Mironet půjčí školákům tisíc počítačů

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 7. 5. 2020
Mironet půjčí školákům tisíc počítačů
V instalačním centru Mironetu na Chodově chystají počítače k zapůjčení dětem pro online školu
Zdroj: Mironet

Společnost Mironet půjčí rodinám, které nemají prostředky k pořízení techniky nutné k dálkovému studiu svých dětí, celkem tisíc počítačů. Za symbolické půjčovné 320 Kč na měsíc jim Mironet poskytne počítač a zajistí internetové připojení. 

„Chceme pomoci rodinám, které jsou ve špatné finanční situaci způsobené omezením příjmů kvůli koronavirové pandemii a nemůžou svým školákům koupit počítač, notebook nebo tablet. A proč poplatek? Chceme, aby tuto službu lidé nenadužívali a dostala se k těm, kteří ji teď opravdu potřebují,“ vysvětluje majitel společnosti Robert Novotný. Projekt Počítače dětem koordinuje s Nadačním fondem IT People, který se zabývá podporou technického vzdělávání. Mironet je jeho zřizovatelem.

Zájemci se mohou hlásit na telefonním čísle 234 700 800 nebo prostřednictvím formuláře Žádost o zápůjčku techniky nebo technickou pomoc. Krátce v něm uvedou, co potřebují (techniku i připojení k internetu, pouze techniku, internetové připojení, rozchození techniky), pro koho, nepovinné zdůvodnění žádosti (bez prokazování aktuální finanční situace), kdo bude počítač přebírat a adresu, na které ho budou technici instalovat.

„Od dobrovolníků se pokoušíme získat i další počítače, notebooky a tablety, které nikdo nevyužívá. Proto hledáme lidi či firmy, aby nám s tím pomohli. Třeba darem, prací nebo sdílením. Zájemci se mohou hlásit na stránce www.mironet.cz/koronavir, kde najdou další informace,“ uvedl Novotný. Darovaný počítač mohou rodiny získat buď za poplatek, nebo zcela zdarma, a to podle zhodnocení situace konkrétní rodiny a jejích možností.

„Techniku už skládáme dohromady, čistíme ji, repasujeme, testujeme a připravujeme na ni software v nově vzniklém instalačním centru na Chodově. Svozová místa s hygienickým zabezpečením jsou v našich pobočkách v Praze (2×), Brně a v Plzni, zapojení ostatních poboček Mironetu řešíme, stejně jako vznik dalších instalačních center,“ hodnotí situaci Robert Novotný. S dopravou připravených počítačů rodinám budou pomáhat dobrovolníci.

Zdroj: Mironet

Fotografie z instalačního centra v Praze na Chodově

Internetové připojení bude Mironet, Nadační fond IT People a dobrovolníci zajišťovat rodinám podle místní situace a možností. Čeká je jednání se sousedy, s místními poskytovateli, se samosprávami a s operátory.

Rodiny mohou zápůjčku využít do konce června. Mironet si pak svou techniku vezme zpět. Projekt Počítače dětem ale bude dlouhodobý. Techniku od dobrovolníků můžou získat rodiny, které si je ani výhledově nebudou moci pro své děti dovolit. Podle předběžného průzkumu nadačního fondu IT People na základních a středních školách je zájem až o 20 tisíc počítačů.

Zákaz osobní přítomnosti žáků a studentů na vzdělávání a studiu na českých základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách a školských zařízeních vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR mimořádným opatřením 10. března 2020.

Podle Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy tak doma zůstalo přibližně 1,7 milionu žáků a studentů, z toho bezmála 953 tisíc žáků základních škol. Od té doby může výuka probíhat dálkově, a to včetně povinnosti žáků plnit zadané úkoly a možnosti učitelů jejich práci klasifikovat.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

koronavirus

A tohle už jste četli?

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 4 komentáře

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce po obchodních řetězcích vysvětlení, proč tak výrazně zdražily cukr. Vysoké přirážky jsou podle ministra nemorální. Řetězce vinu odmítají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.