Samoživitelé v trablích: Pomáhej s Norou

Finmag.cz | rubrika: FINMARKET | 8. 9. 2021 | 5 komentářů
Do sbírky novinářky Nory Fridrichové na podporu samoživitelů jste od loňského jara přispěli skoro jedenácti miliony.
Samoživitelé v trablích: Pomáhej s Norou

Zdroj: Heroine

Oba Katčini synové se potýkají s mnoha zdravotními problémy. Je na ně sama a počítá každou korunu. Když se opozdil příspěvek na bydlení, už neměla co počítat. Nebýt nákupu od dárcovské platformy Znesnáze21, neměla by ani na jídlo. „Nákup za pět tisíc korun nás doslova zachránil. Potřebovala jsem pro syny batolecí mléka, objednala jsem je v internetové lékárně. A za zbytek jsem pořídila potraviny,“ říká Katka.

Sbírka na nákupy probíhá od loňského jara. Pomoc nabízejí stále další lidé i firmy. Finanční skupina Partners – pod kterou spadá i vydavatel Peníze.czFinmagu – do ní věnovala 1,7 milionu korun. Rohlík.cz, který je zároveň i jedním z obchodů, přes něž se potraviny objednávají, částku navýšil o dalších 525 000 korun.

Zdraví je nejdražší

Matky samoživitelky patří mezi lidi, které u nás nejvíc ohrožuje chudoba. Zvlášť když jsou ještě na rodičovské nebo se přidají zdravotní problémy, ať přímo u nich, nebo u dětí.

Katčin dvouletý Matýsek má atopický ekzém a vadu zraku, o rok mladší bráška má po předčasném porodu hendikepů ještě víc. Na jedno oko je slepý, na druhé vidí jen za pomoci devíti dioptrií. Podle lékařů také neslyší a navíc má intoleranci laktózy a potravinové alergie – na lepek a bílkovinu kravského mléka. Kateřina má kluky už půl roku ve výhradní péči a od jejich nezaměstnaného otce dostává jako výživné tisícovku měsíčně.

„K tomu mám 10 tisíc korun rodičovský příspěvek a tisíc korun přídavky na děti. S klukama bydlíme v pronajatém bytě a nebýt příspěvku na bydlení, neměli bychom šanci vyjít,“ popisuje Kateřina. Je vyučená kadeřnice a pracovala jako recepční. „Nikdy dřív jsem od státu nebrala žádné příspěvky. Teď jsem na nich závislá. Moc ráda bych pracovala, ale teď to není možné,“ říká unavená maminka.

Zdravotní problémy znamenají velké náklady navíc. Hypoalergenní potraviny jsou několikanásobně dražší než obyčejné. „Navíc bojujeme, aby Kuba neoslepl úplně. Tak malé dítě neunese brýle s devíti dioptriemi, tak každý měsíc kupuju kontaktní čočky za 850 korun. Pojišťovna je nehradí,“ říká Kateřina. Na pleny, speciální mléka a potraviny pro celou rodinu jí měsíčně zbývá okolo 2600 korun!

S prosbou o pomoc se Kateřina obrátila na neziskovky a upíná se k tomu, že získá sociální byt, který by jí mohl aspoň trochu ulevit. Vyřízení žádosti ale trvá několik měsíců. „I pak bude naše situace složitá. A můj návrat do práce bude komplikovat Kubovo kombinované postižení, se kterým není snadné najít školku. Ale děti jsou pro mě celý svět, udělám všechno, co půjde,“ dodává Katka.

Pořád běží

Podle statistik neziskových organizací se za koronakrize mnoha domácnostem s jedním rodičem hodně snížily příjmy. Samoživitelé se zadlužili, část jich přišla o práci. Mnozí z bídy klesli až na dno. „Pomoc v podobě nákupů základních potravin a drogerie je v pandemické době potřeba víc než kdy jindy. V Partners jsme se rozhodli single rodiče v nouzi podpořit a vyhlásili jsme veřejnou sbírku, ve které se vybralo téměř přes sedm set tisíc korun. Výtěžek jsme podle slibu ztrojnásobili, na 2,2 miliony korun,“ říká mluvčí Partners Tereza Píchalová. A 1,7 milionu šlo právě na nákupy potravin pro samoživitele. Do sbírky se kromě poradců a klientů Partners zapojili čtenáři a čtenářky časopisu Heroine, který s Norou Fridrichovou úzce spolupracuje.

Celkově zatím samoživitelé od Znesnáze21 obdrželi nákupy za 5,5 milionu korun. Díky slevám Rohlíku.cz a dalších zapojených obchodů ale byla hodnota pořízených potravin a drogerie výrazně vyšší. Sbírka dál probíhá na Znesnaze21.cz. Pomoct může každý.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

28. 11. 2022 | Jakub Balada

Skutečné slevy při Black Friday. Podívejte se, kdo nejvíc čaroval

Díky Hlídači shopů si můžete ověřit, jaká je skutečná sleva a jestli ji obchodníci uměle nezvyšují. Jakub Balada z datového startupu Apify popisuje, co hlídač zjistil během letošního... celý článek

Odměny pro znalce a soudní tlumočníky se zvýší

25. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

Odměny pro znalce a soudní tlumočníky se zvýší

Od 1. ledna 2023 se zvýší sazby odměn za výkon znalecké a tlumočnické či překladatelské činnosti. Informovalo o tom ministerstvo spravedlnosti. Novelu vyhlášek už odeslalo k publikaci... celý článek

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti dnes potvrdili... celý článek

Dlužníkům už zůstává dost. Nezabavitelná částka poroste méně, plánuje ministr

24. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Dlužníkům už zůstává dost. Nezabavitelná částka poroste méně, plánuje ministr

Ministerstvo spravedlnosti chce, aby částka, která zůstává dlužníkům v exekuci nebo v oddlužení, rostla od roku 2023 méně než podle současných pravidel. Návrh na nový výpočet nezabavitelného... celý článek

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

24. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

Zhodnocení o 21 procent – kdo z vás to má? Známky na dopis jste ještě v říjnu mohli koupit za 19 korun, od února to bude 23 korun.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.