Nová omezení: Vnitřní akce 10 lidí, venku 20, sport bez diváků

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 30. 9. 2020 00:00 aktualizováno 30. 9. 2020 16:24 | 3 komentáře
Nová omezení: Vnitřní akce 10 lidí, venku 20, sport bez diváků

Zdroj: Shutterstock

Vláda od pondělí 5. října vyhlásí nouzový stav a s ním další výrazná omezení s cílem zpomalit šíření epidemie Covid-19. Jde o plošné rozhodnutí bez ohledu na takzvaný semafor.

Vnitřních akcí se bude moct zúčastnit maximálně deset lidí, vnějších maximálně dvacet. „Velké koncerty, které u nás byly v rámci celé Evropy atypické, tímto v podstatě rušíme,“ řekl ministra zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) už v úterý v České televizi.

Vláda dnes jeho plán na zavedení nouzového stavu potvrdila. „Byli jsme opakovaně napadáni, že opatření omezující shromažďování nemůžeme udělat podle zákona o veřejném zdraví a že potřebujeme silnější normu, což je nouzový stav,“ vysvětlil Prymula.

Limit se má týkat všech „volnočasových shromáždění“ včetně soukromých akcí. Omezení na deset lidí nebude platit pro vnitřní divadla a kina, která budou moci hrát až pro 500 lidí. Diváci v nich nicméně přijdou o přestávky na jídlo a pití. Prymula později upřesnil, že výjimky se netýkají oper nebo muzikálů, protože zpěv je rizikový.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Výjimku dostane i profesionální sport, tedy typicky nejvyšší fotbalová soutěž. Ministerstvo chystá limit 130 lidí, zápasy se budou muset hrát bez diváků. „Veškeré soutěže organizované svazem dostanou výjimku,“ říká Prymula.

Problém čeká amatérské sportovce. Ti se mají vejít do limitu dvaceti lidí. I fotbal se tedy bude muset hrát maximálně deset na deset, pokud se účastníci obejdou bez rozhodčích nebo trenérů.

Dočasně – zatím po dobu 14 dnů – také dojde k uzavření středních, vyšších odborných a vysokých škol pro prezenční výuku, přejdou na takzvané distanční vzdělávání. Toto omezení se má týkat jenom regionů, které na koronavirové mapě mají červenou nebo oranžovou (žlutou) barvu. Mateřské a základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií mohou dál pokračovat v prezenční výuce jako doteď. Hudební výchova bude od pondělí 14 dnů bez zpěvu. Tělocvik bude na 1. stupni bez omezení, na 2. stupni je doporučen venku.

Nová omezení se od pondělí 5. října týkají také restaurací, kde u jednoho stolu bude moci sedět nejvíce šest osob. A omezení čeká i na svatby a pohřby. Na nich bude moci nově být nejvýše 30 lidí. Toto omezení neplatí hned od 5. října, ale až od 19. října.

Bez přísnějších opatření by na konci října mohla být ohrožena kapacita nemocnic, zdůraznil ministr. Hrozí také nedostatek personálu – už teď je nakažených téměř 1700 zdravotníků, z toho kolem 400 lékařů a 700 sester.

Zatím poslední koronavirová mapa Česka. Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Penny začíná s rozvozem potravin, zatím v jediném městě

26. 10. 2021 | Jiří Hovorka

Penny začíná s rozvozem potravin, zatím v jediném městě

Obchodní řetězec Penny spustil v Česku e-shop. Po internetu objednané nákupy zatím dováží jen zákazníkům v Plzni. Penny tam svůj online supermarket testuje v pilotním provozu. Pokud... celý článek

Podvod napodobuje Českou poštu. Takhle ho poznáte

26. 10. 2021 | Jakub Vávra | 2 komentáře

Podvod napodobuje Českou poštu. Takhle ho poznáte

Analytici antivirové společnosti Avast objevili nové podvodné stránky, které se vydávají za Českou poštu. Stránky jsou stále aktivní, uživatele před nimi proto důrazně varují. Jen od... celý článek

Nezaplatíš pokutu, nepojedeš dál. Řidiče čeká zpřísnění

26. 10. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Nezaplatíš pokutu, nepojedeš dál. Řidiče čeká zpřísnění

Novela v praxi dopadne hlavně na cizince, u nichž je vymahatelnost pokut nízká.

Jak jsou otevřené obchody ve svátek 28. října

26. 10. 2021 | Petr Kučera

Jak jsou otevřené obchody ve svátek 28. října

Zákaz prodeje o některých svátcích se týká osmi dnů v roce. Které to jsou a jaké obchody mají výjimku? Tady je aktuální přehled.

Na Portálu občana už najdete i registr vozidel

26. 10. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Na Portálu občana už najdete i registr vozidel

Internetový Portál občana se rozšířil o záznamy z Registru silničních vozidel. Zájemci tam najdou informace o aktuálně i historicky vlastněných nebo provozovaných vozidlech.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.