Za dálnice budeme platit elektronicky, schválili poslanci

jih | rubrika: Aktuality | 12. 7. 2019
Za dálnice budeme platit elektronicky, schválili poslanci

Od roku 2021 by dálniční známky v Česku měly být elektronické. Skončit by tak mělo nalepování kuponů na přední sklo. Cena dálničních poplatků se měnit nebude Návrh ministerstva dopravy dnes schválili poslanci, nyní míří k senátorům.

"Systém schváleného videotollingu bude funkční od prosince roku 2020 a zavedení se plánuje na rok 2021. Uživatel zpoplatněné silnice s vozidlem do 3,5 tuny bude moci uhradit poplatek nejen na fyzických prodejních místech, ale také prostřednictvím nákupu v e-shopu," říká František Jemelka, mluvčí ministerstva dopravy.

Platby budou vázány na registrační značku příslušného auta. Kupovat bude možné stejně jako dnes desetidenní, měsíční a roční kupóny. Kontrolovat se vše bude prostřednictvím kamer, pomoci by v tom mohly i nynější mýtné brány.

Nový systém má podle propočtů ministerstva dopravy zvýšit příjmy státní pokladny o 220 milionů korun ročně a zároveň snížit provozní náklady až o 120 milionů korun ročně. V roce 2017 stát vybral na dálničních známkách přes 5,4 miliardy korun.

"Cílem je zvýšení komfortu řidičů, elektronické kupony zabrání padělkům, automatizovaná kontrola pak zajistí, aby řidiči nejezdili po dálnicích bez úhrady příslušného poplatku," dodává Jemelka.

Tip: Kde natankovat na dovolenou? Porovnání cen benzinu a nafty v Evropě

Poslanci při závěrečném schvalování zároveň odmítli poslanecký pozměňovací návrh, který by umožnil vládě zdražit roční dálniční známku z nynějších 1500 až na 2000 korun.

Součástí schváleného návrhu je také osvobození nebo zvýhodnění od poplatků vozidel na alternativní pohon. Zdarma budou po dálnicích jezdit auta na elektrickou energii nebo vodík. Za poloviční sazby by pak měla jezdit auta poháněná zemním plynem a biometanem (CNG).

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

dálnice, dálniční známky

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělské a potravinářská inspekce loni zkontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zakladatelka Zásilkovny končí. Nahradí ji bývalý šéf Air Bank

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, odejde z vedení skupiny Packeta. Ve funkci CEO ji nahradí Erich Čomor, oznámila firma. Střídání přichází krátce po změně majitele této skupiny. celý článek

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

19. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Dálniční známku už máte? Pozor na předražené e-shopy

Když si koupíte elektronickou dálniční známku mimo oficiální státní web eDalnice.cz, může se vám výrazně prodražit. Opakovaně na to upozorňuje na to ministerstvo dopravy spolu s Českou... celý článek

Partners Financial Services