Mironet půjčí školákům tisíc počítačů

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 7. 5. 2020
Mironet půjčí školákům tisíc počítačů
V instalačním centru Mironetu na Chodově chystají počítače k zapůjčení dětem pro online školu
Zdroj: Mironet

Společnost Mironet půjčí rodinám, které nemají prostředky k pořízení techniky nutné k dálkovému studiu svých dětí, celkem tisíc počítačů. Za symbolické půjčovné 320 Kč na měsíc jim Mironet poskytne počítač a zajistí internetové připojení. 

„Chceme pomoci rodinám, které jsou ve špatné finanční situaci způsobené omezením příjmů kvůli koronavirové pandemii a nemůžou svým školákům koupit počítač, notebook nebo tablet. A proč poplatek? Chceme, aby tuto službu lidé nenadužívali a dostala se k těm, kteří ji teď opravdu potřebují,“ vysvětluje majitel společnosti Robert Novotný. Projekt Počítače dětem koordinuje s Nadačním fondem IT People, který se zabývá podporou technického vzdělávání. Mironet je jeho zřizovatelem.

Zájemci se mohou hlásit na telefonním čísle 234 700 800 nebo prostřednictvím formuláře Žádost o zápůjčku techniky nebo technickou pomoc. Krátce v něm uvedou, co potřebují (techniku i připojení k internetu, pouze techniku, internetové připojení, rozchození techniky), pro koho, nepovinné zdůvodnění žádosti (bez prokazování aktuální finanční situace), kdo bude počítač přebírat a adresu, na které ho budou technici instalovat.

„Od dobrovolníků se pokoušíme získat i další počítače, notebooky a tablety, které nikdo nevyužívá. Proto hledáme lidi či firmy, aby nám s tím pomohli. Třeba darem, prací nebo sdílením. Zájemci se mohou hlásit na stránce www.mironet.cz/koronavir, kde najdou další informace,“ uvedl Novotný. Darovaný počítač mohou rodiny získat buď za poplatek, nebo zcela zdarma, a to podle zhodnocení situace konkrétní rodiny a jejích možností.

„Techniku už skládáme dohromady, čistíme ji, repasujeme, testujeme a připravujeme na ni software v nově vzniklém instalačním centru na Chodově. Svozová místa s hygienickým zabezpečením jsou v našich pobočkách v Praze (2×), Brně a v Plzni, zapojení ostatních poboček Mironetu řešíme, stejně jako vznik dalších instalačních center,“ hodnotí situaci Robert Novotný. S dopravou připravených počítačů rodinám budou pomáhat dobrovolníci.

Zdroj: Mironet

Fotografie z instalačního centra v Praze na Chodově

Internetové připojení bude Mironet, Nadační fond IT People a dobrovolníci zajišťovat rodinám podle místní situace a možností. Čeká je jednání se sousedy, s místními poskytovateli, se samosprávami a s operátory.

Rodiny mohou zápůjčku využít do konce června. Mironet si pak svou techniku vezme zpět. Projekt Počítače dětem ale bude dlouhodobý. Techniku od dobrovolníků můžou získat rodiny, které si je ani výhledově nebudou moci pro své děti dovolit. Podle předběžného průzkumu nadačního fondu IT People na základních a středních školách je zájem až o 20 tisíc počítačů.

Zákaz osobní přítomnosti žáků a studentů na vzdělávání a studiu na českých základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách a školských zařízeních vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR mimořádným opatřením 10. března 2020.

Podle Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy tak doma zůstalo přibližně 1,7 milionu žáků a studentů, z toho bezmála 953 tisíc žáků základních škol. Od té doby může výuka probíhat dálkově, a to včetně povinnosti žáků plnit zadané úkoly a možnosti učitelů jejich práci klasifikovat.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

koronavirus

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Skoro tři miliony lidí čeká výměna průkazu VZP

26. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Skoro tři miliony lidí čeká výměna průkazu VZP

Od dubna začne Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) velkou výměnu průkazů pojištěnce. Nový průkaz s platností na dalších deset let obdrží lidé, kterým v letošním roce vyprší platnost... celý článek

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni kontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Partners Financial Services