Samoživitelé v trablích: Pomáhej s Norou

Finmag.cz | rubrika: BrandInsight | 8. 9. 2021 | 5 komentářů
Do sbírky novinářky Nory Fridrichové na podporu samoživitelů jste od loňského jara přispěli skoro jedenácti miliony.
Samoživitelé v trablích: Pomáhej s Norou

Zdroj: Heroine

Oba Katčini synové se potýkají s mnoha zdravotními problémy. Je na ně sama a počítá každou korunu. Když se opozdil příspěvek na bydlení, už neměla co počítat. Nebýt nákupu od dárcovské platformy Znesnáze21, neměla by ani na jídlo. „Nákup za pět tisíc korun nás doslova zachránil. Potřebovala jsem pro syny batolecí mléka, objednala jsem je v internetové lékárně. A za zbytek jsem pořídila potraviny,“ říká Katka.

Sbírka na nákupy probíhá od loňského jara. Pomoc nabízejí stále další lidé i firmy. Finanční skupina Partners – pod kterou spadá i vydavatel Peníze.czFinmagu – do ní věnovala 1,7 milionu korun. Rohlík.cz, který je zároveň i jedním z obchodů, přes něž se potraviny objednávají, částku navýšil o dalších 525 000 korun.

Zdraví je nejdražší

Matky samoživitelky patří mezi lidi, které u nás nejvíc ohrožuje chudoba. Zvlášť když jsou ještě na rodičovské nebo se přidají zdravotní problémy, ať přímo u nich, nebo u dětí.

Katčin dvouletý Matýsek má atopický ekzém a vadu zraku, o rok mladší bráška má po předčasném porodu hendikepů ještě víc. Na jedno oko je slepý, na druhé vidí jen za pomoci devíti dioptrií. Podle lékařů také neslyší a navíc má intoleranci laktózy a potravinové alergie – na lepek a bílkovinu kravského mléka. Kateřina má kluky už půl roku ve výhradní péči a od jejich nezaměstnaného otce dostává jako výživné tisícovku měsíčně.

„K tomu mám 10 tisíc korun rodičovský příspěvek a tisíc korun přídavky na děti. S klukama bydlíme v pronajatém bytě a nebýt příspěvku na bydlení, neměli bychom šanci vyjít,“ popisuje Kateřina. Je vyučená kadeřnice a pracovala jako recepční. „Nikdy dřív jsem od státu nebrala žádné příspěvky. Teď jsem na nich závislá. Moc ráda bych pracovala, ale teď to není možné,“ říká unavená maminka.

Zdravotní problémy znamenají velké náklady navíc. Hypoalergenní potraviny jsou několikanásobně dražší než obyčejné. „Navíc bojujeme, aby Kuba neoslepl úplně. Tak malé dítě neunese brýle s devíti dioptriemi, tak každý měsíc kupuju kontaktní čočky za 850 korun. Pojišťovna je nehradí,“ říká Kateřina. Na pleny, speciální mléka a potraviny pro celou rodinu jí měsíčně zbývá okolo 2600 korun!

S prosbou o pomoc se Kateřina obrátila na neziskovky a upíná se k tomu, že získá sociální byt, který by jí mohl aspoň trochu ulevit. Vyřízení žádosti ale trvá několik měsíců. „I pak bude naše situace složitá. A můj návrat do práce bude komplikovat Kubovo kombinované postižení, se kterým není snadné najít školku. Ale děti jsou pro mě celý svět, udělám všechno, co půjde,“ dodává Katka.

Pořád běží

Podle statistik neziskových organizací se za koronakrize mnoha domácnostem s jedním rodičem hodně snížily příjmy. Samoživitelé se zadlužili, část jich přišla o práci. Mnozí z bídy klesli až na dno. „Pomoc v podobě nákupů základních potravin a drogerie je v pandemické době potřeba víc než kdy jindy. V Partners jsme se rozhodli single rodiče v nouzi podpořit a vyhlásili jsme veřejnou sbírku, ve které se vybralo téměř přes sedm set tisíc korun. Výtěžek jsme podle slibu ztrojnásobili, na 2,2 miliony korun,“ říká mluvčí Partners Tereza Píchalová. A 1,7 milionu šlo právě na nákupy potravin pro samoživitele. Do sbírky se kromě poradců a klientů Partners zapojili čtenáři a čtenářky časopisu Heroine, který s Norou Fridrichovou úzce spolupracuje.

Celkově zatím samoživitelé od Znesnáze21 obdrželi nákupy za 5,5 milionu korun. Díky slevám Rohlíku.cz a dalších zapojených obchodů ale byla hodnota pořízených potravin a drogerie výrazně vyšší. Sbírka dál probíhá na Znesnaze21.cz. Pomoct může každý.

Peníze BrandInsight

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Oblíbená témata

samoživitelé

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Skoro tři miliony lidí čeká výměna průkazu VZP

26. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Skoro tři miliony lidí čeká výměna průkazu VZP

Od dubna začne Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) velkou výměnu průkazů pojištěnce. Nový průkaz s platností na dalších deset let obdrží lidé, kterým v letošním roce vyprší platnost... celý článek

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni kontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Partners Financial Services