, ale kontokorent a kreditky ne. Proč?

U tří bank sice můžete jít na běžném účtu do minusu bez úroku, strop je ale nízko. Kontokorent jako způsob pokrytí nečekaných výdajů jinak zůstává velmi drahý.

Už jen Rentiér. Zonky končí s manuálním investováním

31. 8. 2021 | Petr Kučera | 28 komentářů

Už jen Rentiér. Zonky končí s manuálním investováním

Platforma Zonky přestane novým zájemcům nabízet manuální investování, tedy možnost vybrat si konkrétní půjčky pro zhodnocení peněz. Dál jim bude nabízet jenom službu Rentiér, která... celý článek

Jak vybíráme půjčky? Rozhoduje celková cena

18. 8. 2021 | Jiří Hovorka

Jak vybíráme půjčky? Rozhoduje celková cena

Když se lidé rozhodují o půjčce, koukají nejčastěji na celkově zaplacenou částku, na možnosti předčasného splacení a na výši měsíční splátky. Ukazuje to průzkum Air Bank realizovaný... celý článek

Česká leasingová a finanční asociace mění vedení

3. 8. 2021 | Petr Kučera

Česká leasingová a finanční asociace mění vedení

Předsedkyní představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA) se stala Jana Hanušová, generální ředitelka společnosti ESSOX. Dosavadní místopředsedkyně představenstva přebírá... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.