Nová omezení: Vnitřní akce 10 lidí, venku 20, sport bez diváků

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 30. 9. 2020 00:00 aktualizováno 30. 9. 2020 16:24 | 3 komentáře
Nová omezení: Vnitřní akce 10 lidí, venku 20, sport bez diváků

Zdroj: Shutterstock

Vláda od pondělí 5. října vyhlásí nouzový stav a s ním další výrazná omezení s cílem zpomalit šíření epidemie Covid-19. Jde o plošné rozhodnutí bez ohledu na takzvaný semafor.

Vnitřních akcí se bude moct zúčastnit maximálně deset lidí, vnějších maximálně dvacet. „Velké koncerty, které u nás byly v rámci celé Evropy atypické, tímto v podstatě rušíme,“ řekl ministra zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) už v úterý v České televizi.

Vláda dnes jeho plán na zavedení nouzového stavu potvrdila. „Byli jsme opakovaně napadáni, že opatření omezující shromažďování nemůžeme udělat podle zákona o veřejném zdraví a že potřebujeme silnější normu, což je nouzový stav,“ vysvětlil Prymula.

Limit se má týkat všech „volnočasových shromáždění“ včetně soukromých akcí. Omezení na deset lidí nebude platit pro vnitřní divadla a kina, která budou moci hrát až pro 500 lidí. Diváci v nich nicméně přijdou o přestávky na jídlo a pití. Prymula později upřesnil, že výjimky se netýkají oper nebo muzikálů, protože zpěv je rizikový.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Výjimku dostane i profesionální sport, tedy typicky nejvyšší fotbalová soutěž. Ministerstvo chystá limit 130 lidí, zápasy se budou muset hrát bez diváků. „Veškeré soutěže organizované svazem dostanou výjimku,“ říká Prymula.

Problém čeká amatérské sportovce. Ti se mají vejít do limitu dvaceti lidí. I fotbal se tedy bude muset hrát maximálně deset na deset, pokud se účastníci obejdou bez rozhodčích nebo trenérů.

Dočasně – zatím po dobu 14 dnů – také dojde k uzavření středních, vyšších odborných a vysokých škol pro prezenční výuku, přejdou na takzvané distanční vzdělávání. Toto omezení se má týkat jenom regionů, které na koronavirové mapě mají červenou nebo oranžovou (žlutou) barvu. Mateřské a základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií mohou dál pokračovat v prezenční výuce jako doteď. Hudební výchova bude od pondělí 14 dnů bez zpěvu. Tělocvik bude na 1. stupni bez omezení, na 2. stupni je doporučen venku.

Nová omezení se od pondělí 5. října týkají také restaurací, kde u jednoho stolu bude moci sedět nejvíce šest osob. A omezení čeká i na svatby a pohřby. Na nich bude moci nově být nejvýše 30 lidí. Toto omezení neplatí hned od 5. října, ale až od 19. října.

Bez přísnějších opatření by na konci října mohla být ohrožena kapacita nemocnic, zdůraznil ministr. Hrozí také nedostatek personálu – už teď je nakažených téměř 1700 zdravotníků, z toho kolem 400 lékařů a 700 sester.

Zatím poslední koronavirová mapa Česka. Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Skoro tři miliony lidí čeká výměna průkazu VZP

26. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Skoro tři miliony lidí čeká výměna průkazu VZP

Od dubna začne Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) velkou výměnu průkazů pojištěnce. Nový průkaz s platností na dalších deset let obdrží lidé, kterým v letošním roce vyprší platnost... celý článek

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni kontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Partners Financial Services