Nová omezení: Vnitřní akce 10 lidí, venku 20, sport bez diváků

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 30. 9. 2020 00:00 aktualizováno 30. 9. 2020 16:24 | 3 komentáře
Nová omezení: Vnitřní akce 10 lidí, venku 20, sport bez diváků

Zdroj: Shutterstock

Vláda od pondělí 5. října vyhlásí nouzový stav a s ním další výrazná omezení s cílem zpomalit šíření epidemie Covid-19. Jde o plošné rozhodnutí bez ohledu na takzvaný semafor.

Vnitřních akcí se bude moct zúčastnit maximálně deset lidí, vnějších maximálně dvacet. „Velké koncerty, které u nás byly v rámci celé Evropy atypické, tímto v podstatě rušíme,“ řekl ministra zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) už v úterý v České televizi.

Vláda dnes jeho plán na zavedení nouzového stavu potvrdila. „Byli jsme opakovaně napadáni, že opatření omezující shromažďování nemůžeme udělat podle zákona o veřejném zdraví a že potřebujeme silnější normu, což je nouzový stav,“ vysvětlil Prymula.

Limit se má týkat všech „volnočasových shromáždění“ včetně soukromých akcí. Omezení na deset lidí nebude platit pro vnitřní divadla a kina, která budou moci hrát až pro 500 lidí. Diváci v nich nicméně přijdou o přestávky na jídlo a pití. Prymula později upřesnil, že výjimky se netýkají oper nebo muzikálů, protože zpěv je rizikový.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Výjimku dostane i profesionální sport, tedy typicky nejvyšší fotbalová soutěž. Ministerstvo chystá limit 130 lidí, zápasy se budou muset hrát bez diváků. „Veškeré soutěže organizované svazem dostanou výjimku,“ říká Prymula.

Problém čeká amatérské sportovce. Ti se mají vejít do limitu dvaceti lidí. I fotbal se tedy bude muset hrát maximálně deset na deset, pokud se účastníci obejdou bez rozhodčích nebo trenérů.

Dočasně – zatím po dobu 14 dnů – také dojde k uzavření středních, vyšších odborných a vysokých škol pro prezenční výuku, přejdou na takzvané distanční vzdělávání. Toto omezení se má týkat jenom regionů, které na koronavirové mapě mají červenou nebo oranžovou (žlutou) barvu. Mateřské a základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií mohou dál pokračovat v prezenční výuce jako doteď. Hudební výchova bude od pondělí 14 dnů bez zpěvu. Tělocvik bude na 1. stupni bez omezení, na 2. stupni je doporučen venku.

Nová omezení se od pondělí 5. října týkají také restaurací, kde u jednoho stolu bude moci sedět nejvíce šest osob. A omezení čeká i na svatby a pohřby. Na nich bude moci nově být nejvýše 30 lidí. Toto omezení neplatí hned od 5. října, ale až od 19. října.

Bez přísnějších opatření by na konci října mohla být ohrožena kapacita nemocnic, zdůraznil ministr. Hrozí také nedostatek personálu – už teď je nakažených téměř 1700 zdravotníků, z toho kolem 400 lékařů a 700 sester.

Zatím poslední koronavirová mapa Česka. Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 4 komentáře

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce po obchodních řetězcích vysvětlení, proč tak výrazně zdražily cukr. Vysoké přirážky jsou podle ministra nemorální. Řetězce vinu odmítají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.